Німецькі «зелені» висунули кандидатом у канцлери ФРН Роберта Габека

Джерело: DW

У чинному кабінеті ФРН Олафа Шольца Габек перебуває на посаді віцеканцлера та міністра економіки. Разом з тим, його висунення на посаду майбутнього канцлера Німеччини підтримали 96,5% учасників федерального з’їзду партії “зелених” у Вісбадені.

Зауважується, що рішення було очікуваним після того, як глава МЗС країни Анналена Бербок, котра очолювала список “зелених” на виборах у 2021 році, відмовилася робити це знову.

Виступаючи на з’їзді, 55-річний Габек заявив, що хоче взяти на себе відповідальність “за людей у ​​Німеччині”, опираючись на весь свій досвід. Політик вказав на зміну клімату і зростання популізму, закликавши однопартійців бути готовими укладати альянси в центрі політичного спектра.

Разом з тим, він акцентував на невисокий рейтинг “зелених” і наголосив, що партії належить повернути довіру виборців. Наголошується, що Габек виступає за продовження військової допомоги Україні.

Додамо, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус у нещодавньому опитуванні обійшов за рівнем підтримки на посаду майбутнього канцлера не тільки чинного очільника уряду Олафа Шольца, а і лідера опозиції Фрідріха Мерца.

Дострокові вибори до бундестагу можуть відбутися вже у лютому у зв’язку з розпадом правлячої коаліції, до якої “зелені” входили спільно з соціал-демократами Шольца та Вільною демократичною партією.

6 листопада канцлер ФРН Олаф Шольц у своєму зверненні після засідання коаліційного комітету заявив, що винесе питання про довіру собі на голосуванні у бундестазі, котре відбудеться 15 січня.

Без голосів лібералів, голову котрих Шольц звільнив з посади глави Мінфіну, такої довіри він здобути не зможе. Це означає швидкий розпуск бундестагу. Дострокові вибори у Німеччині можуть відбутися вже у березні наступного року.

Значну частину своєї промови він присвятив критиці Крістіана Лінднера, заявивши, що той надто часто підривав його довіру. Лінднер, за словами канцлера, служить не загальному благу, а “своїй клієнтурі та партії”.

Бюджет на 2025 рік та заходи щодо покращення економіки ФРН стали тригером конфлікту всередині коаліції. У середу, 6 листопада, її лідери зустрілися у спробі виробити компроміс щодо проведення економічних реформ у країні.

Голова Вільних демократів (ВДП) та міністр фінансів ФРН Крістіан Лінднер запропонував партнерам по коаліції погодитись на проведення в країні дострокових парламентських виборів на початку 2025 року. У такому разі, як пишуть ЗМІ, він був би готовий піти на ухвалення додаткового бюджету Німеччини на 2024 рік і залишитись у складі перехідного кабінету міністрів до проведення парламентських виборів та формування нового федерального уряду Німеччини. У відповідь канцлер Олаф Шольц оголосив про звільнення Лінднера.

Ексміністр фінансів закликав до скорочення бюджетних видатків та бюрократичних бар’єрів для ведення бізнесу, зниження податків для заможних громадян, а також уповільнення переходу до вуглецево-нейтральної економіки. Соціал-демократи в особі канцлера Шольца та “зелені” в особі міністра економіки Роберта Габека, навпаки, виступають за розв’язання проблем в економіці за допомогою цільових держвитрат.

Габек підтвердив розпад правлячої коаліції.

Це рішення здається неправильним, майже трагічним, – заявив голова “Зелених”.

Віцеканцлер висловив жаль, що рішення щодо бюджету так і не було знайдено, попри наявність “на столі” різних варіантів. Провину за розвал коаліції він поклав на Лінднера.

  • Кабінет міністрів Німеччини в середу, 6 листопада, схвалив проєкт закону, який дозволить армії оцінювати готовність 18-річних громадян країни служити в Бундесвері.
  • Федеральний уряд Німеччини заявив, що не планує виділяти нові кошти на підтримку України. Це викликало занепокоєння опозиції щодо замороження фінансової та військової допомоги Києву. Мінфін країни водночас каже, що різкого скорочення допомоги не буде.
  • Уряд Німеччини затвердив проєкт бюджету на 2025 рік, у якому передбачено вдвічі меншу допомогу Україні порівняно з 2024 роком.

Франція та Велика Британія після рішення США, також дозволили Україні бити ракетами Storm Shadow та SCALP вглиб території РФ. 

Прем’єр-міністр Кір Стармер відкидає ідею розмови з російським лідером Володимиром Путіним після негативної реакції на канцлера Німеччини Олафа Шольца за телефонний дзвінок російському диктатору.

Глава МЗС Ігор Клименко повідомив, що із пошкодженого внаслідок російського удару будинку в Сумах евакуювали понад 400 осіб.

17 листопада, у вечірньому відеозверненні, президент Володимир Зеленський вирішив прокоментувати поширену раніше у ЗМІ інформацію стосовно дозволу США на використання зокрема далекобійних ракет ATACMS для ударів вглиб території РФ. Він зауважив, що ракети скажуть самі за себе.

17 листопада президент Володимир Зеленський повідомив, що внаслідок російського ракетного обстрілу міста Суми є загиблі та поранені, серед яких також є діти.