Сонячні бурі можуть зруйнувати енергетичну інфраструктуру – вчені
Джерело: Interesting Engineering
Вчені встановили, що сонячна активність може зруйнувати енергетичну інфраструктуру на Землі. Нове дослідження свідчить, що кут, під яким сонячні удари вражають Землю, має вирішальне значення для захисту інфраструктури. Відповідні дослідження опублікували у журналі Frontiers in Astronomy and Space Sciences.
У дослідженнях встановили, що полярні сяйва є попереджувальним знаком про приховану небезпеку – геомагнітно-індуковані електричні струми.
Полярні сяйва виникають через те, що частинки Сонця врізаються у магнітне поле Землі. Ці ж сили можуть стискати магнітне поле, що призводить до виникнення розрядів, які можуть досягти поверхні планети і завдати шкоди критичній інфраструктурі.
Як зауважили вчені, полярні сяйва і геомагнітно-індуковані електричні струми виникають унаслідок схожих факторів космічної погоди.
Полярне сяйво є візуальним попередженням про те, що електричні струми у космосі можуть створювати геомагнітно-індуковані електричні струми на Землі,- пояснив Денні Олівейра з Центру космічних польотів імені Годдарда NASA та провідний автор цього нового дослідження.
Полярні сяйва на Землі виникають внаслідок стиснення магнітного поля планети, спричиненого міжпланетними ударами. Ці удари виникають, коли швидкий сонячний вітер наздоганяє повільніший сонячний вітер, створюючи тим самим ударну хвилю.
Науковці попередили, що і сонячні бурі і стиснення магнітного поля можуть призвести до проходження небезпечних розрядів через Землю, що потенційно може пошкодити енергетичну інфраструктуру. Потужніші події становлять більшу загрозу, але навіть незначні сонячні удари ризиковані.
Дослідники виявили, що лобові удари, ймовірно, створюють найсильніші геомагнітно-індуковані розряди, позаяк можуть сильніше стискати магнітне поле.
Науковці відслідкували, як кут і час сонячних ударів впливають на геомагнітно-індуковані струми. Вони використовували дані міжпланетного магнітного поля та сонячного вітру, щоб обчислити кут і швидкість кожного удару. А потім розділили їх на три категорії: сильно нахилені, помірно нахилені та майже фронтальні.
Дослідження показали чіткий зв’язок між кутом удару та силою струму. Чим сильніший сонячний удар, тим сильніший електричний розряд поширюється на землю. Цей електричний сплеск зазвичай відбувається двома спалахами: один відразу після початкового удару, а інший під час наступної суббурі – меншого геомагнітного збурення. Дивно, але ці пікові сплески були найсильнішими коли північний полюс Землі спрямований до Сонця.
Автори дослідження стверджують, що вчені можуть передбачити кут поштовху за дві години до удару. Це може дати час для вжиття запобіжних заходів, як-от зменшення потужності на певних лініях.
- Увечері 5 листопада 2023 року у різних куточках України спостерігали полярне сяйво. Його причиною стала потужна геомагнітна буря.
- Космічний телескоп Хаббл зробив зображення таємничих примарних тіней на кільцях Сатурна — останнє спостереження так званих “спиць”, які продовжують спантеличувати вчених.
- Космічний об’єкт у формі знаку питання, неподалік від пари молодих зірок під назвою Herbig-Haro 46/47, зафіксував телескоп NASA імені Джеймса Вебба, і вчені думають, що знають, що це може бути.
Президент США Джо Байден помилував 39 американців, засуджених за ненасильницькі злочини, та пом’якшив вирок ще 1500 громадянам.
Потік полива в Росію впав у середньому на 4,5% за останні чотири тижні. Поставки зменшилися на тлі падіння потоків дизельного палива та сировини для нафтопереробних заводів.
Двоє високопоставлених чиновників уряду Тайваню, Лін Фей-Фан і Су Шу-Чіен, разом з кількома підлеглими, перебувають у США для зустрічей з представниками перехідної команди новообраного президента Дональда Трампа.
Рада ЄС ухвалила рішення про вступ Румунії та Болгарії до Шенгенської зони, що дозволить цим країнам приєднатися до найбільшої зони вільного пересування у світі.
Підвищення тарифів “Укрзалізниці” на вантажні перевезення на 37%, за словами голови Федерації роботодавців транспорту України та першого міністра транспорту України Ореста Климпуша, призведе до перенесення вантажпотоку на автомобільні дороги та їх пришвидшеного руйнування.