Археологи знайшли у Скандинавії свідчення найдавнішої епідемії чуми

Джерело: Reuters

Нове дослідження, засноване на ДНК, отриманій з людських кісток і зубів, витягнутих зі стародавніх поховань у Скандинавії – семи з району у Швеції під назвою Фальбігден, одного з прибережних районів Швеції неподалік від Гетеборга і одного з Данії, – припускає, що причиною неолітичного занепаду населення Північної Європи близько 5 000 років тому могли стати хвороби, зокрема чума.

Як зазначається, вчені проаналізували рештки 108 осіб – 62 чоловіків, 45 жінок і одного невизначеного. Вісімнадцять із них – 17 % – були заражені чумою на момент смерті. Дослідники змогли скласти сімейне древо 38 жителів Фальбігдена в шести поколіннях, що охоплюють близько 120 років. Дванадцять із них – 32 % – були заражені чумою. Геномні знахідки показали, що їхня громада пережила три різні хвилі ранньої форми чуми.

Вчені реконструювали повні геноми різних штамів бактерії, що викликає чуму. Вони з’ясували, що остання з них могла бути більш вірулентною, ніж решта, і виявили ознаки, які свідчать про те, що хвороба могла поширюватися від людини до людини і викликати епідемію.

“Ми встановили, що неолітична чума є предком усіх пізніших форм чуми”, – пояснив генетик із Копенгагенського університету Фредерік Сеерсхольм, провідний автор дослідження.

За його словами, пізніша форма цього ж патогена спричинила Юстиніанову чуму в VI столітті нашої ери та Чорну смерть у XIV столітті, яка спустошила Європу, Північну Африку та Близький Схід. Оскільки штами, що циркулювали під час неоліту, були набагато більш ранніми версіями, чума могла викликати інші симптоми, ніж ті, що спостерігалися під час епідемій тисячоліття по тому.

Результат дослідження засвідчили, що чума була численною і широко поширеною на досліджуваній території.

“Така висока поширеність хвороби вказує на те, що епідемії чуми зіграли істотну роль у занепаді неоліту в цьому регіоні”, – зазначив генетик із Копенгагенського університету і співавтор дослідження Мартін Сікора.

Соцмережа X Ілона Маска звернулася до Верховного суду США з проханням захистити компанії від примусового розкриття конфіденційних фінансових даних користувачів за “безпідставними” повістками, виданими федеральними правоохоронними органами.

Заступник керівника Офісу президента Павло Паліса заявив, що цьогоріч російська армія планує наростити своє угруповання на 150 тисяч осіб — це еквівалент близько 15 мотострілецьких дивізій.

3 квітня мер Києва Віталій Кличко повідомив про чергові звільнення посадовців, котрі фігурували у розслідуванні щодо незаконного заволодіння землею у столиці.

У Китаї жінка протягом трьох годин завдавала електричних ударів своєму нареченому, щоб він зміг відчути біль, схожий на пологи.

Президент Франції Емманюель Макрон закликав компанії призупинити інвестиції в США після того, як президент Штатів Дональд Трамп оголосив про запровадження тарифів проти Європейського Союзу та інших регіонів.