В ЄС вичерпують газ зі сховищ найшвидшими темпами за останні роки – FT
Джерело: Financial Times
Європейський Союз цієї зими витрачає свої газові сховища з рекордною швидкістю, що викликано холодною погодою та зниженням імпорту скрапленого природного газу (СПГ). За даними Gas Infrastructure Europe, з кінця вересня до середини грудня запаси газу скоротилися на 19%. У попередні два роки цей показник був значно меншим через теплу погоду та високі ціни, які знижували промисловий попит.
Експерти зазначають, що Європа цього сезону набагато більше покладається на свої підземні сховища, щоб компенсувати нестачу імпорту СПГ і задовольнити зростання попиту. Одночасно Європа стикається з конкуренцією на ринку СПГ з боку азійських країн, які залучають постачальників нижчими цінами.
Рівень заповнення європейських сховищ газу нині становить 75%, що перевищує середній показник за останнє десятиліття. Однак цей показник значно нижчий, ніж торішній рівень у 90% на середину грудня. Востаннє такі темпи спустошення спостерігалися у 2021 році, коли Росія скоротила постачання трубопроводами напередодні повномасштабного вторгнення в Україну.
Швидке зниження запасів може створити труднощі для їхнього відновлення наступного року. Європейська комісія вимагає, щоб країни блоку заповнили свої сховища на 90% до початку листопада, хоча деякі держави мають винятки.
Значна частина газу в ЄС надходить у вигляді СПГ. Найбільшим постачальником є США, а Катар посідає третє місце. Однак постачання можуть ускладнитися через нові умови, пов’язані з екологічними стандартами та правами людини, а також потенційне припинення транзиту російського газу через Україну наприкінці наступного року.
На попит впливають також похолодання та періоди низького виробітку відновлюваної енергії, так звані Dunkelflaute, коли ані сонячні панелі, ані вітряки не забезпечують енергією. Ці фактори збільшують залежність від газу для виробництва електроенергії.
- Лідери Європейського Союзу планують обговорити з президентом України Володимиром Зеленським у Брюсселі питання транзиту російського газу через Україну. Попри малу ймовірність продовження угоди після її завершення, тривають інтенсивні переговори щодо можливих альтернатив, включаючи паливні свопи та залучення посередників.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга повідомив, що відмова Росії від пропозиції США про повне тимчасове припинення вогню на 30 днів триває вже 39 днів.
Чиновник, знайомий із планом, повідомив, що адміністрація Трампа готова визнати Крим російським як частину пропозиції США щодо припинення війни в Україні.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що українські військові просунулись та збільшили зону контролю на Білгородщині.
У суботу, 19 квітня Україна та Росія за посередництва Об’єднаних Арабських Еміратів провели обмін полоненими. Додому повернулись 277 українських військових.
Президент України Володимир Зеленський відреагував на заяву очільника Росії Володимира Путіна щодо тимчасового призупинення бойових дій з 19 до 21 квітня.