На аукціоні за 5 млн доларів продали найдавнішу кам’яну табличку з десятьма заповідями

Джерело: CNN

Найдавнішу кам’яну табличку з десятьма біблійними заповідями продали на аукціоні Sotheby’s у Нью-Йорку за 5,04 мільйона доларів. Артефакт, вагою близько 52 кг і висотою 60 см, датується пізньою римсько-візантійською епохою, а його текст написано палеоєврейським шрифтом.

Фото: Courtesy Sotheby’s

Табличку знайшли у 1913 році, під час розкопок у південній частині сучасного Ізраїлю поблизу стародавніх релігійних об’єктів. Спершу її використовували як мощення біля приватного будинку, через що текст частково постраждав. Лише в 1943 році камінь придбав науковець, який визнав його важливим самарянським декалогом.

Напис містить дев’ять із десяти традиційних заповідей, замінюючи фразу “Не призивай імені Господнього надаремно” на настанову поклонятися на горі Герізім. Ймовірно, табличку спочатку розмістили у синагозі чи приватному домі, але їх могли знищити під час римських вторгнень або хрестових походів.

Фото: Courtesy Sotheby’s

Sotheby’s повідомив, що анонімний покупець планує передати артефакт ізраїльській установі. Табличка, як зазначають в аукціонному домі, є цінним свідченням культурної та релігійної спадщини, яка вплинула на формування західної цивілізації.

Раніше інші історичні тексти також ставали об’єктами рекордних продажів. Зокрема, у 2023 році Біблію івритом, якій понад 1000 років, продали за 38,1 мільйона доларів.

У вівторок, 1 липня, Данія офіційно розпочала головування в Раді Європейського Союзу, яке триватиме до 31 грудня 2025 року.

За червень загальні втрати живої сили російських окупантів склали 32 420 осіб.

Журналістка Євгенія Моторевська поділилася особистою історією про перехід на українську мову після впливу тотальної русифікації.

Керівник російського “Сбербанку” Герман Греф визнав, що через зростання військових витрат, інфляцію та високу ключову ставку економіку РФ очікують серйозні фінансові труднощі.

Великий Бар’єрний риф – найбільша жива структура на планеті – опинився під загрозою зникнення. Через глобальне потепління корали в усьому світі зазнають масового знебарвлення, втрачають кольори і врешті гинуть. Вчені в Австралії намагаються знайти нестандартні способи збереження рифів – зокрема, вивчають витривалі види коралів, вирощують їх у лабораторіях і навіть експериментують із кораловими “добавками”.