Марк Рютте обійняв посаду генерального секретаря НАТО

Джерело: Reuters 

Колишній глава уряду Нідерландів Марю Рютте від 1 жовтня 2024 року став очільником Північноатлантичного альянсу. Це відбувається у непростий момент, коли триває повномасштабна війна в Україні та перед виборами президента США.

Під час церемонії у штаб-квартирі НАТО Рютте візьме обов’язок генсека замість Єнса Столтенберга, який очолював альянс протягом десятиліття.

У НАТО очікують, що новий генсек збереже пріоритети Столтенберга, а саме продовжить підтримувати Україну, заохочуватиме членів альянсу збільшувати внески на оборону та зберігатиме участь США у безпеці Європи.

Однак триваюча повномасштабна російсько-українська війна та невідомість після виборів президента США, роблять становище Рютте не надто простим.

Новий генсек НАТО, який 14 років очолював нідерландський уряд, був прихильником України. Він також закликав Європу “припинити ниття” щодо Дональда Трампа та займатись зміцненням обороноздатності Європи.

Саме повномасштабне вторгнення Росії в Україну знову зробило НАТО – засноване після Другої світової війни для захисту Європи від нападу СРСР – центром міжнародних справ.

Швеція та Фінляндія відмовились від позаблокового статусу та приєднались до альянсу. Війна також змусила НАТО направити тисячі військових до східної Європи та радикально переглянути оборонні плани на випадок вторгнення РФ.

НАТО завжди позиціює себе як оборонний альянс, тоді як у Кремлі постійно стверджують про загрозу своїй безпеці саме з боку НАТО.

Одним з головних завдань Рютте буде переконати членів НАТО надати додаткові війська, озброєння та кошти на реалізацію нових планів оборони, вважають аналітики.

Основною силою НАТО залишаються США, однак альянс ухвалює рішення ґрунтуючись на консенсусі, а тому головне завчання генсека – досягти згоди між всіма союзниками.

Дипломати вважають, що багаторічний досвід Рютте на посаді прем’єр-міністра робить його добре підготовленим для нової посади.

Однак вони додають, що йому, ймовірно, доведеться відмовитись від різкої критики інших європейських країн та наполяганні на фіскальній ощадливості, що дратує східних європейців, які хочуть спільних запозичень Європейського Союзу для оборонних проєктів.

  • “Безрозсудна російська ядерна риторика” глави РФ Володимира Путіна не повинна стримувати членів НАТО від надання додаткової військової допомоги Україні, заявив глава НАТО Єнс Столтенберг.

Статуя колишнього президента США Дональда Трампа в оголеному вигляді з’явилась в Неваді поблизу Лас-Вегаса в США.

На фестивалі циркового мистецтва Salieri Circus Award в Італії українку Анну Петренко виключили зі списку учасників після протесту проти запрошення до журі керівника Московського цирку Максима Нікуліна.

Речник МЗС Георгій Тихий спростував інформацію про міністра закордонних справ Андрія Сибігу в статті Financial Times (FT).

1 жовтня до української енергомережі під’єднали ще один енергоблок АЕС, який додасть 1000 МВт потужності. Його вивели з планово-попереджувального ремонту на 12 днів раніше запланованого терміну, і наразі триває набір потужності.

Кабінет міністрів України на засіданні 1 жовтня ухвалив зміни до порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період. Відповідно до нових правил, командирам військових частин надано право самостійно призивати добровольців без залучення ТЦК та СП.