В ЄС вичерпують газ зі сховищ найшвидшими темпами за останні роки – FT
Джерело: Financial Times
Європейський Союз цієї зими витрачає свої газові сховища з рекордною швидкістю, що викликано холодною погодою та зниженням імпорту скрапленого природного газу (СПГ). За даними Gas Infrastructure Europe, з кінця вересня до середини грудня запаси газу скоротилися на 19%. У попередні два роки цей показник був значно меншим через теплу погоду та високі ціни, які знижували промисловий попит.
Експерти зазначають, що Європа цього сезону набагато більше покладається на свої підземні сховища, щоб компенсувати нестачу імпорту СПГ і задовольнити зростання попиту. Одночасно Європа стикається з конкуренцією на ринку СПГ з боку азійських країн, які залучають постачальників нижчими цінами.
Рівень заповнення європейських сховищ газу нині становить 75%, що перевищує середній показник за останнє десятиліття. Однак цей показник значно нижчий, ніж торішній рівень у 90% на середину грудня. Востаннє такі темпи спустошення спостерігалися у 2021 році, коли Росія скоротила постачання трубопроводами напередодні повномасштабного вторгнення в Україну.
Швидке зниження запасів може створити труднощі для їхнього відновлення наступного року. Європейська комісія вимагає, щоб країни блоку заповнили свої сховища на 90% до початку листопада, хоча деякі держави мають винятки.
Значна частина газу в ЄС надходить у вигляді СПГ. Найбільшим постачальником є США, а Катар посідає третє місце. Однак постачання можуть ускладнитися через нові умови, пов’язані з екологічними стандартами та правами людини, а також потенційне припинення транзиту російського газу через Україну наприкінці наступного року.
На попит впливають також похолодання та періоди низького виробітку відновлюваної енергії, так звані Dunkelflaute, коли ані сонячні панелі, ані вітряки не забезпечують енергією. Ці фактори збільшують залежність від газу для виробництва електроенергії.
- Лідери Європейського Союзу планують обговорити з президентом України Володимиром Зеленським у Брюсселі питання транзиту російського газу через Україну. Попри малу ймовірність продовження угоди після її завершення, тривають інтенсивні переговори щодо можливих альтернатив, включаючи паливні свопи та залучення посередників.
Зранку 25 грудня українці отримували фейкові повідомлення про нібито заборгованість перед компанією “Нова пошта”. Кіберзлочинці намагаються ввести в оману отримувачів. “Нова пошта” запевняє, що ці повідомлення не мають жодного відношення до її діяльності та закликає бути пильними.
У Львові затримали чоловіка, якого РФ найняла для викрадення останків радянського шпигуна Миколи Кузнєцова, похованого на Пагорбі Слави. Інцидент стався минулого літа, коли чоловік намагався зняти мармурову плиту з могили за допомогою автомобільних домкратів.
Близько 140 автомобілів були викрадені під час окупації Київської області у 2022 році. Частина з них опинилася в продажу за кордоном. Сімох учасників злочинної групи підозрюють у легалізації доходів через торгівлю викраденими авто.
Під час виконання бойового завдання на Харківщині загинув український поет-модерніст Олексій Безпальцев. Йому було 34 роки.
У тимчасово окупованому Донецьку з 25 грудня вода мешканцям подаватиметься через день, але з посиленим напором.