У зубах людини, останкам якої 4000 років, виявили бактерії, що викликають карієс (фото)

Джерело: Independent

Учені виявили докази наявності бактерій, що викликають карієс і захворювання ясен, у корінних зубах людини віком 4000 років.

В останках зубів, знайдених у вапняковій печері в графстві Лімерик, Ірландія, науковці виявили “безпрецедентну кількість” ДНК Streptococcus mutans, типу бактерій у роті людини, відповідальних за карієс.

Вважається, що зуби належали людині періоду бронзового століття. Група вчених заявила, що виявила й інші типи мікробів, що викликають захворювання ясен, зокрема Tannerella forsythia.

На основі аналізу вченим вдалося реконструювати геноми – повний набір генетичного матеріалу – стародавніх бактерій.

За словами фахівців, їхня робота, опублікована в журналі “Молекулярна біологія та еволюція”, допомагає пролити світло на те, як людська дієта розвивалася протягом століть, особливо щодо споживання цукру.

Вони додали, що S. mutans “винятково рідко” можна виявити в зразках стародавніх зубів, оскільки ця бактерія виробляє кислоти, що викликають карієс зубів, але також руйнує ДНК.

Зауважили, що прохолодні, сухі та лужні умови печери в Кіллуразі, можливо, допомогли “винятковому збереженню” ДНК S. mutans.

“Ми були дуже здивовані, побачивши таку велику кількість мутанів у цьому 4000-річному зубі. Це надзвичайно рідкісна знахідка, і вона дає змогу припустити, що прямо перед смертю у цієї людини був високий ризик розвитку карієсу”, – прокоментувала Лара Кессіді, доцентка Трініті-коледжу в Дубліні.

Утім, на думку експертів, “високий вміст” ДНК S. mutans у корені одного зуба також потенційно може вказувати на дисбаланс або порушення мікробної спільноти в роті.

Вони зазначили, що, ґрунтуючись на аналізі ДНК, обидві бактерії сильно змінилися від бронзового століття до наших днів, додавши, що пристрасть людства до цукру в останні роки, можливо, мала “надмірний вплив” на їхню еволюцію.

Команда уточнила, що S. mutans здатна засвоювати цукри з харчових продуктів, що потрапили в зуби, для виробництва кислот, що дає змогу цій бактерії “процвітати”, даючи їй перевагу перед іншими подібними типами бактерій.

Повідомила, що археологи спостерігали збільшення кількості зубних порожнин в рештках скелетів, коли люди почали займатися вирощуванням зернових, але руйнування зубів стало набагато більш поширеним явищем у період раннього Нового часу, починаючи приблизно з 1500 року нашої ери.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.

10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.

Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.

Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.