Обов’язок повідомляти про «зв’язки» з людьми на ТОТ: президента закликають ветувати закон

Джерело: ZMINA

Правозахисники звернулись до президента України Володимира Зеленського з проханням ветувати закон, який зобов’язує працівників надати інформацію щодо їх зв’язків з людьми, які проживають або перебувають на тимчасово окупованій території України. 

Зазначимо, що, згідно з законом, невиконання цієї вимоги є підставою звільнення працівника.

“Ми, представники коаліції організацій, що опікуються питаннями захисту людей, постраждалих унаслідок збройної агресії проти України, вважаємо, що положення Закону, ухваленого Верховною Радою України, створюють підстави для утисків та стигматизації людей, які, як і мільйони наших співгромадян, мають родичів і друзів серед мешканців тимчасово окупованих територій, внутрішньо переміщених осіб, людей, які виїхали за кордон у зв’язку зі збройною агресією Росії проти України й зареєстровані на тимчасово окупованій території”, – йдеться у зверненні.

Представники організацій зазначили, що закон “суперечить державній політиці реінтеграції цих територій” та фактично переносить мільйони ВПО та інших громадян, зареєстрованих на ТОТ, до категорії людей, “зв’язки” з якими слід сприймати як загрозу національній безпеці України.

У звернені також зазначено, що закон не містить визначення “зв’язків з фізичними особами”, тому незрозуміло, які саме “зв’язки” мають на увазі. Також не роз’яснено, що саме необхідно, щоб задовольнити вимогу повідомляти про “зв’язки”: досить сповістити про саму наявність таких зв’язків, чи роботодавець матиме право вимагати персональні дані цих людей.

“Ми вважаємо, що держава має всебічно сприяти підтримці зв’язків із жителями окупованих територій, а не ставити ці зв’язки “поза законом”, адже підтримка зв’язків з нашими громадянами в окупації – не злочин”, – йдеться в повідомленні.

Звернення до Зеленського написали представники правозахисних організацій, а саме  Центру прав людини ZMINA, Кримської правозахисної групи, ГО “Донбас СОС”, ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, БФ “Право на захист”, БО “БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”, ГО “КРИМСОС” та БФ “СХІД-SOS”.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.