Танення льодовиків в Альпах змушує Італію та Швейцарію переглянути свої кордони
Джерело: CNN
Танення льодовиків в Альпах призвело до необхідності перегляду частини кордону між Італією та Швейцарією. Ключовою зміною став регіон поблизу гори Маттерхорн, де дві країни домовилися внести корективи через відступ льодовиків, що раніше слугували природними межами.
Льодовики та снігові поля, які раніше позначали кордон, поступово зменшуються через підвищення температур, що змінює ландшафт і змушує переглядати національні кордони.
Швейцарсько-італійський кордон у багатьох місцях визначений льодовиками та сніговими полями, що змінюються через танення. Уряд Швейцарії заявив, що природні зміни льодовиків перевизначають національні межі. Погоджені у 2023 році зміни офіційно схвалив швейцарський уряд у п’ятницю, тим часом як в Італії триває процес затвердження. Після завершення всіх юридичних процедур деталі нового кордону будуть оприлюднені.
Європа дуже швидко “нагрівається” з-поміж інших континентів у світі, і це значно впливає на її льодовики. У Швейцарії вони стрімко тануть: у 2023 році льодовики втратили 4% свого об’єму, що трохи менше за рекордний показник 2022 року, коли втрати склали 6%. Експерти прогнозують, що ця тенденція триватиме.
За словами гляціолога Матіаса Гусса з ETH Zürich, навіть попри велику кількість снігу взимку, яка мала б допомогти, у 2024 році танення льодовиків продовжилося з високою швидкістю. Маленькі льодовики буквально зникають. Гусс попереджає, що за найоптимістичніших кліматичних сценаріїв до 2100 року може зникнути до половини льодовиків світу, що призведе до серйозних наслідків.
Танення льодовиків спричиняє нестабільність ландшафту, що збільшує ризик зсувів і обвалів. Наприклад, у 2022 році в італійських Альпах під час обвалу льодовика загинуло 11 людей. Крім того, танення льодовиків призводить до втрати прісної води, що може посилити водний дефіцит під час спеки.
Зміни національних кордонів є одним із менш суттєвих наслідків танення льодовиків, але, за словами Гусса, коли такі зміни впливають на мапу світу, це робить кліматичні зміни більш помітними для всіх.
- Згідно з новим дослідженням, опублікованим в журналі Nature, танення полярного льоду змінює обертання Землі й відповідно вимірювання часу.
- Група вчених із Великої Британії та Норвегії виявила, що танення арктичних льодовиків призводить до вивільнення стародавнього метану, що може мати негативні наслідки для клімату планети.
- Згідно з дослідженням, підвищення рівня моря, спричинене зміною клімату, робить Землю “товстішою” на екваторі, уповільнюючи її обертання, що робить дні довшими.
20 лютого німецька поліція затримала 18-річного громадянина Росії, якого підозрюють у підготовці “політично вмотивованого нападу” в Берліні.
США повідомили, що розглядають можливість припинення участі в міжнародних зусиллях щодо судового переслідування Росії вторгнення в Україну.
У п’ятницю, 21 лютого, тисячі людей вийшли на мітинги в Братиславі та інших містах Словаччини, вимагаючи відставки прем’єр-міністра Роберта Фіцо.
Франція та Естонія скликають у понеділок, 24 лютого, екстрену зустріч міністрів оборони європейських країн для обговорення посилення підтримки України.
Російські окупаційні війська на лівобережжі Херсонської області стикаються з проблемами з паливом, що ускладнює використання їхньої техніки в бойових діях, повідомляє партизанський рух “АТЕШ”.