10 червня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
10 червня відзначається Всесвітній день стилю модерн, Всесвітній день ремісництва, Міжнародний день геральдики. За церковним календарем вшановують пам’ять святого священномученика Тимотея, єпископа Пруського.
Всесвітній день стилю модерн. Ініціатором створення свята 2013 року став угорський журнал Szecessziós Magazin у співпраці з Музеєм прикладного мистецтва (Будапешт). Там же провели і перше святкування. Дату обрали не випадково. Саме цього дня пішли з життя видатні архітектори-модерністи: іспанець Антоніо Гауді та Еден Лехнер, який спроєктував Музей прикладного мистецтва в Будапешті.
Всесвітній день ремісництва. Саме цього дня 1964 року в Нью-Йорку відбулася перша міжнародна конференція, в якій тоді взяли участь викладачі, урядовці, ремісники та художники з 40 країн світу. Тоді ж було затверджено створити Всесвітню ремісничу раду.
Міжнародний день геральдики. Вперше відсвяткували 2013 року. Дату обрали на честь того, що 1128 року англійський король Генріх Перший Боклерк подарував своєму майбутньому зятю Жоффруа V Плантагенету щит на честь посвяти у лицарі. На щиті були зображені три пари золотих левів.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Велика Британія – Національне свято Об’єднаного Королівства Великої Британії та Північної Ірландії
- Португалія – День Португалії
- Японія – День годинників
- Італія – День ВМС
- Йорданія – День армії
- Молдова – День прикордонника
- Республіка Конго – День примирення
- США – День чаю з льодом
Цього дня у світі:
- 978 — Князь Володимир сів на київський престол.
- 1358 — Битва при Мелло: селянські війська Жакерії розгромлені армією французької знаті.
- 1619 — Тридцятилітня війна: битва при Саблаті, переломний момент у Богемському повстанні.
- 1793 — У Парижі створено перший у світі публічний зоопарк.
- 1865 — У Мюнхені відбулася прем’єра опери Рихарда Ваґнера “Тристан та Ізольда”.
- 1907 — Французькі інженери брати Люм’єр винайшли спосіб друку кольорових фотографій, які планували використовувати для виробництва кольорового кіно.
- 1909 — Пасажирський корабель “Славонія”, що зазнав катастрофи біля Азорських островів, уперше у світі використав сигнал SOS.
- 1917 — У Києві розпочав роботу I Всеукраїнський селянський з’їзд.
- 1918 — Проголошено незалежність Вірменії (28 травня за старим стилем).
- 1921 — Заснований музей-садиба Льва Толстого “Ясна Поляна”.
- 1934 — При НКВС УСРР створено Головне управління виправно-трудових таборів і трудових поселень (українське відділення ГУЛАГу).
- 1936 — У СРСР створена кіностудія “Союзмультфільм”
- 1940 — У Москві підписана російсько-німецька конвенція про порядок врегулювання прикордонних суперечок і конфліктів.
- 1943 — Угорець Ласло Біро винайшов кулькову ручку.
- 1944 — Радянські війська почали Виборзько-Петрозаводську наступальну операцію проти фінських військ.
- 1945 — У Франкфурті маршал Жуков вручив радянський орден “Перемога” Ейзенхауеру і Монтгомері.
- 1950 — Західні країни відкинули пропозицію Радянського Союзу провести в Німеччині референдум з приводу ідеї об’єднання країни.
- 1964 — У Москві відкритий пам’ятник Тарасові Шевченку.
- 1967 — СРСР розірвав дипломатичні відносини з Ізраїлем (були відновлені лише в 1991).
- 1969 — Відбувся військовий конфлікт між СРСР і Китаєм у районі Тасти (Казахська РСР).
- 1984 — Американці провели перше успішне випробування протиракетної системи в космосі.
- 1999 — Внаслідок несподіваного марш-кидка російські війська зайняли військовий аеропорт Приштини (Автономний край Косово і Метохія,Союзна Республіка Югославія) на кілька годин раніше прибуття туди військ НАТО.
- 2003 — Дует “Modern Talking” знову розпався.
Яке сьогодні церковне свято:
10 червня в церковному календарі – день пам’яті святого священномученика Тимотея, єпископа Пруського. Святий священномученик Тимотей був єпископом у місті Пруса, яке знаходилося в краю Витинійському, поруч з Фригією та Мисією, неподалік від гори Олімпійської. Він був відомий своєю чистотою та святістю, за що Бог наділив його даром чудотворення. Серед його чудес було вбивство величезної змії, яка жила в печері та шкодила людям та худобі, а також воскрешення царя на ім’я Арита, який був на смертному одрі.
Коли на трон вступив Юліан, який відрікся від Христа та почав гонити на Церкву, святий Тимотей активно проповідував слово Боже, зміцнюючи вірних та навертаючи невірних. За свої дії він був заарештований та кинутий до темниці, де продовжував навчати про Христа тих, хто приходив до нього. Юліан наказав йому припинити проповідувати про Ісуса, але Тимотей не підкорився і продовжував своє служіння, за що був страчений у в’язниці. Його святе тіло було чесно поховане вірними, і з його гробу відбувалися чудесні зцілення.
Прикмети:
- Павуки поховалися — до зміни погоди
- Вранці пташки чистять пір’ячко — буде дощ
- Миші бігають полем вервечками — рік буде неврожайним
- Ворони настовбурчилися і не літають — прийде негода
Традиції:
- Цей день наші предки назвали Знамення Тимотея, тому що часто відбувалися важливі передвістя, які про щось попереджали людей. Часто вони мали відношення до здоров’я і добробуту, вказували на те, як розвиватиметься особисте життя.
Іменини сьогодні святкують:
Олександр, Олексій, Андрій, Василь, Герасим, Іван, Ігнатій, Ілля, Макар, Микола, Павло, Ганна, Антоніна, Тетяна.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 0 червня.
11 грудня міністерство закордонних справ Росії поскаржилося, що передача США Україні 20 мільярдів доларів коштом заморожених російських активів, було “простим пограбуванням”, і припустило, що Москва може “захопити західні активи” на своїй території “для посилення промислового потенціалу”.
Австрійська нафтогазова компанія OMV Gas Marketing & Trading GmbH розірвала довгостроковий контракт з російським “Газпромом” на постачання газу, укладений у 2006 році. Угода мала діяти до 2040 року.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 11 грудня. З початку доби відбулося 194 бойових зіткнення.
Науково-популярний проєкт “Альфа Центавра” опублікував OSINT-розрахунок застосування РФ ракети “Орєшнік”, попередивши про можливість нового удару російськими ракетами середньої дальності по території України, базуючись на аналізі авіаційних повідомлень (NOTAM) про закритий повітряний простір над полігоном “Капустин Яр”.
11 грудня Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський зустрівся з бійцями 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку.