У НАТО заявили про необхідність перемовин через нестійку ситуацію в Україні

Джерело: Bloomberg

У НАТО вважають, що ситуація в Україні нестійка, відтак Києву потрібно готуватись до перемовин з Москвою найближчим часом.

За даними джерел видання, союзники України перемкнули свою увагу з того, як перемогти Росію на те, як зробити так, аби Київ мав вигідну та сильну позицію на полі бою або на ймовірних перемовинах про припинення вогню.

Це означає, що НАТО подвоїть зусилля, аби передати Україні ще більше озброєння на тлі того, що війська РФ продовжують повільно просуватись і ймовірне припинення вогню означатиме, що нині окуповані території залишатимуться під контролем Кремля.

Оскільки майбутнє повернення Дональда Трампа у Білий дім ніяк не вплинуло на готовність Росії почати перемовини, у НАТО зосередились на тому, як продовжувати підтримувати Україну.

Під час зустрічі очільників МЗС країн-членів НАТО 3 грудня у Брюсселі, вони обговорювали те, як передати Україні більше озброєння. Натомість уряди цих країн розглядають різноманітні узгоджені сценарії припинення війни.

Сценарії містять пункти про гарантії безпеки, які б захищали Україну та не провокували президента РФ Володимира Путіна, розповіли джерела.

Один з ймовірних варіантів припинення вогню – створення демілітаризованої зони. У такому випадку війска європейських країн, ймовірно, будуть слідкувати за дотриманням припинення вогню на цих територіях.

Ці розмови відбуваються на тлі визнання того, що ситуація в Україні нестійка і перемовини повинні розпочатись вже найближчим часом.

Приватні обговорення про те, як може завершитись війна, тривали і після заяви генсека НАТО Марка Рютте, який наголошував на постачанні більше озброєння Україні, аби змінити “траєкторію війни”.

“Зміна траєкторії означає, що там, де лінії фронту рухається на захід, ми повинні впевнитись, що Україна перебуває у позиції сили, якщо мова заходить про потенційні перемовини”, – сказав він.

Президент України Володимир Зеленський у нещодавніх заявах також дав зрозуміти, що готовий до дипломатичного розв’язання ситуації і що прийме припинення вогню навіть за умови, що деякі території залишатимуться під окупацією. Недавні опитування свідчать, що і більшість українців змирились би з таким розвитком подій.

Аналітик Люціан Кім вважає, що визнання Зеленським того, що неможливо повернути всі території військовим шляхом, є “більше, аніж просто визнанням реальності”.

“Це також відкриття для майбутніх мирних зусиль адміністрації Трампа”, – додав він.

Головним моментом для українського президента – та ускладненням для НАТО – є прохання Зеленського, аби саме альянс гарантував безпеку України, а також невизначена ймовірність того, чи вдасться повернути окуповані території шляхом дипломатії.

Однак вступ України до НАТО зараз навіть не обговорюється, бо це також би стало червоною лінією для Путіна.

Відтак Києву знадобляться гарантії безпеки, які потенційно зобов’яжуть США чи інших союзників стати на захист України, якщо Росія порушить домовленості про перемир’я.

У виданні додали, що західні союзники сподівались, що посилення України – зокрема дозвіл бити ракетами углиб РФ – змусять Путіна погодитись на перемовини, однак цього не сталось.

Навпаки, війська РФ продовжують просуватись, навіть попри щоденні великі втрати – близько 1500 осіб вбитими та пораненими за день. Попри це, РФ вдалось набрати близько 30 000 нових добровольців за місяць, зміцнюючи перевагу у живій силі.

“Путін явно лідирує і не хоче ніяких перемовин”, – заявив посол Естонії в НАТО Юрі Луїк в інтерв’ю національному суспільному мовнику ERR.

За словами Семюеля Чарапа, старшого політолога Rand, через нестачу живої сили та озброєння Україні у будь-якому випадку потрібно бути готовою до перемовин у 2025 році.

“Україні не вистачає живої сили, щоб зупинити російський наступ, і Захід мало що може дати з погляду існуючих запасів зброї”, — сказав Чарап.

  • Агентство Reuters проаналізувало заяви соратників Дональда Трампа та поспілкувались з його оточенням щодо завершення російсько-української війни. Видання дійшло висновку, що за планом новообраного президента США, наймовірніше, Україні доведеться поступитись РФ своїми територіями і відмовитись від членства у НАТО.
  • Багато американських посадовців визнають, що за кілька місяців Україну можуть підштовхнути до переговорів з Росією про припинення війни і змусити відмовитися від територій, стверджує видання The Washington Post.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 10 січня. З початку доби відбулося 198 бойових зіткнень.

Речник ОСУВ “Хортиця” Віктор Трегубов розповів про тактику окупантів на Покровському і Курахівському напрямках.

Посадовці ЄС остерігаються, що Дональд Трамп скасує санкції проти Росії, запроваджені Джо Байденом, що може кардинально змінити міжнародні відносини та торгівлю.

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 січня. З початку доби відбулося 144 бойових зіткнення.