В Антарктиді зафіксовано рекордно низький рівень морського льоду: Newsweek назвав причину
Джерело: Newsweek
Рівень морського льоду в Антарктиді впав до рекордно низького за всю історію спостережень. Дослідники вважають, що це сталося через зміну клімату.
За даними Інституту зміни клімату Університету штату Мен від 19 липня, морського льоду в Антарктиді – майже на 2 мільйони квадратних кілометрів менше, ніж у той же момент минулого року. Рік тому на континенті було зафіксовано 15,030 мільйона кілометрів морського крижаного покриву.
Як повідомила Всесвітня метеорологічна організація, на початку 2022 року сукупна протяжність морського льоду в Арктиці і Антарктиці була найнижчою за січень із будь-коли зареєстрованих.
“Морський лід навколо Антарктики за останні кілька років різко пішов вниз, падаючи швидше, ніж будь-коли з початку спостережень”, – розповіла кліматологиня Елла Гілберт.
На думку вчених, танення льоду в Антарктиді пов’язане зі зміною клімату.
Згідно з даними Всесвітнього фонду дикої природи, близько 10% площі суші Землі складає лід, і 90% із нього знаходяться в Антарктиді, а решта – в Гренландії. Лід утворює захисний шар над Землею і тим самим охолоджує планету, оскільки яскраві білі плями відбивають надлишок тепла назад у космос.
Проте через потепління лід знаходиться в небезпеці. Зміна клімату, що посилюється діяльністю людини і викидами парникових газів, спричиняє швидке танення льоду Антарктики. Це нова тенденція, яка спостерігається з 1990 року.
Водночас, за даними NASA, континент втрачає крижану масу зі швидкістю 150 мільярдів тонн на рік. Гілберт переконаний, що потрібно провести додаткові дослідження, щоб з’ясувати, чи є це зниження в останні роки короткочасним, чи так триватиме й надалі.
“Ще досить рано робити остаточні висновки, чи є це тимчасовим сплеском або ж частиною нової тенденції, але ми очікуємо, що морський лід зменшиться в результаті потепління Антарктики. Морський лід затиснутий між атмосферою, що нагрівається, і океаном, тому він чутливий до змін зверху і знизу, хоча раніше це було важко передбачити через безліч складних факторів”, – прокоментував Гілберт.
Поступове танення льоду також сприяє глобальному підвищенню рівня моря, що є серйозною загрозою для міст світу. Вчені хвилюються, що якщо щось для пом’якшення наслідків зміни клімату не буде зроблено терміново, ситуація може вийти з-під контролю.
- Дослідження Національного океанографічного центру Саутгемптонського університету, опубліковане в журналі Nature, свідяить, що океани на Землі з часом стають все зеленішими, ймовірно, через кліматичні зміни. Особливо це стосується районів у низьких широтах поблизу екватора.
- Вчені встановили зв’язок між змінами клімату в минулому та зменшенням мозку людини. За їхніми словами, у такий спосіб тіло людини адаптується до змін.
- Найбільш відомі вина світу, такі як Просекко та Каберне Совіньйон, можуть назавжди зникнути з полиць магазинів через кліматичні зміни.
У міланській опері Ла Скала нагадали публіці, що шорти, майки та шльопанці – не варіант для вечора в театрі. Якщо хтось вирішить проігнорувати вимоги і прийти “по-літньому”, його просто не впустять. І гроші за квиток не повернуть.
Акції Tesla втратили понад 7% на передринкових торгах у понеділок після того, як Ілон Маск оголосив про створення нової політичної сили в США. Ця заява викликала різку реакцію Дональда Трампа, який назвав ініціативу Маска “аварією поїзда” та “безглуздою витівкою”, яка лише посіє плутанину.
У передмісті Москви, в Одинцово, застрелився колишній міністр транспорту Росії Роман Старовойт. Його смерть сталася наступного дня після того, як Володимир Путін підписав указ про звільнення чиновника з посади.
16 червня помер 57-річний Валерій Зеленський – український військовий, який провів понад три роки в російському полоні та повернувся додому під час обміну “1000 на 1000” у травні цього року. До полону чоловік служив у 53-й окремій механізованій бригаді ЗСУ, мав звання старшини та був сапером. Його рідні розповідають, що після повномасштабного вторгнення Валерій разом із побратимами допомагав оборонцям Маріуполя – зокрема, доставляв зброю на позиції. Під час однієї з таких поїздок його захопили ворожі сили.
Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомляє про нові факти привласнення культурної спадщини України на території тимчасово окупованого Криму. На порталі War&Sanctions у розділі “Викрадена спадщина” оприлюднено інформацію про 110 культурних цінностей, які були виявлені під час незаконних археологічних розкопок, проведених окупантами у 2014–2025 роках.