Археологи знайшли у Скандинавії свідчення найдавнішої епідемії чуми

Джерело: Reuters

Нове дослідження, засноване на ДНК, отриманій з людських кісток і зубів, витягнутих зі стародавніх поховань у Скандинавії – семи з району у Швеції під назвою Фальбігден, одного з прибережних районів Швеції неподалік від Гетеборга і одного з Данії, – припускає, що причиною неолітичного занепаду населення Північної Європи близько 5 000 років тому могли стати хвороби, зокрема чума.

Як зазначається, вчені проаналізували рештки 108 осіб – 62 чоловіків, 45 жінок і одного невизначеного. Вісімнадцять із них – 17 % – були заражені чумою на момент смерті. Дослідники змогли скласти сімейне древо 38 жителів Фальбігдена в шести поколіннях, що охоплюють близько 120 років. Дванадцять із них – 32 % – були заражені чумою. Геномні знахідки показали, що їхня громада пережила три різні хвилі ранньої форми чуми.

Вчені реконструювали повні геноми різних штамів бактерії, що викликає чуму. Вони з’ясували, що остання з них могла бути більш вірулентною, ніж решта, і виявили ознаки, які свідчать про те, що хвороба могла поширюватися від людини до людини і викликати епідемію.

“Ми встановили, що неолітична чума є предком усіх пізніших форм чуми”, – пояснив генетик із Копенгагенського університету Фредерік Сеерсхольм, провідний автор дослідження.

За його словами, пізніша форма цього ж патогена спричинила Юстиніанову чуму в VI столітті нашої ери та Чорну смерть у XIV столітті, яка спустошила Європу, Північну Африку та Близький Схід. Оскільки штами, що циркулювали під час неоліту, були набагато більш ранніми версіями, чума могла викликати інші симптоми, ніж ті, що спостерігалися під час епідемій тисячоліття по тому.

Результат дослідження засвідчили, що чума була численною і широко поширеною на досліджуваній території.

“Така висока поширеність хвороби вказує на те, що епідемії чуми зіграли істотну роль у занепаді неоліту в цьому регіоні”, – зазначив генетик із Копенгагенського університету і співавтор дослідження Мартін Сікора.

Під час телефонної розмови з Володимиром Зеленським президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати хочуть допомогти Україні з протиповітряною обороною на тлі посилення російських атак.

Росія утримує в місцях позбавлення волі 260 кримських політв’язнів, серед яких 153 — представники корінного кримськотатарського народу.

У п’ятницю, 4 липня, поблизу тимчасово окупованого селища Стрілкове на Херсонщині підірвався автомобіль Chevrolet Aveo. Внаслідок вибуху загинули троє військових із російського центру безпілотних систем “Барс-Сармат”.

Центр протидії дезінформації попередив про фейковий чат-бот у Telegram, який нібито “розшукує” зниклих українських військових.

Служба безпеки затримала агента ФСБ, який коригував ракетно-дронові удари РФ по Києву. Ним виявився 17-річний випускник однієї зі столичних шкіл, якого російські спецслужби завербували на Телеграм-каналах з пошуку “легких грошей”.