ВР у першому читанні підтримала законопроєкт про запровадження суду присяжних

Джерело: нардепи Олексій Гончаренко та Ярослав Железняк

5 грудня Верховна Рада у першому читанні підтримала проєкт закону про запровадження в Україні суду присяжних.

За повідомленням Гончаренка, відповідний законопроєкт № 3843 підтримали 232 народних обранці.

“Важливе рішення! Це крок до повернення довіри до суду і боротьби із корупцією”, – зауважив нардеп.

Железняк, своєю чергою, повідомив, що за основу прийнято одразу два закони про суд присяжних в Україні – № 3843 про суд присяжних та № 3844 про судоустрій у зв’язку із судом присяжних.

Проєкт закону передбачає дати визначення, юрисдикцію, склад суду присяжних, унормування порядку формування Лави присяжних. Також документ визначає вимоги до присяжного, його права й обов’язки тощо.

Згідно з документом, в Україні планують запровадити класичний суд присяжних, де рішення ухвалюють звичайні громадяни.

Суд присяжних складається з одного професійного судді і Лави присяжних. Професійний суддя суду присяжних є процесуальним головуючим у судовому засіданні та не бере участі в прийняті рішення лавою присяжних по суті обвинувачення.

Лаву суду присяжних складають восьмеро присяжних. Склад Лави формується на основі випадкового автоматизованого відбору кандидатів у присяжні з-поміж громадян України, які постійно проживають у відповідному суддівському окрузі.

Лава присяжних, за наслідками судового розгляду обвинувачення особи, постановляє вердикт.

Здійснення правосуддя громадянином України, якого обрано як присяжного, є не лише правом, а й конституційним та громадянським обов’язком. Присяжний залучається до здійснення правосуддя у складі однієї лави суду присяжних на строк розгляду лише однієї судової справи.

Новий Папа Римський Лев XIV, ймовірно, продовжить спадщину свого попередника Франциска, виступаючи на збереження довкілля та служіння бідним і стражденним верствам населення в усьому світі.

Компанія Netflix розпочне тестування стрічки вертикальних відео у своєму мобільному додатку, щоб допомогти глядачам відкрити для себе щось нове для перегляду. Нововведення нагадує соцмережу TikTok.

Триває 1173-тя доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 965 тисяч осіб.

Згідно зі звітом Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, квітень став найсмертоноснішим серед цивільних в Україні з вересня 2024 року: щонайменше 209 людей загинули, ще 1146 зазнали поранень.

У пункті пропуску “Ужгород” військовослужбовці Чопського загону завадили спробі незаконного переміщення через державний кордон старовинної ікони, яка може становити історичну або культурну цінність.