Грузинський парламент ухвалив законопроєкт про «іноагентів» у першому читанні

Джерело: Ехо Кавказа

Парламент Грузії у першому читанні прийняв проєкт закону “Про прозорість іноземного впливу” (закон про “іноагентів”), проти якого грузини вже кілька днів поспіль виходять на протести.

Законопроєкт підтримали 83 грузинські парламентарі. Голосів проти не було.

Варто зауважити, що проти закону про “іноагентів” – не лише значна частина громадян Грузії, а й міжнародні партнери країни.

Грузинські законодавці вже ухвалювали цей закон у першому читанні рік тому, однак через двотижневі масові протести та сутички мітингарів з силовиками, законопроєкт було відкликано.

Критики порівнюють грузинський законопроєкт з російським законом про “іноагентів”, хоча грузинський уряд запевняє, що між ними немає нічого спільного.

Відповідно до грузинського законопроєкту, іноагентами вважатимуться некомерційні юридичні особи, ЗМІ, власники ЗМІ, якщо їх річний дохід на понад 20% складатиметься з іноземних джерел.

Якщо закон буде ухвалено, їм доведеться самостійно звернутися через Дім юстиції до Національного агентства публічного реєстру із заявою про реєстрацію як організації, яка відстоює інтереси іноземної сили.

За ухилення від реєстрації чи ненадання декларації про доходи передбачено штраф розміром 25 000 ларі. Якщо організація не виправить помилки, її оштрафують ще на 10 000 ларі. Повторне порушення загрожує штрафом у 20 000 ларі.

Суперечливим пунктом законопроєкту є те, що мін’юст Грузії матиме право провести моніторинг для “виявлення організації, яка провадить інтереси іноземної сили або для перевірки виконання будь-якої вимоги” закону. Підставою для моніторингу може стати письмова заява, яка є доносом.

Зауважимо, 15 квітня Комітет з юридичних питань парламенту Грузії підтримав законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”, що за змістом ідентичний проєкту, ініційованому минулого року та відкликаному на тлі масових протестів.

Під час засідання комітету з юридичних питань парламенту сталася бійка, а громадські організації оголосили  акцію протесту. Під час засідання були присутні опозиційні депутати, але їм вимикали мікрофони, коли вони використовували термін “російський закон” і закликали правлячу партію відкликати законопроєкт.

Під час обговорення, коли депутат “Грузинської мрії” Мамука Мдинарадзе сперечався з представницею опозиційної партії “Лело”, лідер партії “Громадяни” Алеко Елісашвілі, як повідомляють, різко підскочив до нього та вдарив кулаком в обличчя.

Віталій Ступаєнко, ведучий івенту, з якого вигнали одеситку Юлію Карабаджак через мовне питання, вже записав відео з вибаченнями, пояснивши поведінку організаторів “недоопрацюванням”.

16 червня, підбиваючи підсумки дводенного Глобального саміту миру у Швейцарії, президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна планує вже за кілька місяців провести другий аналогічний захід, на якому гіпотетично може бути присутній представник від РФ.

16 червня у Грузії сталися три землетруси. Перші підземні поштовхи зафіксували о 17:16.

Пошановувачі американського телесеріалу “Бріджертони” від Netflix вже встигли насолодитися прем’єра 3 сезону, яка відбулася 16 травня і 13 червня. Нині ж стрічка доступна для перегляду в українській озвучці.

16 червня командувач Сухопутних військ ЗС України генерал-лейтенант Олександр Павлюк повідомив про втрати російської армії за тиждень. Зокрема українські оборонці ліквідували 7750 росіян та знищили 1244 одиниць озброєння ворога.