Письменниця Ірина Говоруха наголосила на складності самореалізації жінки в сучасному житті
Джерело: Ірина Говоруха/Facebook
Українська письменниця Ірина Говоруха звернула увагу на “надскладну долю” жінок у світі, які поєднують виховання дітей, сімейні обов’язки та самореалізацію.
“Щоб встигнути бодай щось, доводиться прокидатися о 04:30. Зранку готую, пишу, мию, знову готую, печу, запираю. Варто увімкнути комп, біжить Тоня: “Мамо, почитай. Мамо, поліпи зі мною. Мамо, поший ляльці сукню. Давай намалюємо принцесу, пострибаємо на м’ячі, пограємо в хованки чи квача”. Упродовж дня так награюся, що забуваю власне ім’я, тому знову підйом на світанку, щоб попрацювати в тиші та почути власні думки”, – розповіла вона.
У такі хвилини, як зазначила Говоруха, вона згадує чоловіків-письменників і розуміє, наскільки непроста жіноча доля.
“Доля жінки, яка хоче бути не лише уважною дружиною та пекаркою галет, не лише вдалою прачкою, яка чудово виводить вишневі та шовковичні плями, а ще й художницею, мультиплікаторкою, скульпторкою, хореографом чи працівником пера”, – зауважила вона.
У цьому контексті Говоруха згадала, як письменник Іван Нечуй-Левицький навіть не розглядав можливість одруження, оскільки боявся, що дружина та діти будуть відволікати від творчості.
Також письменниця розповіла, що коли до Максима Рильського приїздили онуки, їм було заборонено галасувати, бігати сходами, стукати дверима, щоб не збити поета “з важливої думки”. Михайло Коцюбинський, своєю чергою, їхав за натхненням на острів Капрі, де прогулювався морем, робив намітки, рибалив, грав у карти, милувався апельсиновими садами та спілкувався з Максимом Горьким. Тим часом вдома залишалася дружина Віра, яка займалася будинком, давала лад чотирьом дітям та його сліпій матері, обробляла сад, город та ще й переписувала чоловікові рукописи.
Згадала письменниця й Івана Франка, який писав: “Сиджу тут у теплих бібліотеках, а ти мучишся з дітьми, що хворіють”.
“У їхньому будинку швендяли протяги, дах протікав, діти не вилазили з бронхітів, але митець мав щоденну каву в “Монополії” та легкий суп із грибами – на обід, поки Ольга варила конфітюри, залучала дітей до спорту, каталася з ними на санях”, – зауважила Говоруха.
У зв’язку з цим Ірина задалася питанням, скільки ми знаємо жінок-композиторок, режисерок, художниць чи архітекторок, скрипальок, графічних дизайнерок, вітражисток, кондитерок, парфумерок?
“Удесятеро менше, ніж чоловіків, бо в кожної діти та борщі. Адже слід встигнути з корисним сніданком, розібратися з діатезом чи черговим ГРВІ, пришити ґудзики, помити вікна, зібрати ланчбокс, відвести до школи, на гурток, перевірити рівняння, вислухати всі новини, приготувати на вечерю улюблені гнізда зі спагеті з фаршем, вчасно вкласти спати. Коли тут писати новели та симфонії? Пасторалі й пейзажі? Як тут працювати в стилі еклектики чи арт-нуво, вигадувати глазурований зефір, якщо ти притомна мати. Жінка, яка не просто народила, а ще й виколисує, виховує, надихає. Тому, як і раніше, залишаємось восьмирукими й стрибаємо вище голови”, – зазначила вона.
- Українська письменниця, військовослужбовиця та морська піхотинка Ярина Чорногуз підтримала ідею мобілізації жінок та наголосила на її важливості.
Соціальна мережа TikTok поінформувала, що припинить свою діяльність у США 19 січня 2025 року, якщо Верховний суд не заблокує або не відкладе виконання закону, який зобов’язує її материнську компанію ByteDance продати платформу.
Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.
9 січня Вищий антикорупційний суд оголосив вироки ексголові правління ПрАТ “ХК “Енергомережа” Дмитру Крючкову та колишній виконувачці обов’язків голови правління ПАТ “Черкасиобленерго” Світлані Кузьмінській.
Росія не змогла зупинити повстанські групи в Сирії, коли ті почали захоплювати міста, підконтрольні силам Башара Асада. Російські військові та глава РФ Володимир Путін зрадили і Тегеран, і Асада, заявили високопоставлений іранський генерал і колишній радник сирійського диктатора.
У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.