Два роки тому ЗСУ звільнили Херсон від російської окупації

Джерело: Букви

11 листопада 2022 року Збройні Сили України звільнили Херсон, який був єдиним обласним центром, окупованим Росією після початку повномасштабного вторгнення. У результаті наступальної операції українські війська просунулися на 40 км, звільнивши до 5700 кв. км території Херсонщини, включно з обласним центром та 211 населеними пунктами.

Наступальна операція на Херсонщині розпочалася 29 серпня 2022 року. Ще з середини червня з’являлися повідомлення про підготовку українського наступу. Це змусило російські війська перекинути резерви з інших напрямків, зокрема з Харківщини до Херсонської області. Це сприяло успішному проведенню операції, оскільки увагу ворога було відвернуто від Харківського напрямку.

Наступ на Херсонщині проходив у кілька етапів. Перший етап тривав до 5 вересня 2022 року. Тоді українські сили звільнили Новодмитрівку, Архангельське, Томину Балку, Правдине, Тернові Поди, Високопілля та закріпилися на плацдармі в районі села Білозірка.

Просування супроводжувалося артилерійськими ударами по російських позиціях, складах, командних пунктах і мостах. Це унеможливило контратаки з боку російських сил, хоча з вересня через руйнування Карачунівського водосховища на Інгульці виникла затримка у просуванні українських військ.

До кінця вересня українські сили зайняли адміністративний кордон між Херсонською та Дніпропетровською областями та закріпилися на річці Інгулець. Загалом вони звільнили до 1000 кв. км території та 13 населених пунктів. В той таки час на Харківщині відбулася Слобожанська наступальна операція, що дозволила звільнити майже всю тимчасово окуповану територію області.

Другий етап операції на Херсонщині розпочався на початку жовтня та тривав до середини місяця. Війська України просунулися вглиб на 40 км та звільнили понад 1200 кв. км, включно з населеними пунктами Золота Балка, Крещенівка, Гаврилівка, Михайлівка, Новоолександрівка, Дудченки та іншими. Загалом було деокуповано 29 населених пунктів.

Досягнення українських сил суттєво послабили позиції російських військ на правому березі Дніпра. 18 жовтня 2022 року командувач об’єднаного угруповання російських військ генерал Сергій Суровікін заявив про складну ситуацію на Херсонщині та можливість прийняття “найважчого рішення” – відступу на лівий берег Дніпра.

Після серії успішних артилерійських атак українські війська розпочали заключний етап операції з 8 по 12 листопада 2022 року. 11 листопада українські сили увійшли в Херсон, завершивши звільнення обласного центру та відновивши контроль над правобережжям Херсонщини.

Утім Херсон дотепер перебуває під постійними атаками ЗС РФ, які закріпилися на лівому березі Дніпра. Крім того, російські військові цілеспрямовано атакують мирне населення, наприклад, скидуючи на людей боєприпаси з дронів.

Протягом минулої доби, 13 листопада, по всій лінії фронту відбулось 161 бойове зіткнення.  

Народна депутатка Ніна Южаніна висловила критику проєкту Державного бюджету на 2025 рік, називаючи його несправедливим через суттєве збільшення видатків на утримання фінансових та контролюючих державних інституцій.

Агенція оборонних закупівель Міноборони та Агенція оборонних матеріалів Норвегії (NDMA) домовилися про посилення нинішньої співпраці у сфері закупівель озброєння.  

Україна протягом кількох місяців може створити елементарну ядерну бомбу, якщо Дональд Трамп після вступу на посаду президента США зупинить військову допомогу Києву, свідчить документ, підготовлений для українського Міноборони. Автором доповіді The Times називає завідувача відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексія Іжака.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом  на 22:00 13 листопада. З початку доби відбулося 151 бойове зіткнення.