Порушення сну в дітей пов’язане з появою думок про самогубство – дослідження

Джерело: CNN

Дослідження, опубліковане в JAMA Network Open, засвідчило, що серйозні порушення сну у 10-річних пов’язані з підвищенням ризику суїцидальних думок і спроб через два роки. Майже кожен третій учасник з такими порушеннями пізніше повідомляв про суїцидальну поведінку.

Дослідження свідчить, що самогубство є основною причиною смерті серед дітей 10-14 років. Ця група також має високі показники порушень сну. Порушення сну вважаються ризиковим фактором для суїцидальної поведінки серед дорослих, незалежно від наявності депресивних симптомів.

Автори використали дані понад 8 800 дітей, які брали участь у дослідженні, коли їм було 9 або 10 років. Їх опікуни відповідали на питання про проблеми зі сном, а також про симптоми тривоги і депресії у своїх дітей, а також надавали інформацію про сімейну історію депресії та батьківський моніторинг.

Коли учасникам було 11 або 12 років, 91,3% не мали суїцидальних думок або спроб протягом двох років. Але серед тих, хто мав, високі та серйозні порушення сну були пов’язані з більшою ймовірністю виникнення суїцидальних думок та спроб – і це залишалося навіть після того, як автори врахували інші фактори, що підвищують ризик, такі як депресія, тривога та сімейні конфлікти або наявність депресії в анамнезі.

Крім того, щоденні нічні кошмари збільшували ризик суїцидальної поведінки у п’ять разів.

“Важливо зазначити, що в такому дослідженні ми не хочемо припускати, що поганий сон став причиною суїцидальної поведінки – ми просто бачимо зв’язок між цими двома факторами”, – сказала докторка Неха Чаудхарі, дитяча та підліткова психіатриня з Массачусетської лікарні та Гарвардської медичної школи в Бостоні.

Цілком можливо, що порушення сну можуть бути ранніми ознаками проблем із психічним здоров’ям, які згодом погіршуються, каже Чаудхарі.

За словами експертів, недостатня якість або кількість сну також може впливати на роботу мозку.

Проблеми зі сном і недосипання, викликані стресом, шкільними завданнями та значним екранним часом, заважають розвитку мозку, зокрема регуляції настрою та емоцій. Відсутність належного сну погіршує прийняття рішень, знижує здатність справлятися зі стресом та збільшує імпульсивність.

Сон також важливий для регуляції нейромедіаторів і виведення токсичних відпрацьованих білків з мозку.

Дослідники рекомендують створити режим приготування до сну, обмеживши  на годину час перед екранами та активність, і включивши розслаблювальні заняття, як-от легке читання чи прослуховування музики.

Гігієна сну підтримується стійкими звичками протягом дня, такими як фізичні вправи, перебування на сонці, управління стресом та уникнення денного сну. Порушення сну можуть бути симптомом психічних розладів, тому, якщо режим сну дитини різко змінився, слід проконсультуватися з педіатром.

Ознаки, що можуть попередити про суїцидальні думки дитини, включають різкі перепади настрою і втрату інтересу до життя. Важливо говорити з дитиною про психічне здоров’я та звертатися за професійною допомогою.

Дослідження засвідчило, що підвищення залученості батьків у життя дитини, наприклад, частота сімейних вечерь і знання про оточення дитини, пов’язане зі зниженням ризику суїцидальної поведінки на 15%.

Американський мільярдер та засновник компаній Tesla та SpaceX Ілон Маск офіційно подав документи на створення нової політичної сили “America Party”. Він оголосив про це 5 липня через платформу X, зазначивши, що партію створено для “повернення свободи” американцям.

6 липня міський голова Києва Віталій Кличко спростував раніше поширену у ЗМІ інформацію про вибух на ТЕЦ-6. Мер пояснив, що вибухнула цистерна поблизу.

У російському порту Усть-Луга, що в Ленінградській області, стався витік аміаку з танкера Eco Wizard. Як повідомило російське відомство, під час завантаження стався “інцидент”, внаслідок якого 23 членів екіпажу евакуювали. За офіційними даними, постраждалих немає, а витік назвали “незначним”. Попри це, відбулося термінове засідання під головуванням міністра транспорту РФ Романа Старовойта.

Американський астронавт Рон Ґаран, який провів 178 днів на орбіті, заявив, що погляд на Землю з космосу змусив його усвідомити одну фундаментальну брехню, в яку вірить людство. І ні, йдеться не про пласку Землю.

Високий рівень холестерину не дає жодних відчутних симптомів, але може тихо підточувати здоров’я роками. Часто люди дізнаються про проблему вже після інсульту або серцевого нападу – саме тому регулярні перевірки крові стають питанням виживання.