Російські кораблі покинули базу у порту Сирії – BBC

Джерело: BBC

РФ на тлі невизначеності у Сирії після повалення режиму Асада виводить свої кораблі з військово-морської бази Тартус.

Про це свідчать вивчені BBC Verify супутникові фото. Зокрема кадри, зроблені Maxar 10 грудня свідчать, що деякі російські кораблі покинули базу ще 8 грудня і зараз перебувають далеко від берегів Середземного моря.

На інших фото від 10 грудня зафіксовано триваючу активність на головній російській авіабазі у Сирії: на злітно-посадковій смузі чітко видно літаки.

На початку тижня речник Кремля Дмитро Пєсков повідомив, що РФ почне перемовини з новою владою про свою майбутню військову присутність у Сирії.

На військово-морській базі у Тартусі розміщено деякі кораблі Чорноморського флоту РФ. Ця база – єдиний ремонтний центр з поповненням запасів Росії у Середземному морі. Базу було створено ще у 1970-х роках Радянським Союзом. У 2012 році Росія розширила та модернізувала базу.

Наявність бази дозволяє російському флоту залишатись у Середземному морі без необхідності повертатись у Чорне море через протоки Туреччини.

База РФ у Тартусі також є глибоководним портом, тобто, вона може приймати підводні човни ядерного флоту Росії.

Нові супутникові свідчать, що Росія – принаймні тимчасово – вивела свої кораблі з порту, а два фрегати з керованими ракетами пришвартовані за 13 км від узбережжя Сирії. Де інші кораблі – невідомо.

Представник аналітичної організації Janes Майк Планкетт вважає, що переміщення суден, ймовірно, проводилось з метою гарантувати, що вони не опиняються під атакою.

“Невідомо, хвилює їх напад сирійських повстанців чи пошкодження від ізраїльського удару по сирійських об’єктах у Тартусі”, – сказав він.

Екскапітан бельгійського флоту та аналітик Фредерік Ван Локерен вважає, що російські кораблі зараз у зоні очікування, поки Кремль думає, що робити.

“Зараз вони у підвішеному стані, бо не знають напевне, що станеться. Очевидно, що оскільки вони там затримуються, схоже, Росія поки не готова вивести свої військово-морські судна з цього району. Це може бути ознакою того, що вони ведуть перемовини з регіональними партнерами, щоб з’ясувати, куди вони можуть перевезти ці судна”, – додав аналітик.

На думку аналітиків, якщо Кремлю не вдасться повернутись до Сирії, йому доведеться зачинити базу у Тартусі і, ймовірно, перевести кораблі до Лівії, де вже розташовано кілька російських авіабаз.

Та на думку Ван Локерена, вивід суден з Тартуса буде надзвичайно дороговартісним. Це також приблизить російські кораблі до баз НАТО, що полегшить альянсу їхнє відслідковування.

Щодо російської авіабази у Хмеймім, то, свідчать супутникові фото, принаймні два літаки Іл-76 все ще були на ній 10 грудня. Також на фото видніються гелікоптери і системи ППО.

Аналітикиня з Фонду Карнегі Дара Массікот заявила, що евакуація авіабази потребує масштабного повітряного перекидання, для якого знадобиться більше літаків, аніж видно на супутникових фото. Тобто, принаймні поки РФ не планує евакуюватись з авіабази.

  • ЦАХАЛ заявив про знищення флоту Сирії. Про це повідомив міністр оборони країни Ісраель Кац, виступаючи на військово-морській базі в Хайфі, де йому надали докладний звіт про знищення сирійських кораблів.
  • За словами аналітиків, швидке повалення режиму Асада в Сирії є стратегічною політичною поразкою для Москви. Це обернулося для Кремля кризою, оскільки він хоче зберегти свою стратегічну військову базу в Сирії.
  • Росія звернулася за підтримкою до Туреччини для безпечного виходу російських військ із Сирії.

Голова Луганської обласної військової адміністрації Артем Лисогор розповів, що у 77 % (714 з 920) населених пунктів окупованої Луганщини неможливо придбати ліки.

У російській столиці застрелили заступника генерального конструктора, керівника відділу програмного забезпечення конструкторського бюро “Марс” Михайла Шатського. Він займався модернізацією крилатих ракет і впровадженням нових БпЛА.

Міністерство енергетики України затвердило нову інструкцію щодо складання та використання графіків погодинних відключень електроенергії (ГПВ). Зміни передбачають єдині принципи застосування графіків для всіх областей країни.

Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль захищає указ про введення воєнного стану та не підтримує тиск щодо відставки. Опозиція продовжує другу спробу імпічменту лідера.

Російська державна компанія “Роснефть” уклала контракт з приватною індійською компанією “Reliance” на постачання нафти. Угода стала наймасштабнішою в історії щодо постачання нафти між РФ та Індією.