97% вибілених коралів загинули: Великий бар’єрний риф під загрозою
Джерело: IFLScience
Зміни клімату загрожують Великому кораловому рифу, який є домом для величезного різноманіття морського життя, включаючи понад 1500 видів риб і більше ніж 600 видів коралів.
Цього року Великий бар’єрний риф став жертвою масштабного знебарвлення через підвищення температури води. Науковці відзначають, що деякі його частини намагаються відновитися, але майбутнє рифу залишається невизначеним.
Знімки рифа Норт-Пойнт на острові Лізард свідчать, що після масового знебарвлення на початку 2024 року загинуло 97% знебарвлених коралів. Вчені побоюються за інші частини Великого бар’єрного рифу.
“Це перша кількісна оцінка смертності коралів від останнього масового знебарвлення. Ми не знаємо, скільки коралів загинуло поза цим рифом. Але ми знаємо, що, згідно з іншими дослідженнями, минулого літа майже третина Великого бар’єрного рифу зазнала “дуже високого” та “екстремального” рівня знебарвлення коралів”, – повідомили дослідники з Університету Маккуорі, Університету Джеймса Кука та Університету Гріффіт.
У березні 2024 року підтверджено п’яте за останні вісім років масове знебарвлення найбільшого у світі рифу. Дослідники вважають, що головна причина цього явища – підвищення температури океану, викликане зміною клімату. Проблема посилюється з кожним днем.
Корали та водорості мають взаємовигідні відносини: корали надають водоростям поверхню для фотосинтезу, а водорості постачають коралам цукри. Проте стрес, хвороби або забруднення можуть призводити до того, що корали викидають водорості і стають блідими і білими – процес, відомий як знебарвлення.
Втрата водоростей означає втрату основного джерела їжі для коралів. Це робить їх слабкими та схильними до хвороб. Попри все, знебарвлення не завжди призводить до смерті коралів, деякі з них можуть відновитися.
- У 2023 році Великий бар’єрний риф зазнав найгіршого літа в історії своїх спостережень через масове відбілювання коралів, яке тепер охоплює планету.
- Світовий океан досягнув найвищої температури за всю історію спостережень.
- Глобальне потепління призводить до того, що деякі види рослин і тварин, що проживають в океані, змушені переміщуватися від екватора у бік полюсів.
Обраний президент США Дональд Трамп у п’ятницю заявив, що планує покласти край “незручній” практиці переведення годинників на літній час, яка, на його думку, створює зайве фінансове навантаження на країну.
NASA оголосило про чергову затримку в реалізації місії з повернення астронавтів на Місяць — вперше за понад 50 років після завершення програми “Аполлон”.
Росія і далі завдаватиме ударів по Україні крилатими й балістичними ракетами, а також безпілотниками. Про це повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк в ефірі національного телемарафону, трансляцію якого здійснював телеканал “Рада”.
Дослідники Інституту еволюційної антропології Макса Планка в Німеччині встановили, що перший обмін генетичним матеріалом між предками сучасних європейців і неандертальцями стався близько 47 тисяч років тому.
90-річна Аннет Роберж, яка виховала п’ятьох дітей, нещодавно закінчила Південний університет Нью-Гемпшира (SNHU), здійснивши свою багаторічну мрію після десятиліть самопожертви.