Члени G7 оголосять масштабний договір безпеки з Україною на саміті НАТО

Джерело: BBC.

На саміті НАТО у Вільнюсі очікується, що лідери G7 оголосять масштабний договір безпеки з Україною. Гарантії безпеки можуть включати оборонне обладнання, навчання та обмін розвідданими.

За словами прем’єр-міністр Великої Британії Сунака Ріші, гарантії безпеки надішлють “сильний сигнал” президенту Росії Володимиру Путіну. Домовленість про безпеку України стали обговорювати після того, як блок не вказав терміни приєднання Києву до Альянсу, що викликало критику президента Володимира Зеленського.

Очікується, що глави G7 підпишуть декларацію у Вільнюсі під час другого дня оборонного саміту НАТО. Сунак підкреслив, що партнери Києва нарощують свої “офіційні домовленості щодо захисту України в довгостроковій перспективі”.

“Ми ніколи не зможемо побачити повторення того, що сталося в Україні, і ця декларація підтверджує наше зобов’язання гарантувати, що вона ніколи не буде вразливою до тієї жорстокості, яку Росія заподіяла їй знову”, – сказав він.

Офіційні особи Сполученого Королівства заявили, що їхня країна зіграла провідну роль в угоді за участю партнерів G7 Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії та США. Надалі має з’явитися більше інформації щодо цього.

Раніше президент США Джо Байден пропонував Україні модель, схожу на угоду з Ізраїлем. Відповідно до неї Вашингтон має надавати 3,8 мільярда доларів військової допомоги Ізраїлю на рік протягом десятиліття. Утім такий варіант не охоплює можливість про прихід на допомогу цільовій країні під час нападу, як участь в НАТО.

У Києві визнають, що не можуть стати новим членом НАТО під час російсько-української війни, але прагнуть приєднатися якнайшвидше після закінчення бойових дій.

“НАТО дасть Україні безпеку – Україна зробить альянс сильнішим”, — звертався Зеленський у Литві.

Глава держави там же подарував бойовий прапор зі зруйнованого міста Бахмут, який став місцем найкривавішої битви під час вторгнення Росії в Україну. Також у Twitter він написав, що “невизначеність — це слабкість”. За його словами, відсутність погоджених часових рамок означає, що остаточне членство його країни може стати розмінною монетою.

Згідно з даними США, Росія втратила понад 4000 танків під час повномасштабної війни з Україною. Ця кількість майже дорівнює всьому танковому контингенту США, заявив Верховний головнокомандувач об’єднаними Збройними силами НАТО в Європі, генерал Кристофер Каволі на слуханнях у Комітеті з питань збройних сил Сенату США в Вашингтоні 3 квітня.

Внаслідок чергового російського обстрілу у Харкові збільшилася кількість загиблих та постраждалих осіб.

Головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі запевнив, що  Україна отримає додаткові винищувачі F-16, поки українські пілоти проходять навчання. 

Пізно ввечері російські війська вдарили по Харкову безпілотниками. Ворог завдав удару по Новобаварському районі. Відомо про загиблого та 29 постраждалих.

Після трьох років війни, коли стало очевидно, що російська армія не здатна зламати Україну. Однак, лідер РФ Володимир Путін продовжує відмовлятися від припинення вогню. Попри певні тактичні успіхи, як, наприклад, вибиття українців з Курської області, шанси на перемогу військовим шляхом у Росії залишаються мінімальними. Військові втрати і економічні труднощі вказують на наближення кінця війни, однак Путін не зупиняє агресію.