Не тільки фотосинтез: вчені виявили, що біля дна океану утворюється кисень

Джерело: Science Alert

Вчені виявили, що хімічна реакція на дні океану може створювати кисень без живих організмів, змінюючи уявлення про його виробництво.

Ендрю Світман із Шотландської асоціації морських наук (SAMS) та його команда зробили це відкриття, досліджуючи рівень кисню для оцінки впливу глибоководного видобутку корисних копалин.

“Відкриття виробництва кисню нефотосинтетичним процесом вимагає від нас переосмислення того, як могла зародитися еволюція складного життя на планеті. На мою думку, це одне з найцікавіших відкриттів у науці про океан останнім часом“, — заявив морський вчений SAMS Ніколас Оуенс, який не брав участі у дослідженні.

Посеред Тихого океану дно вкрите чорними округлими каменями. На глибині понад 4 000 метрів, рівень кисню повільно, але впевнено зростає, як показали вимірювання вчених. Коли вчені вперше отримали ці дані,  то подумали, що датчики несправні. Вони перекалібровували датчики, але протягом 10 років ці дивні показники кисню продовжували з’являтися.

Вчені виявили, що камені на морському дні містять рідкоземельні метали. Коли вони згруповані разом, як батареї в ряд, можуть виробляти електричну напругу до 1,5 В. Це достатньо для відділення кисню від води в процесі електролізу.

“Схоже, що ми відкрили природну “геобатарею”. Ці геобатареї є основою можливого пояснення виробництва темного кисню в океані”, – заявив хімік Північно-Західного університету Франц Гейгер.

Вчені зазначають, що ще потрібно провести додаткові дослідження. Проте це відкриття може допомогти пояснити явище “мертвих зон” в океані.

“У 2016 та 2017 роках морські біологи відвідали ділянки, в яких у 1980-х роках йшов видобуток корисних копалин, та виявили, що на цих територіях не виявлено навіть бактерій. Проте в інших регіонах морське життя процвітало. Чому такі “мертві зони” зберігаються протягом десятиліть, досі невідомо. Однак це ставить під сумнів стратегію розробки морського дна, оскільки різноманітність фауни океанського дна в районах, багатих на конкреції, вища, ніж у найрізноманітніших тропічних лісах”, — пояснює Гейгер.

Виявлення кисню, який утворюється без сонячного світла, ставить під сумнів традиційні уявлення про походження життя на Землі. Раніше вважалося, що древні ціанобактерії були першими організмами, які виробляли кисень через фотосинтез. Однак нове відкриття, що кисень може утворюватися без світла, ставить під питання ці припущення і відкриває нові можливості для розуміння зародження життя.

Обраний президент США Дональд Трамп у п’ятницю заявив, що планує покласти край “незручній” практиці переведення годинників на літній час, яка, на його думку, створює зайве фінансове навантаження на країну.  

NASA оголосило про чергову затримку в реалізації місії з повернення астронавтів на Місяць — вперше за понад 50 років після завершення програми “Аполлон”.

Росія і далі завдаватиме ударів по Україні крилатими й балістичними ракетами, а також безпілотниками. Про це повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк в ефірі національного телемарафону, трансляцію якого здійснював телеканал “Рада”.

Дослідники Інституту еволюційної антропології Макса Планка в Німеччині встановили, що перший обмін генетичним матеріалом між предками сучасних європейців і неандертальцями стався близько 47 тисяч років тому.

90-річна Аннет Роберж, яка виховала п’ятьох дітей, нещодавно закінчила Південний університет Нью-Гемпшира (SNHU), здійснивши свою багаторічну мрію після десятиліть самопожертви.