США досі офіційно не надали дозволу європейським країнам навчати українських пілотів на F-16 – Politico

Джерело: Politico

Низка країн Європи, які цього тижня пообіцяли навчати українських пілотів на винищувачах F-16, досі не отримали від США офіційного затвердження програми для початку навчань.

Цього тижня на саміті НАТО у Вільнюсі, коаліція з 11 країн на чолі з Данією та Нідерландами офіційно погодилася навчати українців керувати F-16 та, можливо, іншими винищувачами. Європейські офіційні особи заявили, що сподіваються розпочати програму в серпні в Данії, а навчальний центр також буде створено в Румунії.

Проте навчання на F-16 не може розпочатися, доки Державний департамент США офіційно не підпише запит на передачу інструкцій з експлуатації, тренажерів та інших матеріалів, пов’язаних з літаками — а цього ще не сталося.

Хоча президент США Джо Байден пообіцяв дати зелене світло програмі, офіційний запит “все ще розглядається”, — сказав підполковник Гаррон Гарн, речник Пентагону.

Зараз немає жодних ознак того, що США врешті-решт не дадуть зелене світло. Однак запити європейців уже готуються тижнями: речник Пентагону генерал Патрік Райдер заявив журналістам минулого місяця, що Данія офіційно подала запит на дозвіл на проведення навчання F-16. Міністерство оборони зазвичай також враховує такі запити, надаючи експертизу з питань, пов’язаних із захистом конфіденційних технологій.

Представник міністерства оборони Нідерландів не став коментувати запит до Пентагону, але сказав, що “кожен крок, який ми робимо щодо підготовки F-16, ми робимо в тісних консультаціях з американцями та іншими партнерами”.

Це не дивно, коли міжвідомчий процес США для схвалення передачі чутливих технологій зброї, особливо таких передових, як винищувачі, потребує часу.

З будь-яким експортним або навчальним пакетом Пентагон має “переконатись, що ми готові до роботи з перекладом технічних посібників, пакетів технічних даних і плану підтримки”, перш ніж офіційні особи підпишуть передачу, придбання Пентагоном Про це в інтерв’ю виданню заявив генеральний директор Вільям Лаплант.

Підписка на навчальний пакет включає все це разом із планом навчання технічного персоналу та наземних бригад.

Відповідаючи на запитання про навчальний пакет для F-16, Лаплант сказав, що для будь-якої складної системи “ми маємо переконатися, що у нас є [доступні] експерти, тому що нам потрібні експерти з підтримки цієї системи… щоб вони могли бути тут же для телезйомки і обслуговування”, оскільки американські та натовські радники не будуть на місці з українцями.

“Ми переконаємося, що всі ці речі готові до роботи. Як і будь-яка інша система, яку розглядали, F-16 буде в цій категорії незалежно від того, яке остаточне рішення щодо того, що робити”, — додав він.

Але українські високопосадовці кажуть, що їм терміново потрібні F-16, оскільки їхні війська намагаються прорватися через укріплені російські лінії.

Партнери сподіваються розпочати навчання в Румунії, яке планується проводити спільно з виробником F-16 Lockheed Martin, у жовтні, сказав один посадовець Міністерства оборони, якому надали анонімність для обговорення конфіденційних планів.

Вони сподіваються, що навчання розпочнеться для 6-9 українських пілотів, а також пілотів з Румунії, Болгарії і Словаччини.

Уряди Румунії та Нідерландів провели термінові переговори в останню хвилину перед зустріччю НАТО в Литві цього тижня, щоб узгодити деталі плану міжнародної підготовки та забезпечити залучення українських пілотів, за словами однієї особи, обізнаної з переговорами. Ці дискусії проклали шлях для оголошення коаліції F-16 під час саміту.

Проте офіційні особи США не повідомляють про терміновість. Високопосадовець Пентагону, директор з операцій Об’єднаного штабу генерал-лейтенант Дуглас Сімс, заявив журналістам 13 липня, що ситуація на передовій в Україні зараз “неідеальна” для використання F-16.

“Росіяни все ще володіють деякими засобами ППО. Вони мають повітряну здатність. І кількість F-16, яка буде надана, може бути не ідеальною для того, що зараз відбувається”, – сказав Сімс.

Росія найближчими днями може провести додаткові випробувальні запуски балістичних ракет “Орєшнік” або подібних до них, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Уряд Швейцарії оголосив про заборону експортних поставок до польської компанії після того, як виявилося, що 645 000 малокаліберних набоїв швейцарського виробництва опинилися в Україні, що є порушенням швейцарського законодавства.

Станом на 22:00 в суботу, 22 листопада, кількість бойових зіткнень на фронті з початку доби збільшилась до 187.

ЗМІ Німеччини оприлюднили 1000-сторінковий документ “Operations Plan Germany”, в якому детально описано, як країна планує відповісти на війну з Росією. 

Протягом дня, 22 листопада, армія РФ здійснила 55 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 127 вибухів.