Не існує «безпечної» дози. Помірне споживання алкоголю не продовжує життя – дослідження

Джерело: The Guardian

Нове дослідження, опубліковане в Journal of Studies on Alcohol and Drugs, спростовує міф про зв’язок між помірним вживанням алкоголю і довгим життям.

Доктор Тім Стоквелл з Канадського інституту досліджень вживання психоактивних речовин стверджує, що попередні дослідження мали недоліки, зокрема не враховували життєві звички людей і включали літніх, які припинили пити через проблеми зі здоров’ям.

Аналіз 107 досліджень показав, що помірно питущі мали на 14% менший ризик смерті, ніж непитущі. Однак детальніший аналіз, який враховував молодих учасників і виключав колишніх питущих, не виявив зв’язку між помірним вживанням алкоголю і тривалістю життя.

Дослідження низької якості, які не розрізняли колишніх і довічних непитущих, показували зв’язок між помірним вживанням алкоголю і довголіттям. Стоквелл зазначає, що такі дослідження створюють ілюзію користі алкоголю.

Міф про користь алкоголю існує десятиліттями, як, наприклад, ідея “французького парадокса” 1990-х років, яка стверджувала, що червоне вино знижує ризик серцевих захворювань. Однак Стоквелл попереджає, що помірне вживання алкоголю не подовжує життя і може підвищити ризик деяких видів раку.

Абсолютно безпечного рівня вживання алкоголю не існує, і жодна велика організація охорони здоров’я не встановлює безпечні норми його споживання.

“Для алкогольної промисловості було пропагандистським переворотом заявити, що помірне вживання їхнього продукту подовжує життя людей, – сказав доктор Тім Стоквелл, перший автор дослідження і науковець Канадського інституту досліджень вживання психоактивних речовин при Університеті Вікторії.

“Ця ідея вплинула на національні рекомендації щодо вживання алкоголю, оцінки тягаря хвороб, спричинених алкоголем у всьому світі, і стала перешкодою для ефективного формування політики щодо алкоголю та громадського здоров’я”, – додав він.

Подробиці дослідження опубліковано в Journal of Studies on Alcohol and Drugs.

Коли канадська команда об’єднала дані досліджень у своєму аналізі, вона припустила, що люди, які п’ють мало або помірно, тобто випивають від однієї до двох порцій алкоголю на тиждень, мають на 14% нижчий ризик померти протягом періоду дослідження порівняно з тими, хто утримується від алкоголю.

Але очевидна перевага випаровується при більш детальному розгляді. У найякісніших дослідженнях, в яких брали участь молоді люди, а колишніх алкоголіків і тих, хто вживає алкоголь епізодично, не вважали тими, що утримуються, не було жодних доказів того, що люди, які вживають алкоголь від легкого до помірного рівня, живуть довше. Це було помічено лише в менш якісних дослідженнях, в яких не вдалося відокремити колишніх алкоголіків від тих, хто дотримується непитущості протягом усього життя.

Колишня головна лікарка Англії, Дейм Саллі Девіс, заявила, що безпечного рівня споживання алкоголю не існує. Велике дослідження, опубліковане у 2018 році, підтвердило цю думку. Воно свідчить, що алкоголь призвів до 2,8 мільйона смертей у 2016 році і був основним фактором ризику передчасної смерті та інвалідності у віці від 15 до 49 років. Серед людей старшиж 50 років близько 27% смертей від раку у світі серед жінок і 19% – серед чоловіків були пов’язані зі звичкою до вживання алкоголю.

  • Всесвітня організація охорони здоров’я провела дослідження щодо вживання алкоголю підлітками у 44 країнах Європи. Перше місце посіла Велика Британія.
  • За даними ВООЗ, тютюн, алкоголь, ультраоброблені харчові продукти (UPF) і викопне паливо вбивають 2,7 мільйона осіб у Європі щорічно.

Пізно ввечері 2 жовтня російські війська вдарили по Харкову КАБами. Влада попередила про можливі повторні пуски, за попередніми даними, є руйнування цивільної інфраструктури. 

Регіональний центр прав людини спільно з організаціями Freedom House та Центр прав людини Zmina здійснили чергове подання до Міжнародного кримінального суду стосовно злочинів проти українських дітей. 

У віці 88 років помер американський кантрі-співак та актор Кріс Крістофферсон.

Зусилля західних країн щодо підриву доходів Росії позначилися на експорті російських алмазів. Нині санкції проти російської нафти дозволили Індії стати одним із головних її покупців, водночас обійти алмазне ембарго найбільший у світі центр їхньої обробки не може.

Netflix зніматиме повнометражний фільм “Гострі Картузи”, головну роль в якому виконуватиме ірландський актор Кілліан Мерфі. Він втілить Томмі Шелбі.