У Мозамбіку понад 1500 ув’язнених втекли з в’язниці на тлі політичних протестів
Джерело: BBC
Понад 1500 осіб втекли з в’язниці в столиці Мозамбіку, Мапуту, скориставшись заворушеннями, які почалися після оголошення результатів президентських виборів.
За даними поліції, під час втечі сталося зіткнення з охороною, внаслідок якого загинули 33 людини, ще 15 зазнали поранень. Поліція заявила, що наразі затримано близько 150 втікачів.
Протести спалахнули після того, як Конституційний суд країни підтвердив перемогу кандидата від керівної партії Фрелімо, Даніеля Чапо, який перебуває при владі з 1975 року. Учасники протесту звинувачують владу у фальсифікації виборів.
Конфлікт загострився в понеділок, коли суд уточнив результати виборів, скоротивши перевагу Чапо: його підтримали 65% виборців проти 24% голосів за головного опонента, Венансіо Мондлейна. Початкові підрахунки показували значно більший розрив — 71% проти 20%.
Протестувальники зібралися біля в’язниці в середу. Під час заворушень ув’язнені скористалися нагодою, зруйнували стіну та втекли.
За словами міністра внутрішніх справ, із початку протестів у жовтні загинуло щонайменше 150 людей, включно із 21 смертю, зафіксованою цього тижня. Учасники акцій вдавалися до підпалів, пограбувань і вандалізму. Під ударом опинилися офіси керівної партії, поліцейські дільниці, банки та підприємства.
Венансіо Мондлейн, який залишив країну, закликав своїх прихильників до протестів і попередив, що можливе “нове народне повстання”, якщо результати виборів не буде переглянуто. За його словами, підрахунок голосів було сфальсифіковано.
На тлі загострення ситуації Мапуту перетворився на місто-привид: підприємства залишаються закритими, а мешканці бояться виходити на вулиці.
- Ще у квітні понад 100 в’язнів втекли з тюрми поблизу столиці Нігерії через те, що сильний проливний дощ пошкодив частину приміщення, де вони перебували.
Кабінет Міністрів затвердив новий порядок, котрий дає можливість включати періоди офіційної роботи за кордоном для визначення права для призначення пенсії за віком. Відтепер це стосується і періодів роботи у країнах, з якими Україна не має відповідних міжнародних угод.
19 травня президент Володимир Зеленський наголосив, що Україна не має наміру відмовлятися від курсу в НАТО та проголошувати нейтральний статус країни, як того вимагає російська сторона на чолі з Володимиром Путіним.
19 травня президент Володимир Зеленський заявив, що Київ спільно з союзниками розглядають можливість організації зустрічі високого рівня між Україною, Сполученими Штатами, країнами Європейського Союзу, Великою Британією та Росією в межах зусиль щодо припинення війни.
19 травня канцлер Німеччини Фрідріх Мерц повідомив, що після телефонної розмови Дональда Трампа з Володимиром Путіним, поставили до відомо главу Білого дому про намір посилити санкції проти Росії.
Під час двогодинної телефонної розмови 19 травня президенти США Дональд Трамп і Росії Володимир Путін обговорили низку питань, зокрема обмін ув’язненими за формулою “9 на 9” та можливість особистої зустрічі, повідомив помічник глави РФ Юрій Ушаков.