Кондитерська фірма Bahlsen перепросила за застосування примусової праці у Другу світову

Джерело: The Guardian

Німецька кондитерська фірма Bahlsen перепросила за те, що у період Другої світової війни змушувала жителів окупованих Польщі та України працювати на свою компанію.

Фірма попросила вибачення після публікації звіту, де вказано, що у нацистський період вони застосували більше примусової праці, аніж вважалось раніше.

Звіт було створено після того, як у 2019 році спадкоємиця сім’ї Верена Бальзен викликала обурення заявою, у якій применшила труднощі, через які страждали сотні осіб, більшість з яких – жінки з окупованої на той час нацистами України, яких змушували працювати на їхній сімейний бізнес.

Тоді жінка заявила, що фірма не зробила нічого поганого, коли змушувала працювати на себе 200 осіб наголосивши, що “з ними поводились добре”. Згодом Верена Бальзен перепросила за ці слова.

Однак за даними двох істориків, які провели дослідження щодо цього питання, насправді на фірму примусово працювало не 200, а близько 800 осіб. Більшість – це мешканці окупованих на той час Польщі та України. Щобільше, у звіті істориків мовиться, що людей змушували працювати з 1940 по 1945 роки, що довше, аніж вважалось раніше.

Після публікації звіту сім’я Бальзен назвала його дані “незручними та болісними” і висловила жаль, що компанія не дізналась про “цю важку правду” раніше.

“Ми, як сім’я, не ставили очевидного питання про те, як нашій компанії вдалось пройти через Другу світову війну”, – мовиться у заяві компанії.

Ганноверська компанія була заснована наприкінці XI століття. Фірма використовувала примусову працю для виготовлення пайків німецьким солдатам у період війни.

“Наші предки… скористались перевагами системи у нацистський період. Цю поведінку неможна пробачити”, – додали у компанії.

Заява Верени Бальзен у 2019 році викликала хвилю критики. Компанію, зокрема, критикували німецькі політики, а користувачі соцмереж закликали бойкотувати печиво Bahlsen. Після цього спадкоємиця бізнесу попросила вибачення, назвавши свої слова “необдуманими”. У 2022 році Верена Бальзен покинула фірму.

Заснована її прадідом бісквітна компанія у 2000-2001 роках добровільно виплатила 1,5 мільйона німецьких марок (близько 750 000 євро) фонду, заснованому німецькими фірмами для компенсації 20 мільйонам примусових робітників, яких використовували нацисти.

За даними синоптиків у неділю, 13 липня, частину країни очікує негода.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.