РФ атакує Україну північнокорейськими ракетами, які працюють завдяки деталям з Заходу – CNN
Джерело: CNN
Росія регулярно атакує Україну балістичними ракетами, третина з яких – ракети з КНДР, які можуть працювати лише завдяки західним компонентам.
За даними Міноборони України, цьогоріч РФ випустила по Україні близько 60 північнокорейських ракет KN-23. Це – майже кожна третя зі 194 балістичних ракет випущених станом на сьогодні.
Сплеск атак KN-23 стався у серпні та вересні, коли українська влада вперше публічно заявила про застосування ракет з КНДР.
“Ми бачимо, що з весни Росія набагато більше використовує балістичні ракети та ударні безпілотники для атак по Україні. І менше використовує крилаті ракети”, – сказав т.в.о. начальника управління комунікацій Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
Українські офіційні особи надали CNN доступ до фрагментів уламків збитих ракет, які демонструють низку деталей, виготовлених чи спроєктованих у США та Європі, у системах наведення ракет.
За звітом Незалежної антикорупційної комісії України (НАКО), найважливіші компоненти північнокорейських ракет виготовляють дев’ять західних підприємств, зокрема компанії зі США, Нідерландів та Великої Британії.
Деякі частини проаналізованих ракет KN-23/24 були виготовлені лише у 2023 році, що свідчить про швидке потрапляння деталей до Північної Кореї.
“Все, що працює на керування ракетою, на те, щоб вона летіла – це все іноземні компоненти. Вся електроніка іноземна. Нічого корейського у ній немає. Єдине корейське – це метал, який швидко ржавіє та піддається корозії”, – сказав керівник лабораторії військових досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ) Андрій Кульчицький.
Представник ГУР МОУ на умовах анонімності повідомив CNN, що вивчення деталей – нелегке завдання, через пошкодження уламків, та все ж можна визначити, що “значна більшість компонентів – західні”.
“Ймовірно, 70% – американські, від відомих компаній (…) Вони також використовують компоненти, виготовлені у Німеччині та Швейцарії”, – додало джерело.
Згідно з цьогорічним звітом британської організації з розслідування конфліктів Conflict Armament Research (CAR), 75% компонентів однієї з перших північнокорейських ракет, якою вдарили по Україні, були виготовлені у США.
Експерти з відслідковування озброєння кажуть, що немає точних даних про те, як західні деталі потрапляють до Північної Кореї, однак всі ознаки вказують на Китай, як ймовірний канал постачання.
“Ми успішно відслідкували деякі з цих компонентів, і останні відомі зберігачі – китайські компанії”, – розповів Демієн Сплітерс, заступник директора з операцій в CAR, яка займається незалежним документуванням перенаправленого озброєння.
Це означає, що китайські фірми купують західні компоненти у виробників та посередників, оскільки, за словами Сплітерса, на таких заводах “зникнення” компонентів бувають дуже рідко.
Водночас у НАКО вважають, що деякі з цих компонентів можуть бути підробленими і виготовленими у Китаї.
“Але ми не можемо бути впевнені на 100%, бо компанії, про які мовиться, часто не відповідали на запитання”, – додала старша наукова співробітниця НАКО Вікторія Вишнівська.
Лише один з виробників надав НАКО докази про те, що електронний компонент, виявлений у північнокорейській ракеті, був підробленим.
За словами Вишнівської, деякі компанії не хочуть детально відслідковувати експорт своїх компонентів, бо на це потрібні додаткові витрати.
“Це нехтування, яке іноді, можливо, керується грошима”, – додала вона.
Натомість CAR та інші фахівці вважають, що у цій ситуації головною проблемою є не компанії-виробники, а посередники.
За оцінками CAR, у ракетах КНДР виявили понад 250 компонентів різних компаній. Найбільше з них продають п’яти основним дистриб’юторам, які базуються у США та Канаді. Відтак, на думку CAR, потрібно приділяти більше уваги саме дистриб’юторським фірмам.
В Україні вважають, що головною проблемою є те, що Захід не дотримується своїх же запроваджених санкцій.
Представник Президента України з питань санкційної політики Владислав Власюк висловив сподівання, що майбутня адміністрація Дональда Трампа більше контролюватиме незаконну торгівлю.
“Жодне з підприємств-виробників поки не було притягнуте до відповідальності за будь-які з цих постачань. Ми думаємо, що якби хтось з цих… виробників був притягнутий до відповідальності за кількість мікроелектроніки, виявленої, скажемо, у російських ракетах, які атакують Україну, (вони) дійсно, дійсно почали б робити більше у цій сфері”, – сказав він.
Такої ж думки дотримуються у Постійному підкомітеті Сенату США з розслідувань, який розкритикував американських виробників за недостатні зусилля для перевірки потенційних покупців. попри достатню кількість ресурсів, фінансування та знань.
“Наші результати свідчать про явну незацікавленість в оцінці та покращенні корпоративних практик дотримання нормативних вимог та моніторингу дистриб’юторів і посередників”, – сказав у вересні сенатор-демократ Річард Блюменталь.
Джерело у ГУР зауважило, що західні деталі також потрапляють в Іран і досі напряму їх постачають Росії.
“Росія використовує західні компоненти у всіх сегментах як летальної зброї, так і розвідувальних безпілотників. Нам теж потрібно провести відповідну роботу, щоб закрити ці канали постачання”, – зауважило джерело.
- 20 жовтня міністр закордонних справ Андрій Сибіга повідомив, що у ракетах, які Північна Корея постачає РФ для ударів по території України, виявили деталі західних компаній.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.