Нобелівська премія з хімії 2024: названо імена лауреатів та їхні досягнення

Джерело: пресслужба Фонду Нобеля

Нобелівський комітет 9 жовтня оголосив лауреатів Нобелівської премії з хімії 2024 року. Премію було поділено між трьома науковцями: одну половину отримав Девід Бейкер “за обчислювальний дизайн білка”, інша половина дісталася Демісу Гассабісу та Джону Джамперу “за передбачення структури білка”.

Американський біохімік Девід Бейкер розробив нові типи білків за допомогою комп’ютерного моделювання. Його дослідження відкрили можливість створювати білки, які не існують у природі, та можуть використовуватися в різних сферах, таких як фармацевтика, виробництво вакцин, наноматеріали та сенсори. З 2003 року його дослідницька група постійно створює нові білкові структури, що мають значний практичний потенціал.

Британський дослідник Деміс Гассабіс та американський науковець Джон Джампер зробили значний внесок у розв’язання складної проблеми прогнозування структури білків. Структура білка, яка формується з довгих ланцюгів амінокислот, є ключовою для виконання білком своїх функцій. Вчені протягом десятиліть намагалися передбачити ці структури на основі послідовності амінокислот, але це завдання залишалося невирішеним.

Прорив стався у 2020 році, коли Гассабіс і Джампер представили штучний інтелект AlphaFold2, здатний передбачити тривимірну структуру білків. Вони змогли точно змоделювати структуру майже всіх відомих білків, кількість яких перевищує 200 мільйонів.

Ця технологія мала величезний вплив на наукові дослідження, дозволяючи, зокрема, краще зрозуміти стійкість до антибіотиків і розробляти ферменти для розкладання пластику. Після появи моделі AlphaFold2 його використовували понад 2 мільйони осіб зі 190 країн, що робить цей інструмент одним із найважливіших наукових досягнень останніх років.

Під час рейсу авіакомпанії Swiss Air із Цюріха до Брюсселя одному з пасажирів стало зле — тоді екіпаж звернувся за допомогою до людей із медичними знаннями на борту. На заклик відгукнулася голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, котра і надала першу допомогу ще до посадки літака.

Президент Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні повідомив, що у четвер, 28 листопада підпише закон про державний бюджет на 2025 рік.

Вперше за чотири роки протурецькі повстанці розпочали наступальну операцію проти сил Башара Асада в Сирії.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 27 листопада.  На даний час відбулося 150 бойових зіткнень. Найгарячішою сьогодні є ситуація на Покровському та Курахівському напрямках, також ворог активний на Куп’янському і Времівському напрямках.

Російські війська посилили штурми Торецька, застосовуючи артилерію, дрони та піхотні групи. За словами речниці ОТУ “Луганськ” Анастасії Бобовнікової, ворог не рахується з втратами, кидаючи у бій зокрема не підготовлених контрактників.