14 листопада: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
14 листопада відзначають Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом, Міжнародний день логопеда, День операційної медсестри, Міжнародний день боротьби з незаконним обігом культурних цінностей, Всесвітній день якості та Всесвітній день юзабіліті. Християни сьогодні вшановують вшановують пам’ять святого апостола Пилипа.
Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом: відзначається щорічно з 1991 року в день народження Фредеріка Бантінга, канадського фізіолога, який відкрив спільно з професором Джоном Маклеодом гормон інсулін. Друг дитинства Бантінга помер від захворювання, яке називається тепер цукровий діабет. Цей випадок послужив поштовхом для пошуку ліків проти цієї хвороби.
Міжнародний день логопеда: відзначається з 2004 року. Заходи спрямовані на поширення знань про проблеми мовленнєвих порушень, фахівцях і методах мовної корекції.
День операційної медсестри: засновано 1979 року на честь медсестер, які працюють в операційній. Асоціація періопераційних зареєстрованих медсестер (Association of periOperative Registered Nurses) розпочала традицію святкування Національного дня операційної медсестри, щоб підвищити поінформованість про їх важливість та внесок у лікування пацієнтів.
Міжнародний день боротьби з незаконним обігом культурних цінностей: відзначається щорічно 14 листопада, нагадує світові про те, що крадіжки, грабежі та незаконний обіг культурних цінностей відбуваються в кожній країні, позбавляючи людей їхньої культури, самобутності та історії. ЮНЕСКО оголосила 14 листопада Міжнародним днем боротьби з незаконним обігом культурних цінностей на своїй 40-й Генеральній конференції у 2019 році з метою привернути більше уваги до цього злочину і способів боротьби з ним.
Всесвітній день якості: ініційовано Європейською організацією якості (EOQ) разом з Організацією Об’єднаних Націй у 1989 році. Якість має ключове значення в багатьох сферах: від виробництва товарів до надання послуг, медицини, освіти, управління. Забезпечення високих стандартів якості є важливим для задоволення потреб споживачів, зміцнення довіри до брендів та підвищення ефективності й безпеки процесів.
Всесвітній день юзабіліті: юзабіліті — це властивість продукту чи системи, що забезпечує легкість і зручність їх використання. Вона охоплює такі аспекти, як зрозумілий інтерфейс, логічна навігація, доступність для людей із обмеженими можливостями, мінімізація помилок та оптимізація роботи користувача.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Колумбія – Жіночий день
- Індія – Бал Дівас або День дітей
- Румунія – День Добруджі
- Індонезія – День мобільних бригад
Цього дня у світі:
- 332 до н.е. – Александра Великого короновано фараоном Єгипту.
- 1918 — намагаючись заручитись підтримкою Антанти, гетьман Скоропадський проголосив “федерацію Української Держави з майбутньою небільшовицькою Росією”, яку ніколи не мав наміру реалізовувати
- 1918 — заколот соціалістів проти Української Держави Павла Скоропадського
- 1918 — На першому засіданні Національних зборів Томаш Масарик був обраний президентом Чехословацької республіки.
- 1918 — з ініціативи провідних українських вчених декретом гетьмана Павла Скоропадського було засновано Українську Академію наук та визначений її офіційний статус.
- 1920 — Уряд УНР був змушений залишити Україну та переїхати до Польської республіки.
- 1925 — У Чехословацькій республіці створено Легію українських націоналістів.
- 1939 — Верховна Рада УРСР затвердила Закон про так зване “возз’єднання” (анексію) Західної України з УРСР.
- 1940 — У Берліні невдачею закінчились радянсько-німецькі переговори про розділ сфер впливу і приєднання СРСР до Троїстого пакту (Третій Рейх — Королівство Італія — Японська імперія).
- 1944 — У Києві відкрився Державний музей українського мистецтва.
- 1944 — До Центральної Азії з Грузинської РСР депортовано понад 100 тисяч турків-месхетинців.
- 1963 — потужний підводний вулканічний вибух утворює острів Суртсей, 33 км на південь від узбережжя Ісландії. Лава і чорні колони диму виходять з поверхні океану. Територія новоутвореного вулканічного острова — 1.7 км².
- 1989 — Верховна Рада СРСР ухвалила Декларацію про визнання незаконними і злочинними репресивні акти проти народів, підданих насильницькому переселенню, та про забезпечення їхніх прав.
- 1999 — на посаду Президента України вдруге обрано Л. Д. Кучму, що обіймав цей пост з 19.07.1994 по 23.01.2005.
- 2005 — Корпорація Boeing оголосила про старт виробництва літака Boeing 747-8.
Яке сьогодні церковне свято:
14 листопада в церковному календарі – день пам’яті святого апостола Пилипа. Був одним з дванадцяти апостолів Ісуса Христа. Він народився у Віфсаїді, місті в Галілеї, і став одним з перших учнів Ісуса. Филип був відомий своєю вірою та відданістю Христу. Згідно з Євангелієм від Івана, саме він привів Натанаїла (відомого також як Варфоломій) до Ісуса. Після Вознесіння Христа апостол Филип продовжив свою місіонерську діяльність, проповідуючи Євангеліє в різних країнах. Він подорожував Грецією, Сирією та Фригією, де проповідував вчення Христа та здійснював чудеса. Филип був відомий своєю мудрістю та здатністю переконувати людей. Святий апостол Филип прийняв мученицьку смерть у місті Ієраполі (сучасна Туреччина) приблизно 80 року.
Прикмети:
- На деревах вранці іній — до великого урожаю вівса наступного року.
- Дощить цього дня — добре вродить пшениця.
- Каркає ворона — скоро прийде відлига.
- Хмарність чи снігопад вказують на гарну погоду в травні.
Традиції:
- У православне свято сьогодні звертаються в молитвах до святого Пилипа – просять про позбавлення від різних недуг, особливо від хвороб очей, допомоги в скорботах.
Іменини сьогодні святкують:
Василь, Віктор, Гаврило, Георгій, Григорій, Дмитро, Костянтин, Михайло, Микола, Олександр, Олексій, Петро, Пилип, Сергій, Федір, Ганна.
- За даними синоптиків у четвер, 14 листопада, майже по всій країні опади у вигляді дощу і мокрого снігу.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 13 листопада.
Українська делегація на чолі з головою парламентського комітету з екологічної політики Олегом Бондаренком і його заступницею Оленою Криворучкіною звернулася до учасників найбільшої у світі кліматичної конференції COP29 із закликом зупинити російський екоцид. Представники України наголосили, що агресія Росії створює загрозу для екологічної безпеки всього світу.
Американська акторка Шанель Бенкс, відома роллю Сойєр Беннетт в серіалі “Пліткарка”, зникла безвісти.
Вчені Міжнародного центру фізіології та екології комах у Кенії відкрили новий спосіб боротьби з пластиковими відходами. Виявилось, що личинки темного жука Alphitobius здатні споживати і розкладати полістирен — пластик, який використовується у пакуванні продуктів, електроніки та промислової продукції. Це перший відомий випадок, коли африканські комахи виявили здатність розщеплювати цей стійкий матеріал.
Сучасний український та міжнародний скульптор, учасник проєкту “Сади мрій” Альоша (Aljoscha) 29 жовтня 2024 презентував…
Жителі села Ольгівка Курської області поскаржилися главі РФ Володимиру Путіну на труднощі, що виникли після евакуації, і закликали “завершити цю прокляту війну, яка забрала безліч безневинних життів”.