Дискримінація дитини зі Сходу в Тернопільській бібліотеці: адміністрація заперечує звинувачення

17 квітня на своїй сторінці у Фейсбук журналістка Катерина Посохова розмістила допис, де розповіла про дискримінаційне ставлення до сина Святослава у Тернопільській обласній бібліотеці для дітей. Вона наголосила, що персонал бібліотеки ставився до її сина гірше, ніж до місцевих дітей, і навіть вимагав 600 гривень застави за книги лише тому, що син є внутрішньо переміщеною особою. За словами Катерини, працівники бібліотеки наголошували, що статус ВПО передбачає, що син може написати у книжці “слава Росії” або ж взагалі не повернути її. Разом з тим, у коментарях Буквам директорка бібліотеки Надія Новіцька наголошує: особливих правил щодо Святослава ніхто не застосовував, у бібліотеці немає дискримінацій у зв’язку з місцем походження, а заставу в сумі 600 гривень ніхто не просив. 

Букви розібрались у ситуації. Публікуємо позиції обох сторін. 

Позиція мами Святослава, Катерини Посохової 

Катерина Посохова, мама Святослава, розповіла у дописі в Фейсбуці, що її син любить читати і протягом двох років проживання у Тернополі, куди вони переїхали тікаючи від російських обстрілів, він користується послугами бібліотеки поруч зі своєю школою. Жодних нарікань на дитину у працівників бібліотеки не було. 

Коли сім’я вирішила скористатися послугами більшої, Тернопільської обласної бібліотеки для дітей, Святослава, за словами матері, змусили почуватися “не своїм”, і відмовили у вільному доступі до книг. Натомість працівники бібліотеки вимагали заставу в розмірі 600 гривень за дві старі книги. За словами Катерини, заставу попросили через упереджене ставлення, бо Святослав зі сходу. 

За 2 обрані книги (старенькі і в ганебному стані) на абонементі нам виставили рахунок у 600 грн. Така, типу, застава, бо довіри до нас нема. Ми щиро здивувалися. На що почули оце все про “можете написати “слава росії”, ” такі як ви вже багато книг у нас потягли“. 

Ситуація, за словами Катерини Посохової, дуже засмутила Святослава, тим паче, що при них без проблем видавали книги іншим дітям.

Попри те, що першу партію книг Святослав прочитав і віддав вчасно, без жодних нарікань, довіру в адміністрації  він  не здобув:

Годинна розмова про неприпустимість дискримінації. Заступниця директорки здається – книги дають на загальних засадах, але настрій зіпсовано. Прочитали. Приходимо здавати – вчасно, книги цілі. Перше, що каже бібліотекар – більше вам книг без застави не дамо. Чому? Розмовляйте з директоркою – так написали на вашому формулярі”.

Опісля мама Святослава знову мала діалог з директоркою бібліотеки та її заступницею. У відповідь, за її словами, вони отримали лише потік стереотипів щодо вихідців зі сходу:

Далі знову тривала розмова з директоркою, її заступницею. Знову чуємо всі догми світу про переселенців, яким не можна довіряти хоч скільки б вони жили в Тернополі. Намагаюсь спокійно апелювати до Конституції, де всі громадяни рівні тощо. У відповідь – або платіть, або ідіть, або поліцію викликаємо. Засумнівалась в адекватності дій адміністрації зі співробітників хіба прибиральниця – пошепки уточнила у іншої співробітниці, чи точно в бібліотеці правильно поводяться. Звичайно, кажуть”.

Допис Катерини Посохової набрав майже 2 тисячі вподобань і 600 репостів. У коментарях наголошували на незаконності застав, співчували сім’ї, а багато хто викликався подарувати Святославу книжки. 

Позиція директорки Тернопільської обласної дитячої бібліотеки

Оскільки на офіційній сторінці бібліотеки відсутня реакція на допис і відповідні звинувачення, Букви зв’язалися з директоркою Тернопільської обласної дитячої бібліотеки Надією Новіцькою.

За словами директорки, Святослав зараз має на руках дві отримані книжки з фонду бібліотеки, які він спокійно отримав без будь-якої плати та будь-якої застави. Вона наголосила, що книги Святославу дали без скандалів, в межах звичної процедури. 

Усім новим відвідувачам – жителям Тернополя, області чи вихідцям з інших регіонів України – зокрема сім’ї Святослава, працівники озвучують правила користування послугами бібліотеки. Серед правил – видача цінних книг, книг, які знаходяться в одному примірнику чи мають підвищений попит,  під грошову заставу від батьків. За словами Надії Новіцької, грошову заставу не встановлює адміністрація бібліотеки – вона регламентується Законом України Про бібліотеки і бібліотечну справу. Мета впровадження застави – збереження та збільшення доступності для читачів цінної літератури. Тернопільська обласна бібліотека для дітей користується цим правом близько десяти років – і усі записи стосовно користувачів протягом цього часу збережені. 

Грошовою заставою користуються зокрема й жителі Тернополя, оскільки бібліотека дає читати книжки вартістю і 900, і 700, і 400 гривень. Такого, що це лише для переселенців, у нас немає. А наша категорія читачів – діти. Вони – нематеріально відповідальні особи. Тому ми гроші беремо з батьків, але перед цим попередивши їх, бо діти ж грошей не носять, до того ж ми з дітей їх брати не можемо. Ми телефонуємо до батьків і кажемо, що або за цю книгу треба лишити заставу, або діти можуть не брати цю книгу додому, а читати її у читальному залі”.  

Проте, більшість не хоче читати книгу в бібліотеці та погоджується на заставу, яку після повернення книги віддають у повному обсязі. 

Про цю практику попередили і батьків Святослава та показали документ, на основі якого усе здійснюється. Проте, у той час приходили постійні відвідувачі бібліотеки, здавали книги та отримували нові без застави, через що Катерина Посохова запідозрила дискримінацію за місцем народження. За словами Надії Новіцької, жодних пояснень стосовно правил бібліотеки вони чути не бажали, лише наголошуючи, що інші відвідувачі отримали книги без застави.

Також директорка бібліотеки наголосила, що жодної суми їм ніхто не називав, оскільки на момент суперечки вони не вибрали книгу. Тож звідки взялася вказана у тексті сума – 600 гривень – Надія Новіцька не знає і їй не пояснили. Вона наголошує, що у цій секції (для дошкільнят і дітей 1-4 класів) книги всі дитячі та тоненькі, і така застава не могла бути там ні за жодну з книг.

Ми з 2014 року займаємося проєктами з переселенцями, кожного дня у нас є такі діти, їх сотні. Щойно навіть у нас закінчився гурток з дітками, половина з яких – переселенці. Щонеділі у нас проводиться ТАТО Хаб, ще суто дітки переселенців. Робототехніка у нас проходить – серед інструкторів лише переселенці проводять ці заняття! Якби у нас було так погано і ми так ставилися до усіх переселенців, повірте, у нас би стільки відвідувачів не було”, – наголосила Надія Новіцька. 

Букви також уточнили щодо слів, сказаних працівниками бібліотеки сім’ї Святослава: “[ви] можете написати “слава росії” та “такі як ви вже багато книг у нас потягли“. 

Директорка бібліотеки підтвердила, що ця фраза прозвучала, як пояснюючий аргумент, навіщо ввели подібні застави. Що, дійсно, колись одна дівчинка зі східного регіону взяла книгу, яку місцями розписала проросійськими та антиукраїнськими лозунгами. Також деякі діти, які транзитом у Тернополі, просто забувають повернути взяті книги. Проте, наголошує Новіцька, ніхто не говорив це у контексті очікувань чи стереотипних звинувачень, що Святослав чи батьки теж так вчинять. 

Надія Новіцька пояснила, що конфлікт тривав півтори години, було багато емоцій. Також додала, що колеги з Тернопільської обласної дитячої бібліотеки зараз деморалізовані через потік, на їхнє переконання, безпідставного хейту: ніхто не вислухав їхню сторону конфлікту та зробив висновки лише виходячи з одного допису у Фейсбуці. 

Що про застави у бібліотеках говориться у законах? 

Букви поцікавилися, чи є законними застави у бібліотеках. Остання редакція Типових правил користування бібліотеками, затверджена Міністерством культури і мистецтв, містить рядки: 

Видача додому  документів,  що  користуються підвищеним попитом,  може  здійснюватися  під  грошову  заставу  за  дозволом керівника,  який  визначає  перелік  таких  документів.  За  дітей грошову  заставу  вносять  батьки  або  особи,  під  наглядом яких перебувають діти.  Розмір застави встановлюється бібліотекою. Якщо одержані  в  бібліотеці  під  заставу  документи  не  повертаються користувачем у зазначений термін і дії для повернення їх не  мають результату,   то  грошова  застава  зараховується  на  спецрахунок бібліотеки й використовується на придбання чи оправу бібліотечних документів”.

Згідно з законом Про бібліотеки і бібліотечну справу, книга також належить до поняття “документ”. Отже, правила Тернопільської обласної дитячої бібліотеки не порушують чинне законодавство. 

Російські війська обстріляли Краматорськ на Донеччині, в результаті чого троє людей отримали поранення.

Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.

Учасники Контактної групи з підтримки оборони України домовилися зустрітися наступного разу в Брюсселі за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції, запланованої на 14-16 лютого, повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 14 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 158 бойових зіткнень.

14 січня у вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський прокоментував випадки переведення авіатехніків та обслуговуючого персоналу Повітряних сил до піхоти. Глава держави запевнив, що заборонив зменшувати кількість фахівців, потрібних підрозділам ПС.