13 травня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
13 травня відзначається День народження застібки-липучки, Міжнародний день хумусу, Всесвітній день техніки для майбутнього та Міжнародний тиждень коучингу. За церковним календарем вшановують пам’ять мученика Олександра.
День народження застібки-липучки. Саме цього дня 1958 року швейцарський вчений Жорж де Местраль отримав патент на свій винахід. Створив він застібку-липучку випадково. Якось він гуляв в лісі зі своїм собакою і побачив, як до хутра тварини приліпилися лопухи.
Міжнародний день хумусу. Подія була започаткована 2012 року за ініціативи Бена Ленга. Хумус виготовляється з нута, тахіні, оливкової олії, лимонного соку та різних спецій. Соус популярний в країнах Ближнього Сходу. В Ізраїлі навіть вважається національною стравою.
Всесвітній день техніки для майбутнього. Подія була створена для привернення уваги до важливості технологічного розвитку. Також цього дня людство інформується про технології майбутнього, залучається до створення техніки, яка покращує життя.
Міжнародний тиждень коучингу. Вперше його запропонував відсвяткувати сертифікований майстер-коуч з США Джері Удельсон. Головна мета цієї події полягає в тому, щоб донести його важливе значення для особистісного і професійного розвитку.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Фіджі – День острова Ротума
- Колумбія – День святої Марії
- Еквадор – День проголошення незалежності
- Ботсвана – День матері
- Конго, Нігерія – День Гарланда
- Бразилія – День мулата
- США – День яблучного пирога
Цього дня у світі:
- 1501 — Амеріго Веспуччі вирушив у подорож на Захід, у ході якої з’ясував, що Колумб відкрив новий континент.
- 1830 — Еквадор вийшов зі складу Великої Колумбії й оголосив себе незалежною республікою.
- 1865 — в Одесі відкрито третій в Україні університет — Новоросійський, сьогодні — національний університет імені Мечникова.
- 1909 — розпочалась перша Джиро д’Італія.
- 1913 — відбувся політ першого у світі 4-моторного літака “Російський витязь” конструкції киянина Ігоря Сікорського. Вага літака (близько 5 тонн) була вчетверо більшою за вагу найбільшого на той час аероплана.
- 1918 — радянському Наркомату продовольства надані надзвичайні повноваження для реквізиції продуктів у селян
- 1918 — в США надруковані поштові марки з переверненим зображенням літаків, які стали колекційною рідкістю.
- 1927 — засновано київський футбольний клуб “Динамо”.
- 1950 — в англійському Сільверстоуні пройшли перші перегони першого чемпіонату “Формули-1”.
- 1963 — Кувейт став 111-ю державою, прийнятою в ООН.
- 1981 — на площі Святого Петра у Ватикані турецький терорист Алі Агджа важко поранив Папу Римського Івана Павла II.
- 1989 — близько двох тисяч студентів оголосили голодування на пекінській площі Тяньаньмень, вимагаючи проведення у Китаї демократичних реформ.
- 1990 — вийшло перше число газети “Галичина” — першої за радянських часів демократичної багатотиражної газети Івано-Франківської області.
- 1991 — в Києві пройшов I Конгрес поляків, які мешкають в Україні.
- 1991 — Вінні Мандела, яка була дружиною президента ПАР Нельсона Мандели, звинувачена у викраденні людей і катуваннях.
- 1992 — американські космонавти перебували у відкритому космосі 8 годин 29 хвилин (світовий рекорд), уперше в космос вийшли одразу три космонавти.
- 2014 — проросійські бойовики під час боїв за Слов’янськ влаштували засідку на околицях села Маячка. Внаслідок нападу бойовиків на колону 95-ї окремої аеромобільної бригади загинуло 7 українських десантників.
Яке сьогодні церковне свято:
13 травня в церковному календарі – день пам’яті мученика Олександра. Він жив за часів імператора Максиміана у III столітті, був чудовим воїном. Чоловік сповідував християнство, хоча це і було заборонено. Якось язичники влаштували свято, але Олександр залишився вдома і не клав пожертви ідолам. Імператор не хотів, щоб його хоробрий воїн був християнином, а тому наказав тому відмовитися від віри. Олександр відмовився, після чого імператор наказав відтяти йому голову.
Прикмети:
- Багато ластівок і стрижів — вже буде тепла погода
- Мало комарів — до кінця місяця дощів не буде
- Комарів взагалі немає — чекайте на великий урожай вівса
- Багато мошок до великого урожаю грибів восени
Традиції:
- Наші пращури намагалися не підходити близько до водойм і не купатися в них. Вірили, що це накличе нещастя на всю родину.
- Не працювали в городі, адже цей день вважався несприятливим для висаджування культур.
Іменини сьогодні святкують:
Олександр, Василь, Гавриїл, Георгій, Юхим, Іван, Макар, Сергій, Тарас, Ірина.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 12 травня.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 11 грудня. З початку доби відбулося 194 бойових зіткнення.
Науково-популярний проєкт “Альфа Центавра” опублікував OSINT-розрахунок застосування РФ ракети “Орєшнік”, попередивши про можливість нового удару російськими ракетами середньої дальності по території України, базуючись на аналізі авіаційних повідомлень (NOTAM) про закритий повітряний простір над полігоном “Капустин Яр”.
11 грудня Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський зустрівся з бійцями 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку.
Українська делегація відвідала Ірландію для посилення співпраці з метою повернення незаконно депортованих і переміщених Росією українських дітей.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час візиту до Берліна висловив сподівання на скоріше повернення українських переселенців.