В Грузії силовики застосували сльозогінний газ та іншу техніку проти протестувальників
Джерело: The Guardian
В Грузії силовики застосували водомети, сльозогінний газ і світлозвукові боєприпаси проти протестувальників біля парламенту.
ЗМІ повідомляють, що деякі поліціянти напали на демонстрантів. Тисячі людей щоночі перекривають центральні вулиці Тбілісі після того, як 17 квітня парламент схвалив у першому читанні законопроєкт про “іноземних агентів”.
Світові лідери та країни ЄС засудили застосування сили проти протестувальників в Грузії.
“Застосування сили для придушення мирних демонстрацій неприпустимо. ЄС і Швеція уважно стежать і оцінюють події в Грузії”, – йдеться в повідомленні МЗС Швеції.
У вівторок ввечері, 30 квітня, влада різко посилила репресії проти тритижневого руху демонстрантів у столиці Тбілісі. Поліція затримала 63 демонстрантів у столиці Грузії, шість офіцерів дістали поранення, повідомило міністерство внутрішніх справ країни.
“Я рішуче засуджую насильство проти демонстрантів у Грузії, які мирно демонстрували проти закону про іноземний вплив. Грузія є країною-кандидатом на вступ до ЄС, я закликаю її владу забезпечити право на мирні зібрання. Застосування сили для його придушення є неприйнятним”, – написав верховний представник ЄС із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель.
Голова генерального директорату Європейської комісії з питань сусідства та переговорів про розширення Герт Ян Копман прибув до Грузії.
“З нетерпінням чекаю зустрічі з президентом, урядом, парламентом та громадськістю. Грузини багато працювали, щоб отримати статус кандидата. Поточні виклики потребують вирішення, і ми тут, щоб допомогти”, – зазначив він.
Нагадаємо, що у парламенті Грузії знову сталася бійка між депутатами під час обговорення законопроєкту про “іноагентів”. Розгляд документа був зірваний через фізичні сутички між членами правлячої партії та опозицією.
Що передувало?
15 квітня Комітет з юридичних питань парламенту Грузії підтримав законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”, що за змістом ідентичний проєкту, ініційованому минулого року та відкликаному на тлі масових протестів.
Під час засідання комітету з юридичних питань парламенту сталася бійка, а громадські організації оголосили акцію протесту. Під час засідання присутні опозиційні депутати, але їм вимикали мікрофони, коли вони використовували термін “російський закон” і закликали правлячу партію відкликати законопроєкт.
Під час обговорення, коли депутат “Грузинської мрії” Мамука Мдинарадзе сперечався з представницею опозиційної партії “Лело”, лідер партії “Громадяни” Алеко Елісашвілі, як повідомляють, різко підскочив до нього та вдарив кулаком в обличчя.
Вулицями Тбілісі прокотилася низка акцій проти ухвалення законопроєкту. Зокрема 16 квітня під час багатотисячного мітингу проти закону про “іноагентів”, спецпризначенці застосували сльозогінний газ. Місцеві ЗМІ повідомляють про затримання активістів та постраждалих під час протистоянь. Також вночі 17 квітня правоохоронці побили демонстрантів та журналістів.
Та вже 17 квітня парламент Грузії у першому читанні прийняв проєкт закону “Про прозорість іноземного впливу” (закон про “іноагентів”), проти якого грузини вже кілька днів поспіль виходять на протести.
Надвечір 28 квітня тисячі громадян Грузії пройшли маршем через Тбілісі під час протестів проти законопроєкту про “іноземних агентів”, який опозиція та західні країни назвали авторитарним та інспірованим Росією.
30 квітня законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу” винесли на розгляд пленарної сесії парламенту Грузії у другому читанні, втім лідер парламентської більшості Мамука Мдинарадзе заявив, що його обговорення може тривати кілька днів.
Того ж вечора, 30 квітня, грузини знову вийшли на протести біля будівлі парламенту у Грузії. Під час багатотисячного мітингу проти закону про “іноагентів”, спецпризначенці застосували сльозогінний газ та водомет.
- За даними ЗМІ, депутати Європейського парламенту підготували проєкт резолюції з закликом не починати перемовини з Грузією щодо її членства у ЄС. Причина – законопроєкт про “іноагентів”.У Тбілісі під час масової акції протесту проти законопроєкту про “іноагентів”, який викликав різку критику на Заході, було затримано колишнього міністра з питань євроатлантичної інтеграції Алексі Петріашвілі.
- У столиці Грузії на протестах проти закону про іноагентів побили лідерів опозиції Левана Хабеішвілі та Алеко Елісашвілі. Також силовики намагались затримати Георгія Вашадзе.
Міський голова Харкова Ігор Терехов повідомив, що Світовий банк скерує місту більш як 33 мільйони доларів на розвиток енергетичної інфраструктури на тлі регулярних російських обстрілів.
Головне управління розвідки Міністерства оборони повідомило, що Росія нарощує вплив на інформаційний простір Африканського континенту, використовуючи ресурси державних ЗМІ — зокрема, агентства ТАСС і телеканалу RT.
Протягом тижня російська армія здійснила масований обстріл більшості регіонів України, застосувавши понад 1,8 тисячі безпілотників, більше ніж 1,2 тисячі авіаційних бомб і 83 ракети, повідомив президент Володимир Зеленський.
Репортаж американської газети The New York Times з Курщини “Ландшафт смерті. Що залишилось там, де Україна вторгнулась в Росію”, створений за участі бойовиків підрозділу “Ахмат”, викликав хвилю критики. Українські журналісти та представники МЗС обурені легітимізацією кремлівської пропаганди під виглядом журналістики.
У Запоріжжі на воді загинув 17-річний хлопець – він зник під час купання в затопленому кар’єрі. Тіло юнака виявили наступного дня водолази на глибині 10 метрів.