Операція ЗСУ на Курщині стала «нормою» для російської влади

Джерело: CNN

Операція ЗСУ у Курській області РФ стала “нормою” для російської влади і очільник Кремля Володимир Путін намагається применшити її.

Українська операція на території Росії триває вже третій місяць. Це вперше з часів Другої світової війни на російську територію вдерлись іноземні війська. Це поставило Кремль у незручне становище, а Україна показала союзникам, на що спроможні ЗСУ.

Станом на зараз просування України Курщиною фактично зупинилось і жодна зі сторін не досягла успіхів за останні дні. Під контролем України близько 786 квадратних кілометрів Курської області за оцінками ISW.

Кінцева мата України на Курщині незрозуміла досі. Аналітики вважають що таким чином Україна підняла моральний дух та здобула потенційний козир, тоді як Путін применшує операцію та прагне обмежити ресурси, необхідні, щоб відтіснити ЗСУ.

“Російські наступи в основному відбуваються на флангах нашого плацдарму. Вони продовжують пробувати просуватись, але успіхи поступові. Десь їм вдається зайняти вулицю у селі. Але це працює у двох напрямках – ми також контратакуємо та відкидаємо їх назад”, – розповів командир українського батальйону, який воює на Курщині, Дмитро з позивним “Холод”.

Головний плацдарм України – навколо російського міста Суджа. Другий плацдарм ЗСУ намагаються створити навколо села Веселе. Скільки військових направлено на Курщину українське командування не повідомляє.

Росія, для відбиття наступу, за оцінками, розгорнула 40 000 військових. Аналітик Марк Галеотті з Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) зазначив, що спершу РФ “повсюди збирала” військових, зокрема використовувала призовників та резервістів.

“Це можна порівняти з тим, як ви шукаєте дрібні речі у диванних подушках”, – сказав він.

Та згодом РФ відправила на Курщину досвідченіші війська, хоча й не так багато, аби блискавично витіснити ЗСУ. З початку операції понад 100 000 мешканців Курщини виїхали в інші міста, але чимало залишись у населених пунктах, які зараз контролює Україна.

“З часом операція “Курськ” у певному сенсі стала нормою. Ми не повинні думати, що росіяни просто змирились з цим. Я думаю, Путіну вдалось відкласти це рішення, але я не думаю, що воно було повністю скасовано”, – сказав Галеотті.

Росія не хоче перекидати війська з України на Курщину. Хоча дії України спершу стали шоком як для російського уряду, так і для простих росіян, зараз “Кремль применшив це”, вважає науковий співробітник програми по РФ та Євразії Chatham House Джон Лоу.

“Стратегія полягає у тому, щоб відволікти населення від того, що сталось, що, без сумніву, є великою ганьбою”, – сказав він.

Один з російських воєнкорів доволі різко зреагував на “нормалізацію” Курської операції.

“Більша частина Росії вже звикла до боїв під Курськом… Ті, хто не має жодного відношення до Курської області, досить в’яло цікавляться тим, що відбувається”, – поскаржився він.

Лінія фронту майже не змінюється, однак бої на Курщині важкі: війська РФ застосовують численну кількість БпЛА, артилерію та КАБи.

“Вони не вагаючись кидають бомбу на лінію лісу, якщо думають, що там наші війська”, – сказав “Холод”.

За його словами, РФ направила на Курщину потужну групу військ та бойових бригад туди, де воює його підрозділ, однак ЗСУ зупинили цю ворожу контратаку безпілотниками та мінами.

Операція на Курщині, ймовірно, мала на меті кілька цілей, вважають аналітики, серед яких – наративна перемога.

“Їхня ціль полягала у тому, щоб показати Заходу, що росіяни вразливі і що є обмеження у їх здатності розгорнути бойову міць”, – сказав Лоу додавши, що дії України також продемонстрували, що “червоні лінії” Кремля не більше, аніж риторика.

Це також покращило моральний дух українців. Кілька військових,кі спілкувались з CNN у вересні сказали, що попри втрати та важкі операції, ця боротьба вартує того, аби дати Росії спробувати її власні ліки.

Та одна з цілей – відвести війська РФ з інших ділянок фронту – поки не вдалась Україні. Попри це, аналітики вважають, що у випадку перемовин Курськ може стати розмінною монетою.

У центрі уваги зараз залишається ситуація на Донеччині, де ЗСУ всіма силами обороняють Покровськ. РФ, замість того, аби перевести солдатів для звільнення своєї території, посилила атаки в Україні, зокрема на Харківщині, Донеччині та Запоріжжі.

“Схоже, для Кремля напрочуд важливо просунутись якомога далі на Донбасі, незалежно від втрат. Є певне вікно, яке от-от зачиниться, тому що наближається пора року, коли дороги перетворюються у багнюку”, – наголосив Лоу.

У суботу, 21 грудня, в центрі Сеула відбулися масштабні протести прихильників та противників відставки президента Юн Сок Йоля. Демонстрації були спричинені його рішенням оголосити воєнний стан, що призвело до голосування за імпічмент національною асамблеєю.

Оскароносний Джаред Лето, відомий за фільмами “Дім Ґуччі” та “Далласький клуб покупців”, перевтілиться в головного антагоніста Скелетора у майбутньому художньому фільмі “Володарі Всесвіту”. Картина стане живою екранізацією популярної франшизи 1980-х років, яку створює Amazon MGM. Скелетор, культовий черепоподібний лиходій, стане головним ворогом Хі-Мена, роль якого виконає Ніколас Ґалітцайн.

43-річному жителю Одеси оголошено підозру у підпалі вантажівки, яку він підпалив через те, що вона закривала краєвид з вікна його квартири. За скоєне правопорушення йому загрожує до 10 років ув’язнення.

Під час поїздки на Сумщину п’ятий Президент України Петро Порошенко передав підрозділам Збройних сил експериментальну партію термостійкого шоколаду, спеціально розробленого для військових працівниками корпорації “Рошен”. Шоколад зберігає свої властивості за будь-яких температурних умов.

Польща передала Україні два гелікоптери Мі-8 та один Bell 412-HP для навчання пілотів.