Це справжнє диво: історія скіфської пекторалі, головного скарбу України

Джерело: #Букви

Сьогодні виповнюється 53 роки з моменту відкриття головної знахідки століття – скіфської пекторалі.

21 червня 1971 року в кургані Товста Могила на Дніпропетровщині вчений Борис Мозолевський віднайшов найбільший археологічний скарб України – золоту пектораль. Прикраса скіфського царя стала відомою на весь світ. 

Місце розкопок давно було розграбоване, тому така знахідка була справжнім дивом. Все тоді склалося настільки вдало, що археолог писав: “…легше повірити в містику, ніж у те, що грабіжники справді могли недогледіти такий скарб: варто було їм лише простягти руку ще на десять сантиметрів – і пектораль для людства була б назавжди втрачена”.

Врятований пектораллю — Локальна історія

Пектораль свого часу слугувала символом статусу царя. Вона важить понад кілограм і зроблена із золота 958 проби. Нагрудна прикраса має 3 яруси, кожен з яких зображує різні сцени. На пекторалі можна побачити як рослин і тварин, так і людей.

Вчені схиляються до думки, що виготовили прикрасу не скіфи, а греки, оскільки це вимагало кропіткої роботи, використання одразу багатьох ювелірних технік та знань.

Щодо смислового навантаження, досі достеменно невідомо, що саме означають зображення на пекторалі. Одні науковці стверджують, що це просто побутові сцени, а інші – що все має прихований сенс.

Існує версія, що три яруси пекторалі символізують уявлення скіфів про три світи: реальний, божественний і потойбічний. Світ земного життя знаходиться зверху, нижній відображає світ смерті, а з’єднує їх середній рослинний ярус, в якому, можливо, закодовано зображення дерева життя.

Врятований пектораллю — Локальна історія

Ще одним справжнім дивом є те, що цю пектораль вдалось зберегти в Україні, коли більшість важливих пам’яток радянська влада вивозила до Москви.

Сьогодні пектораль зберігається у фондах Скарбниці Національного музею історії України. Серед експонатів можна побачити точну копію прикраси, а оригінал іноді демонструють на виставках.

Місто Кайл в канадській провінції Саскачеван зіткнулося з перешкодою напередодні місцевих виборів: ніхто не балотується на посаду мера.

Станом на 16:00 п’ятниці, кількість бойових зіткнень вздовж усієї лінії фронту з початку доби зросла до 125. Ворог особливо активно на Покровському та Курахівському напрямках.

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс відреагував на візит Генсека ООН Антоніу Гутерреша до російської Казані, де проходив саміт країн БРІКС.

Друга партія північнокорейських солдатів незабаром вирушить до Росії, згідно з документами південнокорейської розвідки.

Служба безпеки та Національна поліція затримали 19 адміністраторів та дописувачів телеграм-каналів, які намагалися зірвати мобілізацію і публікували локації ЗСУ.