IPI надіслав листа українській владі через скандал із повісткою журналісту «Слідство.інфо»

Джерело: International Press Institute

Міжнародний інститут преси (International Press Institute) надіслав листа українським урядовцям через скандал щодо вручення повістки журналісту “Слідство.Інфо”.

IPI звернулись до генпрокурора Андрія Костіна, голови СБУ Василя Малюка, головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського та міністра оборони Рустема Умєрова через “неправомірний спосіб, в який журналісту-розслідувачу “Слідство.Інфо” Євгену Шульгату вручили повістку в армію під час шопінгу в популярному торговому центрі в Оболонському районі Києва”.

“На початку хочемо наголосити, що ми добре знаємо про мобілізаційні положення в умовах воєнного стану в Україні. Однак обставини цієї справи свідчать про те, що ці посадовці не проводили звичайну операцію, як це передбачено законодавством України”, – йдеться в листі IPI.

В інституті преси зазначили, що “військові знали про місцеперебування Шульгата і чекали на нього, що свідчить про те, що за ним стежили”.

Також наголосили, що на записі з камер відеоспостереження видно, що військових супроводжував помічник начальника департаменту кібербезпеки СБУ Іллі Вітюка – Олексій Біленко, що “особливо насторожує”, враховуючи, що Шульгат нещодавно оприлюднив розслідування про ймовірні неправомірні прибутки Вітюка.

“Ми закликаємо владу встановити системні запобіжні заходи, які не дозволять посадовцям СБУ нападати на журналістів чи інших критиків у помсту за їхню роботу, а також захистити журналістів, які повідомляють про можливі неправомірні дії чи злочини співробітників СБУ”, – йдеться в листі.

В інституті преси також зазначили, що “стурбовані” нещодавнім випадком щодо прослуховування журналістів-розслідувачів Bihus.Info, оскільки “разом вони, видається, засвідчують закономірність залякування та переслідування журналістів-розслідувачів в Україні”.

Що передувало?

6 квітня редакція інтернет-видання “Слідство.Інфо” заявила, що працівники СБУ використали Солом’янський ТЦК для тиску на ЗМІ. За словами журналістів, йдеться про спробу мобілізувати кореспондента Євгена Шульгата через помсту за його професійну діяльність.

Причиною вручення повістки Шульгату, як зазначили в редакції, стало його розслідування щодо майна родини глави департаменту кібербезпеки СБУ Іллі Вітюка. Журналіст встановив, що родичі Вітюка володіють у Києві нерухомістю щонайменше на 25,5 млн грн.

Під час спроби вручення повістки в одному з ТРЦ Києва, поруч із військовими перебував чоловік у цивільному, який давав їм вказівки. Його вважають наближеним до співробітника СБУ Вітюка.

30 червня спецпредставник президента США Дональда Трампа  Кіт Келлог назвав безпідставними звинувачення прессекретаря Володимира Путіна Дмитра Пєскова щодо відсутності прогресу в мирних переговорах з РФ.

Перспективи України на фронті викликають дедалі більше занепокоєння як у Києві, так і серед низки лідерів ЄС. За оцінками військових, і російська, і українська армії близькі до виснаження. Втім, якщо РФ здатна підтримувати нинішню інтенсивність бойових дій ще близько року, то Україна може досягти межі витривалості вже за шість місяців – у разі, якщо не отримає значної військової підтримки.

Експерти ООН дійшли висновку, що теракт в Оленівці у липні 2022 року організували під керівництвом Міноборони РФ.

Європейський Союз досяг нової торговельної угоди з Україною, котра замінить спеціальний режим безмитної торгівлі, запроваджений після повномасштабного вторгнення Росії.

Міноборони ініціювало внесення змін до законодавства, що передбачають 12-місячну відстрочку від мобілізації для добровольців, котрі відслужили за “Контрактом 18–24”. Уряд схвалив відповідний законопроєкт на засіданні у п’ятницю.