Україна залишається у стані дефолту: Fitch підтвердило рейтинг «RD»

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings залишило довгостроковий рейтинг України в іноземній валюті на рівні “Обмежений дефолт” (Restricted Default, RD). Це свідчить про нездатність країни виконувати частину своїх зобов’язань через процес реструктуризації зовнішнього комерційного боргу.

Основні ризики та причини такого прогнозу:

Дефолт за ключовими борговими зобов’язаннями: Україна припинила виплати за зовнішнім комерційним кредитом (700 млн доларів США), єврооблігаціями “Укренерго” (825 млн доларів США) та GDP-варантами. Цей мораторій діятиме до завершення реструктуризації боргу.

Високий рівень держборгу: Очікується зростання держборгу до 90,8% ВВП у 2024 році.

Тривала війна: Прогнози Fitch передбачають продовження війни у 2025 році, а можливий режим припинення вогню залишається політично невизначеним.

Дефіцит бюджету: У 2024–2025 роках дефіцит складе понад 19% ВВП через високі витрати на оборону та зменшення обсягу зовнішніх грантів.

Погіршення експорту: Обмеження виробничих потужностей через втрату робочої сили та енергетичні проблеми стримуватимуть економічне відновлення.

Попри деякі позитивні показники, як-от стабільність міжнародних резервів (42 млрд доларів у 2024 році) та прогнозоване зростання ВВП на 4% у 2024 році, Fitch попереджає про ризики ще більшої економічної дестабілізації в разі ескалації конфлікту або зменшення зовнішньої фінансової підтримки.

Довідка: Рейтинг “RD” означає, що країна перебуває у стані дефолту за частиною боргових зобов’язань, але продовжує виконувати інші фінансові зобов’язання. Це підтверджує критичну залежність України від зовнішньої допомоги та необхідність успішного завершення реструктуризації боргу для стабілізації фінансової ситуації.

  • 22 листопада Кабінет міністрів України ухвалив рішення, яке дозволить залучити 4,8 мільярда доларів від Світового банку в рамках проєкту “Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні” (PEACE in Ukraine).

4 лютого представники Європейської комісії, Європейської служби зовнішніх справ, Ради Європи, України та 37 держав погодили головні параметри для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 лютого. З початку доби відбулося 80 бойових зіткнень. Найгарячішою була ситуація на Покровському, Торецькому напрямках та на Курщині.

Верховна представниця Євросоюзу з закордонних справ Кая Каллас заявила, що трибунал для лідера РФ Володимира Путіна працюватиме, навіть якщо президент США Дональд Трамп досягне мирних переговорів з господарем Кремля щодо України.

Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю Пірсу Моргану розповів про втрати під час повномасштабної війни з Росією та оцінив реальність повернення всіх окупованих ворогом територій.

Російський опозиційний політик Михайло Ходорковський та підприємець Борис Зімін допоможуть російськомовним медійним, правозахисним, аналітичним та гуманітарним проєктам, які працюють в Україні, і залишилися без фінансування від Держдепу США.