В ІМІ закликали Раду дотриматися принципу «прозорості» й відновити трансляції засідань

Джерело: ІМІ

Фахівці Інституту масової інформації закликали Верховну Раду повернути прямі трансляції пленарних засідань, перериваючи їх лише під час повітряних тривог. Експерти наголошують, що чинні обмеження непрозорі й підривають громадський контроль за діяльністю парламенту.

На думку експертів, нинішня практика засідань не відповідає принципам прозорості й демократії.

Директорка ІМІ Оксана Романюк зазначила, що “прямі трансляції, які ведуться самими депутатами в реальному часі, а також публікації фото й відео із сесійної зали свідчать, що безпекові ризики через такі трансляції є перебільшеними”. На її переконання, закриті засідання обмежують громадський контроль і суперечать демократичним стандартам.

Експерти наголошують, що Регламент Ради формально гарантує відкритість засідань, окрім окремих винятків, визначених законом. Однак на практиці доступ громадськості до засідань обмежено, а трансляції, навіть у записі, є вибірковими, що порушує право громадян на повну й об’єктивну інформацію про діяльність парламенту.

Ці трансляції варто переривати лише на час оголошення сигналу тривоги, коли депутати спускаються в укриття. В інший час ВР має забезпечити безперешкодну пряму трансляцію своїх засідань. Проведення засідань у закритому форматі та уникнення контролю за діяльністю парламенту боку медіа та громадськості є неприпустимим у демократичному суспільстві, – додали у матеріалі.

ІМІ пропонує Раді адаптувати роботу до умов воєнного стану, забезпечивши баланс між національною безпекою та прозорістю.

Законодавча влада має показувати приклад у дотриманні принципів прозорості та вжити всіх зусиль, щоб відновити громадський контроль за її діяльністю, – додали в ІМІ.

Зауважимо, опитування, проведене Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова на замовлення громадського руху “Чесно” засвідчило, що більшість українців (близько 65%) вважають, що журналісти повинні мати доступ до засідань Верховної Ради навіть у період воєнного стану. Понад 57% громадян підтримують ідею онлайн-трансляцій засідань на телеканалі “Рада”.

Протягом минулої доби, 22 листопада, відбулось 190 бойових зіткнень.

Радянські традиції одностайного голосування дали збій на засіданні держдуми РФ 21 листопада, де депутати мали затвердити проєкт російського бюджету на найближчі три роки.

Протиракетна база НАТО в Редзіково, Польща, має виключно оборонний характер і спрямована на боротьбу з балістичними ракетами, особливо з боку країн-ізгоїв, заявив речник польського МЗС Павел Вронський, реагуючи на провокаційні заяви Росії.

У Генштабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 21 листопада. Загалом від початку цієї доби відбулося 174 бойових зіткнення.

Фахівці Інституту масової інформації закликали Верховну Раду повернути прямі трансляції пленарних засідань, перериваючи їх лише під час повітряних тривог. Експерти наголошують, що чинні обмеження непрозорі й підривають громадський контроль за діяльністю парламенту.