Танення льодовиків спричиняє вивільнення в атмосферу стародавнього метану – вчені

Джерело: Futurism

Група вчених із Великої Британії та Норвегії виявила, що танення арктичних льодовиків призводить до вивільнення стародавнього метану, що може мати негативні наслідки для клімату планети.

У межах дослідження вчені вивчали відступ льодовиків на архіпелазі Шпіцберген. Вони встановили, що метан вивільняється в атмосферу в міру того, як льодовики, що відступають, відкривають грунт, який був покритий льодом протягом тривалого часу.

Як пояснили вчені, у міру відступу льоду на поверхню піднімаються древні підземні води, утворюючи надземні невеликі джерела. За словами дослідників, 122 із 123 таких джерел містять резервуари древнього метану.

Водночас залишається незрозумілим, скільки метану вивільняється в атмосферу з цих новостворених джерел. При цьому вчені схвильовані, що танення льодовиків через зміни клімату відкрило нове джерело небезпечних парникових газів.

“Це петля зворотного зв’язку, спричинена зміною клімату. Льодовики відступають внаслідок потепління клімату, залишаючи при цьому відкриті передні поля позаду, що сприяє викиду метанового газу”, – розповів провідний автор дослідження Габріель Клебер із Кембриджського університету.

Зазначено, що вік цього метану оцінюється у мільйони років.

“Це не метан, який нині виробляється мікробами. Це метан, який утворився для формування гірських порід”, – додав Клебер.

Вчені знайшли великі поклади метану у підземних сховищах сланцю. І вони вважають, що такі поклади можуть бути виявлені в північних регіонах нашої планети, зважаючи на те, що сланець є найпоширенішою осадовою породою на Землі.

Сьогодні в Україні очікуються опади у вигляді снігу та мокрого снігу, який вдень у більшості областей перейде у дощ. На Лівобережжі помірні дощі, а на Закарпатті та у Карпатах – значні опади.

Це найбільш спекотний рік в історії людства, заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш делегатам кліматичної конференції COP28 у Дубаї.

30 листопада президент Володимир Зеленський провів у Запоріжжі дві наради. Оперативну – з військовими, з генералами Олександром Тарнавським, Едуардом Москальовим, Сергієм Літвиновим та всіма, хто відповідає за оборону на напрямку. Друга нарада стосувалася будівництва фортифікаційних споруд.

За даними Пентагону, Україні доведеться зачекати до наступного року, перш ніж вона отримає свою першу велику партію малогабаритних високоточних боєприпасів GLSDB, які США адаптували для завдання ударів на відстані майже 160 км.

В РФ, на полігоні Кузьмінський у Ростовській області 12 морських піхотинців підірвали себе під час випадкового вибуху гранати від ручного протитанкового гранатомета.