Японець, який провів 45 років у камері для смертників, отримав шанс на виправдання
Джерело: The Guardian
88-річний Івао Хакамада, який найдовше історії очікував на виконання смертного вироку, має шанс на виправдання.
Хакамаду звинувачують у злочині, скоєному 30 червня 1966 року. Того дня пожежа охопила будинок директора компанії-виробника місо у Сідзуока. Коли вогонь погасили, у будинку виявили тіло директора, його дружини та їхніх двох дітей-підлітків. Слідство встановило, що їх зарізали перед пожежею.
Підозра у вбивстві, підпалі та пограбуванні (з дому загиблих тоді зникло 973 фунти стерлінга) впала на Хакамаду. Його арештували, а через два роки визнали винним та засудили до смертної кари через повішання.
У Японії на виконання смертного вироку можуть піти роки. Хакамада провів у камері для смертників 45 років. Цей термін – найдовший серед всіх ув’язнених у світі, які відбували покарання у камері смертників.
У 2014 році у справі стався неочікуваний поворот: суд, який раніше виніс чоловіку вирок, визнав, що деякі докази про причетність Хакамади ненадійні і постановив звільнити чоловіка.
Суд заявив, що докази, які представили правоохоронці, “могли бути сфабрикованими”. Адвокати Хакамади також повідомили, що аналіз ДНК на закривавленому одязі, який знайшли у часні з місо, не належала обвинуваченому.
Згодом суд вищої інстанції призначив повторний розгляд справи.
Сам Івао Хакамада завжди стверджував, що його під час допитів, які могли тривати по 12 годин, змушували взяти на себе вину за злочин.
Через майже 60 років після винесення смертного вироку, прокурори продовжують наполягати на його страті.
Зараз 88–річний Хакамада, який колись був професійним боксером, страждає психічними та фізичними захворюваннями, очікує на нове судове засідання у вересні, де окружний суд винесе вирок після повторного розгляду справи, яке почалось у березні 2023 року.
Сам Хакамада тоді не прийшов суду, оскільки його визнали психічно недієздатним для дачі правдивих показів.
Найчастіше у Японії до смертної кари засуджують осіб, звинувачених у численних вбивствах у сукупності з іншими злочинами, такими як зґвалтування, пограбування, крадіжка.
Зазвичай засудженні роками чи навіть десятиліттями очікують на виконання вироку в одиночній камері. Про те, коли їх буде страчено, вони дізнаються лише за годину до виконання вироку. Відтак вони не мають можливості поспілкуватись з адвокатами чи рідними. Їхня остання розмова зазвичай відбувається зі священником.
Хідеко Хакамада, сестра засудженого, налаштована оптимістично, хоча адвокати вважають, що прокуратура може оскаржити обвинувальний вирок.
“Тепер мету вже видно. Здавалося, що це нескінченний процес. Я роблю це не лише заради мого брата, а й заради інших людей, які були фальшиво звинувачені та ув’язнені”, — сказала вона журналістам.
Виступаючи на останніх слуханнях у повторному судовому процесі минулого місяця, Хідеко розповіла про останній шанс її брата очистити своє ім’я.
“Мені зараз 91, а моєму братові 88. Ми близькі до кінця нашого життя. Я хотіла б попросити суд дозволити Івао прожити дні, що залишилися, як людина”, — сказала вона.
Адвокат Хакамади Хідейо Огава сказав, що випробування його клієнта лише посилили його опозицію до смертної кари.
“Зустрічі з Івао-саном протягом останніх 10 років показало мені, що смертна кара робить з людиною… він ніби не тут з нами, а в власному світі. Саме такий вплив має на когось помилкове засудження, і цього не можна допускати в сучасному суспільстві”, – наголосив він.
Зараз у Японії на виконання смертного вироку очікують 106 засуджених осіб. Опитування громадської думки постійно демонструють сильну підтримку смертної кари – настрої, які посилилися після того, як секта Кінця світу здійснила смертельну атаку газом зарин.
Японія є однією з 55 країн світу – включаючи США, Китай, КНДР – де не скасували смертну кару.
- У США нападника, який убив п’ятьох людей у нічному ЛГБТК-клубі в Колорадо у 2022 році, засуджено до кількох довічних ув’язнень.
Шевченківський суд Києва засудив громадянку Росії Ольгу Биковську до п’яти років ув’язнення за заклики до сексуального насильства над українками під час повномасштабного вторгнення РФ.
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила під вартою колишню головну лікарку Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії Тетяну Крупу. Проте їй зменшили застави з 230 млн грн до 130 млн грн.
80-річна Валентина Петрівна зі Слов’янська передала своїх улюбленців – двох кішок і кота – волонтерам UAnimals, котрі евакуювали тварин із зони бойових дій. Разом із пухнастими вихованцями вона залишила детальну записку про кожного: вік, стан здоров’я, щеплення та особливі звички.
Китайські добровольці беруть участь у захисті України, хоча їх значно менше, ніж тих, хто воює на боці Росії. Журналістка Чай Цзін у своєму матеріалі поспілкувалася з громадянами Китаю, котрі воюють по різні боки фронту.
Через початок повномасштабного вторгнення український важкоатлет Олександр Пєлєшенко залишив свою спортивну діяльність, аби стати на захист країни. Проходив службу в одній з бригад територіальної оборони Києва, далі був частиною 79-ї ОДШБр, з грудня 2022 доєднався до 47-ї ОМБр. Загинув спортсмен під час військової служби у травні минулого року.В пам’ять про Олександра Пєлєшенка відбудеться турнір з важкої атлетики — змагання, що збере друзів, колег та атлетів різних рівнів підготовки, аби вшанувати силу, відданість та незламний дух героя.