Запропонована Росією мирна угода після вторгнення у 2022 нагадувала «капітуляцію» — ЗМІ

Джерело: “Радіо свобода

На початку березня 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення, Росія запропонувала Україні проєкт “мирної угоди”, що нагадував умови капітуляції. Проєкт під назвою “Договір про врегулювання ситуації в Україні та нейтралітет України”  передали українській делегації 7 березня, під час третього раунду переговорів у Біловезькій пущі в Білорусі.

“Радіо Свобода” стверджує, що отримало текст договору від українського джерела. Російське джерело, близьке до переговорів, підтвердило його справжність.

Переговори між Україною та Росією розпочалися 28 лютого 2022 року. Деякі зустрічі проходили очно, інші – онлайн. Українська делегація під керівництвом Давида Арахамії прибула до резиденції “Лясковичі” у Білорусі для переговорів з російською делегацією, яку очолював Володимир Мединський. Переговори припинилися наприкінці квітня.

Що саме вимагали від України

Документ, що складається з шести сторінок основного тексту та чотирьох сторінок додатків, включає 18 статей. Вони охоплюють питання нейтралітету України, військові та міжнародні зобов’язання, визначення кордонів, гуманітарні аспекти (мова, релігія, історія) та скасування санкцій проти Росії.

У проєкті передбачалося скорочення української армії до 50 тисяч осіб і суттєве зменшення кількості військової техніки. Україні пропонували відмовитися від розробки, виробництва та розміщення ракет із дальністю понад 250 км. Росія залишала за собою право визначати, які види озброєнь можуть бути заборонені в майбутньому.

Документ також вимагав від України визнання незалежності так званих Донецької та Луганської “народних республік” у межах адміністративних областей, фінансування відновлення Донбасу, скасування санкцій і міжнародних позовів проти Росії. Російська мова мала отримати статус державної, а майнові права Української православної церкви (Московського патріархату) –  мали відновити.

Також Росія наполягала на скасуванні заборон на радянську та комуністичну символіку, вважаючи відповідні закони України проявами “нацифікації”. Водночас під час переговорів російська сторона висувала й інші умови, зокрема відновлення постачання води до Криму, від чого згодом відмовилася.

Європейські партнери спорядили спеціалізованій екологічній прокуратурі технічне обладнання для збору доказів щодо екологічних злочинів, включаючи воєнні злочини та екоцид. 

Заморожена війна РФ проти України, на думку експрезидента Польщі Александра Квасневського, грає на руку Путіну, дозволяючи Росії зміцнити армію та продовжувати агресію.

Люксембург вперше в історії спрямовує значні кошти на пряме фінансування озброєння для України, виділивши понад 200 млн євро з лютого 2022 року та ще 80 млн євро на 2025 рік, заступниця голови комітету з питань інтеграції України з ЄС Марія Мезенцева.

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок звинуватила Китай у постачанні Росії озброєння для війни проти України, а також загрозі миру в Європі та Індо-Тихоокеанському регіоні.

У листопаді 2024 року російська армія зазнала найбільших безповоротних і санітарних втрат у живій силі від початку широкомасштабного вторгнення – 45 720 військових. Це чисельність умовно понад трьох мотострілецьких дивізій сухопутних військ армії РФ.