Союзники можуть відправити в Україну свої війська, але не від імені НАТО – WP
Джерело: The Washington Post
Європейські союзники України обговорюють можливість розгортання військ в Україні у разі укладення угоди з Росією про припинення війни.
Цю ідею обговорювали під час зустрічей європейських лідерів та президента України Володимира Зеленського в Брюсселі, а також під час переговорів з новообраним президентом США Дональдом Трампом.
Трамп може підтримати це
Хоча раніше країни Європи відкинули таку ідею, зараз вони знову розглядають її як можливість гарантування безпеки України в умовах, коли її членство в НАТО залишається недосяжним.
Дональд Трамп виявив зацікавленість у цій ідеї, повідомили джерела The Washington Post. За їхніми словами, залишається незрозумілим, чи підтримає нова адміністрація США таку домовленість, оскільки Трамп ще не обійняв посаду президента.
Розгортання військ розглядається як спосіб забезпечити стабільність та заявити про роль Європи в процесі мирних переговорів. Європейські лідери хочуть мати більше впливу на переговори та гарантувати захист своїх оборонних інтересів.
Ця ідея також відповідає позиції Трампа, який наполягає на тому, щоб Європа більше відповідала за свою оборону.
Що передбачає ідея
Переговори про можливе розгортання військ в Україні для підтримки перемир’я та стримування майбутніх атак з боку Росії перебувають на ранньому етапі.
Ця ініціатива не передбачає участі НАТО, оскільки для цього необхідний консенсус серед усіх його членів. Крім того, Росія вважає це неприйнятним для себе і, скоріш за все, не погодиться на такий варіант припинення вогню.
Хоча ідея зацікавила Великобританію, країни Балтії та Північної Європи, ще не визначено, які саме країни готові надсилати свої війська, скільки їх буде і які завдання вони виконуватимуть.
Одним із головних питань є те, як реагувати, якщо Росія атакує ці війська. Для ефективного розгортання таких сил необхідні десятки тисяч військових, а також підтримка з боку США. Проте, хоча Трамп пообіцяв швидко завершити конфлікт, його план дій поки що не розкритий.
Заміна членству в НАТО?
Президент України Володимир Зеленський підтримує ідею введення миротворчих військ, але підкреслює, що це має бути частиною шляху до НАТО, оскільки лише членство в Альянсі забезпечить справжні гарантії безпеки.
“Неможливо обговорювати лише з європейськими лідерами, тому що для нас реальні гарантії, теперішні чи майбутні — це НАТО”, – сказав Зеленський у Брюсселі.
Проте членство в НАТО поки що є недосяжним через опір деяких союзників, зокрема США та Німеччини.
Деякі європейські офіційні особи розглядають можливість розгортання європейських військ як тимчасове рішення, поки Україна не досягне членства в НАТО.
- Велика Британія може відправити свої війська в Україну, аби тут вони допомагали у підготовці українських військових.
- У міноборони Німеччини заявили про ймовірну участь своїх військових у миротворчій місії в Україні, якщо Київ та Москва домовляться про припинення вогню.
- Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп запропонував європейським країнам розмістити війська на території України для контролю над дотриманням режиму припинення вогню.
- Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск на спільному з президентом Франції Емманюелем Макроном брифінгу заявив, що наразі Польща не планує відправляти свої війська в Україну.
- Віцепрем’єр-міністерка Ольга Стефанішина заявила, що Україна відкрита до обговорення ідеї розміщення іноземних військ на своїй території для гарантування безпеки.
Український чемпіон світу з боксу у надважкій вазі за версіями WBA, WBC, WBO та IBO Олександр Усик під час церемонії зважування перед боєм з Тайсоном Ф’юрі розгорнув прапор із написом “Free Azovstal Defenders” (“Звільніть захисників “Азовсталі”). Так Усик нагадав світу про героїв, які перебувають у російському полоні.
Напередодні різдвяних свят в найбільшій галереї українського сучасного мистецтва Art Ukraine Gallery стартував “тихий” аукціон на лікування та реабілітацію дітей, які постраждали внаслідок ворожих дій рф в Україні. А також на реабілітацію військових.
У ніч на 20 грудня під час атаки ворожих дронів у Бориспільському районі було зруйновано склад мережі “Сільпо”, де зберігалася заморожена продукція. Постраждалих немає. Однак пожежа, яка виникла внаслідок атаки, повністю знищила товарів на суму понад 400 мільйонів гривень.
У грудні 2024 року КМІС оприлюднив результати опитування щодо ставлення українців до створення Уряду національної єдності та потенційних кандидатів на його очільника. Згідно з даними, 47% українців підтримують ідею широкої коаліції патріотичних сил у парламенті та поза ним. Негативно до цієї ініціативи ставляться лише 10%, а нейтрально – 37%.
За даними Sinoptik.ua, погода на вихідні в Україні мало нагадуватиме зимову. Вона буде незвично теплою для грудня, похмурою і сльотавою, у більшості регіонів пройдуть дощі чи мокрий сніг.