33 роки тому розпочався розпад СРСР: що сталося 19 серпня

Джерело: Букви та підприємець і викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар у Фейсбуці 

19 серпня 1991 року став ключовим днем в історії України та СРСР, коли в Москві розпочалася спроба державного перевороту, відомого як ДКНС (Державний комітет з надзвичайного стану). Події цього дня вплинули на перебіг історії, зокрема на процеси в Україні, яка на той момент все ще перебувала у складі Радянського Союзу.

Розмова в Києві

За словами Леоніда Кравчука, голови Верховної Ради УРСР, під час однієї з розмов з представниками КДБ, було зроблено натяк на можливість втручання з боку Москви. Крючков, глава КДБ, згадуючи ім’я головнокомандувача сухопутних військ, заступника Міністра оборони СРСР Валентина Вареннікова, показав, що за подіями в Києві слідкують на найвищому рівні, підкреслюючи, що КДБ готове до будь-яких дій.

З секретного повідомлення КДБ УРСР до Верховної Ради стало відомо про проведення мітингів по всій Україні, хоча їх масштаби залишалися відносно невеликими. У Києві на мітинг вийшли від 300 до 900 осіб, в Харкові – до 2000, в Івано-Франківську – 2000, в Луцьку – до 1000, в Рівному – 150. КДБ оцінював настрої серед населення здебільшого як позитивні щодо дій ДКНС.

Події в Москві

У Москві о 4:20 ранку 60 бійців спецназу КДБ “Альфа” зайняли позиції біля дачі Бориса Єльцина, проте його оточення вирішило переміститися до Білого дому, де Єльцин планував координувати свої дії. Об 11:40, коли до Єльцина надійшла інформація про те, що танкісти, які повинні були оточити Білий дім, спілкуються з людьми, він вирішив вийти до натовпу. Цей вчинок став історичним – Єльцин закликав народ до непокори ДКНС, і ця сцена швидко облетіла весь світ.

Тим часом у Києві ситуація залишалася напруженою. За словами Євгена Марчука, міністра з питань оборони та національної безпеки УРСР у 1991 році, над Верховною Радою з’явилися вертольоти. На території України в той момент перебувало майже мільйон військових радянської армії, всі підпорядковані Москві. Кравчук та інші депутати готувалися до можливого арешту, але до цього не дійшло.

Реакція США

За подіями в СРСР уважно стежили й в США. Проте, американські спецслужби, хоч і передбачили переворот, все ж проспали його початок. Президент Джордж Буш та його радники того вечора обговорювали ситуацію, зазначаючи, що організатори перевороту діють поступово, що є незвичним для подібних подій.

День закінчився без масових арештів, але з відчуттям невизначеності та тривоги. Організатори ДКНС не змогли здійснити свої плани повністю – ні Єльцин у Москві, ні Чорновіл та Кравчук у Києві не були заарештовані.

Чому імперія вижила

Через п’ять днів після подій 19 серпня Україна проголосила незалежність. За словами Валерія Пекаря, очевидними причинами розвалу СРСР є “економічні негаразди, управлінські проблеми, воєнні невдачі, екологічні катастрофи, падіння ідеології, зростання ідентичностей тощо”.

“Тоді імперія вижила, передусім через небажання Заходу дозволити її повний розпад. Захід тричі рятував російську імперію у ХХ сторіччі, стверджує словацький дослідник Юрай Месік. Національні (тоді автономні) республіки проголосили суверенітет, дві з них — незалежність, але РФ розпочала Чеченську війну, і Захід став на бік імперії, а всі спроби незалежності були задушені силою, погрозами, підкупом еліт”, — зауважив він.

На його думку, зараз ми переживаємо “наступний етап розпаду імперії, сподіваюся, вже останній”.

“Додайте до факторів розпаду те, чого не було у 1991: виснажливу війну, санкції, конфлікт із Заходом, демографічні проблеми, наявність інтернету, позиції сильних гравців на кшталт Китаю та Туреччини, наявність історій успіху націй, що звільнилися у 1991”, — додав він.

За даними ЗМІ, низка танків M1A1 Abrams, які Австралія пообіцяла Україні у межах одного з пакетів допомоги, досі не передали через затримку з боку Сполучених Штатів.

В Іспанії та Португалії майже повністю відновили електропостачання після масштабного збою в енергосистемі.

Майбутній міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль заявив, що на новій посаді продовжить політику підтримки України та зміцнення міжнародних позицій Німеччини.

Уночі 29 квітня російські окупанти атакували Дніпропетровську область безпілотниками. Загинула 12-річна дівчинка, ще четверо осіб постраждали.

У ЗМІ повідомили, що оточення президента США Дональда Трампа виконує його вказівки лише після того, як він скаже про них двічі.