Кліматичні порушення провокують зміну кольору Світового океану – дослідження

Джерело: The Guardian
Дослідження Національного океанографічного центру Саутгемптонського університету, опубліковане в журналі Nature, показує, що океани на Землі з часом стають все зеленішими, ймовірно, через кліматичні зміни. Особливо це стосується районів у низьких широтах поблизу екватора.
“Причина, через яку ми схвильовані, полягає не в тому, що ми турбуємося про колір, а в тому, що колір є відображенням змін в стані екосистеми”, – пояснив автор дослідження Б.Б. Кел.
Попередні дослідження зосереджувалися переважно на змінах зелені океану – від зеленого хлорофілу в його планктоні – з метою відстеження тенденцій зміни клімату. Натомість команда Кела аналізувала більше 20 років спостережень із супутника NASA Modis-Aqua і шукала закономірності зміни відтінку океану за допомогою більш повного колірного спектру, включаючи червоний і синій.
Як повідомляється, планктон різних розмірів по-різному розсіює світло, а планктон з різним пігментом по-різному поглинає світло. Вивчення змін кольору може дати вченим більш чітке уявлення про зміни в популяціях планктону по всьому світу. Фітопланктон має вирішальне значення для екосистем океану, оскільки він лежить в основі більшості його харчових ланцюгів.
Порівнюючи ці зміни в кольорі з тими, які були запропоновані комп’ютерною моделлю, здатною імітувати вигляд океанів, вдалося з’ясувати, що якби глобального нагрівання через діяльність людини ніколи б не було, зміни виглядали б очевидними.
“У нас є зміни кольору, які значно проявляються майже в усьому океані тропіків або субтропіків”, – сказав Кел.
Зміни були виявлені більш ніж у 56% Світового океану – на площі, що є більшою, ніж увесь суходол на Землі.
За словами Кела, у більшості районів фіксується чіткий “ефект озеленення”, проте він зауважив, що існують також місця, де червоний або синій кольори посилюються або слабшають.
“Це не масивні зміни, що руйнують екосистему, вони можуть бути непомітними. Але це дає нам додатковий доказ того, що людська діяльність, ймовірно, впливає на великі частини глобальної біосфери таким чином, який ми не могли зрозуміти”, – розповів автор дослідження.
Своєю чергою, Майкл Дж. Беренфельд, дослідник продуктивності океану в Університеті штату Орегон, який не брав участі в дослідженні, зазначив, що хоча це відкриття чітко документує ще один наслідок зміни клімату, дотепер незрозуміло, наскільки сильні ці зміни і що відбувається всередині океану, здатне їх провокувати.
“Найімовірніше, спостережувані тенденції пов’язані з паралельною зміною кількох факторів. Наприклад, потенційно зростаюча кількість мікропластику в океані, який, як і будь-які інші частинки, збільшує розсіювання світла”, – прокоментував Беренфельд.
При цьому він додав, що відповівши на ці питання, можна буде оцінювати екологічні та біогеохімічні наслідки.
У січні 2024 року NASA планує запустити передову супутникову місію під назвою Pace (планктон, аерозоль, хмара, екосистема океану), яка також буде вимірювати сотні кольорів в океані, а не кілька, продовжуючи дослідження, подібні до цього.
- Вчені встановили зв’язок між змінами клімату в минулому та зменшенням мозку людини. За їхніми словами, у такий спосіб тіло людини адаптується до змін.
- Посеред Індійського океану є величезна гравітаційна діра, яка десятиліттями збентежила вчених.
Вчителька історії із Києва Марія Воротило опублікувала матеріали нового підручника з історії України для 11 класу, в якому йдеться, зокрема, про повномасштабне вторгнення. За її словами, “є цілий ряд питань до Міносвіти”.
Урядове агентство США, яке регулює телебачення, почало розслідування політики різноманітності в Disney.
Польща має намір витрачати 5% ВВП на оборону вже у 2026 році, підтвердив міністр оборони Владислав Косіняк-Камиш 3 квітня після зустрічі міністрів оборони ЄС у Варшаві.
Білий дім звільнив щонайменше трьох співробітників Ради національної безпеки, після того, як президент США Дональд Трамп зустрівся з конспірологинею Лорою Лумер і та заявила про “нелояльність” цих посадовців.
Президент США Дональд Трамп змінив керівництво Кеннеді-центру, що призвело до скасування мистецьких подій та звільнення артистів.