В Україні відзначають 87-му річницю народження В’ячеслава Чорновола
Джерело: Букви
Сьогодні, 24 грудня, виповнюється 87 років з дня народження В’ячеслава Чорновола, одного з ключових діячів українського дисидентського руху, журналіста, політика та борця за незалежність України. За своє життя він провів близько десяти років у радянських таборах, захищаючи права українців.

Фото: В’ячеслав Чорновіл / Національний музей історії України
В’ячеслав Чорновіл народився 1937 року в селі Єрки на Черкащині. Його родина мала глибоке українське коріння: батько походив із давнього козацького роду, а матір належала до роду меценатів Терещенків. Після закінчення школи із золотою медаллю Чорновіл вступив до Київського університету, де спершу вивчав філологію, а пізніше – журналістику. Університет він закінчив із відзнакою в 1960 році, захистивши дипломну роботу, присвячену публіцистиці Бориса Грінченка.
У 1960-х роках Чорновіл став одним із провідних учасників дисидентського руху. Разом із Василем Стусом, Іваном Дзюбою, Аллою Горською та іншими він виступав проти тоталітарної системи. Його перші відкриті акції протесту, зокрема виступ у кінотеатрі “Україна” під час прем’єри фільму “Тіні забутих предків”, спричинили переслідування з боку радянської влади. Його звільнили з роботи, відрахували з аспірантури, а пізніше неодноразово ув’язнювали.
Серед відомих праць Чорновола – дослідження “Правосуддя чи рецидиви терору” та збірка “Лихо з розуму”, присвячені репресованим діячам шістдесятництва. З 1970 року він започаткував випуск підпільного видання “Український вісник”, яке висвітлювало порушення прав людини в СРСР. У 1988 році Чорновіл став одним із засновників “Української Гельсінської спілки”, а згодом очолив “Народний рух України”, що відіграв важливу роль у здобутті незалежності України.
Після проголошення незалежності Чорновіл працював у Верховній Раді, обіймав посаду голови Львівської обласної ради, а також балотувався на посаду президента України в 1991 році. Він набрав понад 23% голосів виборців, перемігши у кількох західних областях країни. У наступні роки політик залишався активним у парламенті, представляючи “Народний рух України”.
26 березня 1999 року В’ячеслав Чорновіл загинув у автокатастрофі поблизу Борисполя за обставин, що досі залишаються предметом обговорення.
- 1 грудня 1991 року відбулася знакова подія в історії України: перші вибори президента незалежної держави. У день, коли українці масово підтримали незалежність на референдумі, вони обрали своїм першим президентом Леоніда Кравчука, колишнього комуніста та голову Верховної Ради.
Антимонопольне управління Італії (AGCM) наклало штрафи на загальну суму майже 20 мільйонів євро на компанію з продажу квитків і шістьох туроператорів через незаконну практику продажу квитків до Археологічного парку Колізей у Римі.
14 травня Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності підтримав законопроєкт про криміналізацію обходу санкцій, повідомив перший заступник голови Комітету ВР Андрій Осадчук.
Розслідування журналістів CNN виявило, як російська пропаганда використовує блогерів для просування пропаганди про нібито “щасливе” життя в окупованому Маріуполі.
Космічний телескоп James Webb від NASA/ESA/CSA вперше сфотографував полярні сяйва на планеті Нептун.
Інспектори Дмитро Лебедовський та Катерина Кордон під час патрулювання об’їзного шосе Вінниці врятували поранену козулю.