Страйк в Голлівуді та расизм у мультфільмах Disney: найгучніші скандали кіноіндустрії
Джерело: Букви
Букви зібрали останні найгучніші скандали у сфері кіно.
Страйки в Голлівуді
2 травня 2023 року Гільдія сценаристів США (WGA) розпочала масштабний страйк після декількох невдалих спроб досягти угоди з великими кіностудіями і стримінговими платформами, яка б гарантувала авторам поліпшені умови праці. Йшлося насамперед про підвищення заробітної платні та введення обмежень на використання штучного інтелекту, який може позбавити сценаристів роботи.
14 липня до страйку з аналогічними вимогами приєдналася Гільдія кіноакторів США (SAG-AFTRA). Актори висловили своє невдоволення умовами праці та оплати, зокрема тими, що пропонують стримінгові сервіси. Також актори вимагали покращення медичного страхування та надання захисту від дискримінації та домагань. Після цього більшість телевізійного та кіновиробництва було закрито.
Страйки сценаристів та акторів завершилися 27 вересня та 8 листопада відповідно. В результаті досягнуто угоди: заробітна плата сценаристів протягом трирічного періоду отримає сумарну надбавку на 13%, запроваджено правила та обмеження використання штучного інтелекту при створенні сценаріїв.
Акторам вдалося домогтися підвищення пенсійних та медичних відрахувань, а також матеріальних надбавок за трансляцію фільмів та серіалів за їх участю на стримінгових платформах.
Наслідками страйків стало те, що платформа Netflix у 2023 році вперше у своїй історії випустила на понад 100 програм менше, ніж роком раніше.
Також через тривалий страйк акторів у Голлівуді, який тривав з 2 травня по 8 листопада 2023 року, довелося відтермінувати вихід у прокат низки фільмів.
Звинувачення Disney в расизмі
У 2020 році класичні анімаційні фільми студії Disney “Пітер Пен”, “Книга джунглів” і “Дамбо” отримали попереджувальні повідомлення щодо того, що вони містять застарілі або стереотипні зображення людей відповідно до їх кольору шкіри.
“Ця програма включає негативні зображення та/або жорстоке поводження з людьми або культурами”, – йдеться в повідомленні на екрані.
Відповідний напис з’являється у вигляді короткої графіки на потоковому сервісі Disney +, оскільки деякі старі фільми відбираються для перегляду.
“Пітер Пен”
Фото: RKO
Одним із мультфільмів, який заборонили до показу дітям до семи років, стала класична екранізація дитячої казки “Пітер Пен” 1953 року. У мультфільмі жителі країни Неверленд називаються “червоношкірими”, що є образливою назвою для представників корінних народів Америки.
У зв’язку з цим викликає питання і скандальна пісня What Makes the Red Man Red? (“Що робить червоношкірого червоношкірим?”).
Автори наступних екранізацій “Пітера Пена” відмовитися від образів, які можуть бути образливими для корінних американців. Так, у сиквелі мультфільму, що вийшов 2002 року, місцеве плем’я та принцеса Тигрова Лілія відсутні.
А у фільмі “Пен” 2015 року аборигенів Неверленда вирішили залишити, однак зробити їх образи не схожими на жодне з реальних племен.
“Дамбо”
Фото: RKO
Мультфільм студії Disney про слоненя, що літає, також не обійшовся без критики. Зокрема глядачів обурила зграя ворон, в якій вони розгледіли “карикатурні посилання до афроамериканців”.
Птахів, що говорять джайвом (афроамериканським сленгом, що зародився в нью-йорському Гарлемі), представлено не найкращим чином: у мультфільмі вони виглядають як група ворон-нероб, одягнених у безглузді костюми і не зайняті чимось серйозним.
Ще більше критики викликало ім’я їхнього ватажка Джима Кроу. Саме це ім’я нерідко використовувалося як зневажливе та іронічне звернення до афроамериканців, а згодом стало загальним для законів про расову сегрегацію в США.
Водночас глядачі розкритикували сцену, де група чорношкірих робітників займається важкою працею. Ці персонажі співають пісню, у якій є рядки “Нас ніколи не вчили читати і писати”, “Наші спини ось-ось зламаються, але бекон з яєчнею – все, що нам треба, сер” та “Коли інші хлопці йдуть спати, ми працюємо до самої смерті”.
“Аристократи”
Критики мультфільму заявили про расові стереотипи, які відсилають до жителів азіатських країн.
Зокрема у стрічці присутній персонаж Шун Гон – кіт, у рисах якого вгадується карикатура на жителів Азії. Сам же кіт, озвучений американським актором Полом Вінчелом, розмовляє англійською із помітним акцентом і при цьому грає на піаніно за допомогою паличок для їжі.
“Книга джунглів”
На відміну від вищезгаданих робіт, інші картини Disney обійшлися лише попередженням про наявність у мультфільмі стереотипних образів. Серед них – класична екранізація Редьярда Кіплінга “Книга джунглів”.
Тут суперечливими виявилися образи мавп, насичені відсиланнями до афроамериканської спільноти та стереотипами про неї. Головним об’єктом критики став Король Луї – лінивий орангутан, який співає пісні у жанрі диксиленд – новоорлеанського стилю, в якому забороняли грати афроамериканцям. Тоді як усі тварини у картині говорять із британським акцентом, мова Луї – як і у випадку з воронами з “Дамбо” – куди ближча до джайву.
Сама ж пісня, яку він виконує – I Want to Be Like You (“Я хочу бути як ти”) – була сприйнята глядачами як нагадування про соціальну нерівність між європеоїдним населенням та афроамериканцями.
“Леді та Блудько”
У класичній анімаційній мелодрамі 1955 року одразу кілька тварин представлені у стереотипних національних образах. Серед них – чихуахуа Педро, що є стереотипним образом жителя Мексики, хорт Борис, який цитує Максима Горького з російським акцентом, а також такса і бульдог, які розмовляють з німецьким і британським акцентами відповідно.
Оскільки ці персонажі є позитивними героями, навряд чи хтось вважав їхні образи образливими. Критику ж викликали сіамські коти Сі та Ам, які є антагоністами. Підступні лиходії були зображені в стереотипних образах: у їхньому акценті та карикатурних рисах зовнішності глядачі розгледіли відсилання до жителів Азії.
Ембер Герд та “Аквамен”
Позов Джонні Деппа проти Ембер Герд став одним з наймедійніших скандалів 2022 року. Актор звинуватив колишню дружину у наклепі.
Тоді як сама Герд раніше звинуватила Деппа у домашньому насильстві. Депп назвав це брехнею, яка негативно позначилася на його кар’єрі. 1 червня 2022 року журі присяжних винесло рішення на користь Деппа, а про судовий процес було знято фільм Hot Take: The Depp/Heard Trial та міні-серіал “Депп проти Герд”.
Після цього в останньому фільмі за участю Герд “Аквамен та загублене королівство” роль акторки скоротили при фінальному монтажі. За словами Герд, це помста Голлівуду за участь у судовому процесі проти Деппа. Проте режисер сиквела Джеймс це спростував. Він зауважив, що “зміщення фокуса було заплановано спочатку і ніяк не пов’язане із самою акторкою”.
Вілл Сміт та “Оскар”
У 2022 році під час церемонії нагородження кінопремії “Оскар” відбувся конфлікт між актором Віллом Смітом та коміком і ведучим церемонії Крісом Роком.
Кріс Рок виступав на церемонії вручення премії “Оскар”, щоб оголосити переможця у номінації “Найкращий документальний фільм”. Перед тим, як оголосити номінантів, він пожартував про них, зокрема про дружину Сміта, Джаду Пінкетт-Сміт, яка сиділа попереду з голеною головою.
“Джада, я люблю тебе. G.I. Jane 2, не можу дочекатися, щоб побачити його, добре?” – сказав він зі сцени.
Це посилання на драматичний бойовик 1997 року режисера Рідлі Скотта з Демі Мур у головній ролі. Сюжет розгортається навколо вигаданої історії тренувань першої жінки в підрозділі “морських котиків”.
Сміт спершу посміявся, а потім піднявся на сцену і дав ведучому ляпаса. У цей момент аудіозапис трансляції в США припинився, але в інших країнах вона тривала без цензури. Через кілька хвилин Сміт отримав свій перший у житті “Оскар” за найкращу чоловічу роль у фільмі “Король Річард”, у якому він зіграв Річарда Вільямса, батька Венери та Серени Вільямс.
Під час промови Вілл Сміт вибачився за запальність, зазначивши, що його герой був “запеклим захисником своєї сім’ї”.
У Пінкетт-Сміт діагностовано алопецію – аутоімунне захворювання, що призводить до випадання волосся. У липні 2021 року Пінкетт-Сміт поголилася налисо, розповівши, що її дочка Віллоу переконала її, що “настав час відпустити волосся”.
Зізнання Шерон Стоун
У 2023 році американська акторка, відома роллю у фільмі “Основний інстинкт”, Шерон Стоун заявила, що колишній голова Sony домагався її, але вона не розповідала про це раніше через страх втратити карʼєру.
За словами Стоун, колишній очільник Sony сексуально домагався її у 1980-х роках. Водночас акторка не назвала імені керівника, але сказала, що ця зустріч була “не останньою з багатьох дивних подій” протягом її тривалої кар’єри.
Стоун пригадала, що її покликали в офіс колишнього глави Sony на зустріч, коли вона вперше переїхала до Лос-Анджелеса у 1980-х роках.
Стоун зазначила, що керівник сказав їй: “Те, що про вас говорять, правда – ви дуже гарна. Ми не бачили нікого такого, як ви, десятиліттями. Усі говорять про вас, і дивляться на вас. Ви найкраща, ви така розумна і красива – і таке волосся”.
Далі, за словами Стоун, глава Sony підійшов упритул до неї.
“Став прямо переді мною, і сказав: “Але спочатку…”, і тицьнув свій пеніс прямо мені в обличчя”, – поділилася вона.
Як розповіла акторка, в неї розпочалася істерика, і керівник відступив та вийшов через двері за своїм столом. Вона додала, що пізніше його секретарка вивела її з кабінету.
Стоун зізналась, що не могла розповісти цю історію раніше, бо “Sony ніколи б не найняла її знову”, якби вона це зробила в той час.
При цьому вказано, що коли вона представляла свої мемуари 2021 року “Краса жити двічі” (The Beauty of Living Twice), авторка зазначила, що відчувала тиск щодо того, чи розповісти, чи зазнавала вона сексуального насильства в Голлівуді.
“20 днів у Маріуполі” та “Оскар”
У ніч із 10 на 11 березня у Лос-Анджелесі відбулася церемонія нагородження премії “Оскар-2024”. Перемогу у категорії “Найкращий документальний фільм” здобула стрічка Мстислава Чернова “20 днів у Маріуполі”.
Фільм “20 днів у Маріуполі”, над яким спільно з українським журналістом та фотографом Мстиславом Черновим працювали фотограф Євген Малолєтка та продюсерка Василіса Степаненко, зображає початок повномасштабного вторгнення РФ, бомбардування пологового будинку та порятунок автора стрічки і його колег з Associated Press з оточеного російськими військами міста.
Організатори вирізали зі скороченої міжнародної телеверсії премії “Оскар” номінацію “Найкращий повнометражний документальний фільм”, в якій перемогла стрічка українського режисера Мстислава Чернова “20 днів у Маріуполі”.
Невдовзі в Disney Entertainment пояснили, чому нагородження українського фільму “20 днів у Маріуполі” не потрапило до міжнародної скороченої телеверсії церемонії кінопремії “Оскар”.
Зокрема, за даними представників Disney, окремі категорії і частини шоу доводиться виключати з міжнародної 90-хвилинної телеверсії через часові обмеження.
У компанії додали, що вибір категорій нагородження, які не потраплять до скороченої телеверсії, визначають заздалегідь, ще під час процесу планування, який відбувся кілька тижнів тому.
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення звернулася до керівників The Walt Disney Company з проханням включити фрагмент із нагородженням авторів української стрічки “20 днів у Маріуполі” у міжнародну телеверсію церемонії “Оскар”.
- Колишній наркобарон Лауреано Убінья з клану наркоконтрабандистів північно-західного узбережжя Іспанії через суд вимагав від Netflix 1,5 млн євро (2,5 млн доларів) за те, що у серіалі його зобразили “імпотентним і жорстоким торговцем кокаїном”.
В Австрії McDonald’s запускає лімітовану серію ароматичних свічок, які пахнуть популярними стравами мережі. З 19 листопада у всіх ресторанах країни відвідувачі можуть придбати три види свічок: з ароматом яблучного пирога, McFlurry та картоплі фрі.
Уряд Великої Британії вніс до списку санкцій ще 30 суден, що є частиною “тіньового флоту” Росії, тим самим збільшивши їх кількість до 73 одиниць.
До Міжнародного дня боротьби з насильством проти жінок у мережі поширили фрагмент мемуарів Оксани Мастерс — параолімпійської чемпіонки та багаторазової призерки Параолімпійських ігор. Вона розповіла про частину свого життя в інтернаті на Хмельниччині, де вона пережила насильство.
30 листопада у Києві відбудеться прем’єра документального фільму “Битва мемів”, який досліджує роль мемів у підтримці українського спротиву під час повномасштабної війни. Фільм розкриває феномен масового “вибуху” мемів, що з’явилися в українському інтернет-просторі з початком вторгнення.
Північна Корея розширює завод, на якому виробляють ракети, подібні до тих, що використовує Росія у війні проти України. Американські дослідники з Центру нерозповсюдження Джеймса Мартіна (CNS) зробили висновок про це, аналізуючи супутникові знімки.