Жінки в Афганістані втрачають надію на покращення ситуації після нових законів Талібану

Джерело: The Washington Post

Афганські жінки заявляють, що надії на пом’якшення суворих обмежень, запроваджених Талібаном, остаточно зникли після введення нових законів. Наприкінці серпня оприлюднили новий релігійний кодекс, який заборонив жінкам підвищувати голос, читати Коран публічно та дивитися на чоловіків, окрім своїх чоловіків або родичів.

Кодекс також вимагає закривати нижню частину обличчя, доповнюючи існуючу вимогу носити головний убір. Ці правила, на думку афганських жінок, лише посилюють репресії, які і так були суворими ще до цього.

Талібанська поліція моралі, отримавши нові широкі повноваження, стала все більше присутньою в міських районах, зокрема в Кабулі. Поліцейські патрулюють автобусні зупинки, торгові центри того. Вони вишукують порушників дрес-коду і жінок, які можуть сміятися або підвищувати голос.

На священний день п’ятниці, релігійна поліція розганяє жінок із вулиць, звинувачуючи їх у тому, що вони заважають чоловікам дістатися до мечетей на молитву. Жінки рідше з’являються на телебаченні, що підсилює відчуття їхньої ізоляції.

Попри те, що дівчатам заборонено відвідувати школу після шостого класу, а жінкам – університети, деякі ще відвідували уроки англійської мови до останніх подій. Але попередження від поліції моралі змусили багатьох вчителів і батьків припинити освітні заняття для дівчат.

Наприклад, 20-річна Міна з Кабула розповіла, що веде таємні заняття для дівчат-підлітків. За її словами, три тижні тому вона мала сподівання, що ситуація покращиться, але після нових законів втратила будь-яку надію.

Активістки за права жінок, які вже пережили талібське правління у 1990-х роках, зазначають, що історія повторюється. 48-річна жінка каже: “Вся країна перетворилася на кладовище жіночих мрій”. Жінка додала, що перші ознаки того, що друге правління Талібану буде менш екстремальним, не виправдалися. Спочатку Талібан стверджував, що обмеження, зокрема заборона на освіту, тимчасові, але сьогодні стало очевидно, що ці обмеження набули системного характеру.

Різниця в дотриманні законів між міськими та сільськими районами поступово зникає, і тепер навіть вплив міського Кабула не здатен пом’якшити політику режиму.

“У Талібані є дві групи”, — сказала 24-річна Саджія, колишня студентка університету. “Одна група, здавалося, була поміркованою і прагнула порушити правила. Але тепер, коли обмеження затверджені як закон, здається, що вони провалилися, і надії не залишилося”.

Міністерство доброчесності та запобігання пороку, яке контролює поліцію моралі, не коментує ситуацію. Утім речник міністерства юстиції Баракатулла Расулі у відеозверненні до телеканалу RTA заявив, що нові правила нібито спрямовані на “повагу до людської гідності”. Талібан також стверджує, що життя жінок покращилося, а обмеження запроваджені для їхнього захисту.

Афганські жінки та активісти натомість заперечують ці твердження, вказуючи, що правила Талібану є надмірно жорсткими і не відповідають вимогам Корану. Багато з обмежень мають коріння в традиційній пуштунській культурі, яка домінує у сільській частині країни. Деякі жінки також вказують на те, що навіть жінки-офіцери поліції моралі поводяться більш агресивно, ніж чоловіки.

Деякі афганські жінки підозрюють, що Талібан може використовувати ці репресивні закони як важіль у переговорах з міжнародними організаціями, аби отримати визнання і доступ до заморожених резервів центрального банку Афганістану.

“Талібан продовжуватиме використовувати релігію як зброю проти жінок”, – сказала Міна з Кабула. “Для них бачити волосся дівчини — гріх, але тримати свою країну у голоді — ні”.

У четвер, 19 вересня, російський суд ув’язнив студента на майже два місяці за позитивні заяви про український воєнізований підрозділ.

Учасники художнього проєкту “МУР” повідомили, що перед їхньою виставою в Ужгороді, яка відбулась 18 вересня, працівники ТЦК мобілізували технічний склад команди.

Фільм “Росіяни на війні” режисерки Анастасії Трофімової, яка раніше працювала на телеканалі Russia Today, планують 4 рази показати на кінофестивалі в Цюриху.

Група колишніх радників та агентів експрезидента США Дональда Трампа допомогла створити проросійський вебсайт Intelligencer, який зазвичай розповсюджує дезінформацію. На сайті, зокрема, публікують фейки про війну в Україні, вибори та вакцини.

Хакери з Dark Angels, які стоять за кібератакою на американську компанію, що займається розповсюдженням фармацевтичних препаратів Cencora Inc., отримали виплату розміром у 75 мільйонів доларів США, що стало найбільшою виплаченою сумою за вимагання у кіберпросторі.