Туреччина вважає, що на Кіпрі необхідно створити дві держави: в ООН готують зустріч
Джерело: VOA Türkçe
Організація Об’єднаних Націй (ООН) готується до неформальної зустрічі навесні для обговорення шляхів відновлення офіційних переговорів щодо кіпрської проблеми. Туреччина, однак, виступає за створення двох держав на етнічно розділеному острові.
Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан під час візиту на турецьку частину Кіпру заявив, що розв’язання питання має базуватися на моделі двох держав.
“Ігнорувати існуючу реальність, використовувати статус-кво 50-річної давнини з формулою вирішення, яку вони не приймають навіть сьогодні, і намагатися знайти розв’язання кіпрської проблеми звідти — це справді марна трата час”, — сказав Хакан Фідан.
Фідан звернувся до грецьких політичних лідерів із закликом “бути сміливими” у прийнятті такого рішення. За його словами, лише це може зробити острів більш сучасним, мирним і безпечним.
Туреччина підтримує Турецьку Республіку Північного Кіпру (ТРПК), яку визнала лише Анкара. Президент ТРПК Ерсін Татар повідомив, що в березні планується зустріч за участі представників двох сторін на Кіпрі. Також присутніми будуть країни-гаранти — Туреччина, Греція та Велика Британія, аби визначити подальші кроки.
Греки-кіпріоти відкидають ідею двох держав, стверджуючи, що це лише узаконить розділення острова та збереже турецьку військову присутність. Переговори у 2017 році у швейцарському місті Кран-Монтана провалилися через наполягання Туреччини залишити свої війська на півночі Кіпру. Їхня чисельність той час складала близько 35 тисяч.
ООН, Європейський Союз та інші міжнародні організації підтримують ідею федеративного устрою, яка об’єднувала б регіони грецьких і турецьких кіпріотів.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш планує організувати зустріч у Швейцарії, щоб з’ясувати позиції сторін. Спецпредставник ООН, який минулого року проводив консультації на Кіпрі, дійшов висновку, що спільної основи для переговорів поки немає.
Президент Греко-Кіпрської Республіки Нікос Хрістодулідес заявив про готовність негайно відновити офіційні переговори. Але категорично відкидає ідею створення двох держав.
Мирна угода могла б не лише вирішити тривалу суперечку, а й сприяти розробці родовищ природного газу навколо Кіпру, що наразі є ще одним джерелом напруження в регіоні.
Довідка. У 1974 році на Кіпрі відбувся переворот прихильників возз’єднання острова з Грецією, і надалі Туреччина окупувала північну частину Кіпру. На острові проголосили невизнану державу Північний Кіпр, незалежність якої визнає тільки Туреччина.
Північний Кіпр пропонує об’єднатися з Кіпром на умовах федерації. З іншого боку кіпрська влада відкидає плани, оскільки тоді зростатиме турецький вплив. Численні перемовини за посередництва ООН щодо возз’єднання Кіпру не принесли реальних результатів.
- 7 грудня 2023 року Греція та Туреччина погодилися перезавантажити свої відносини, створивши дорожню карту, яка має розпочати нову еру тісніших зв’язків між двома союзниками по НАТО, але історичними ворогами.
10 січня відзначають Всесвітні день метро, День гіркого шоколаду, Всесвітній день хінді, День порятунку орлів та День скорочення витрат на електроенергію. Християни сьогодні вшановують святителя Григорія Ніського.
За даними синоптиків у п’ятницю, 10 січня, частину країни накриють опади.
Соціальна мережа TikTok поінформувала, що припинить свою діяльність у США 19 січня 2025 року, якщо Верховний суд не заблокує або не відкладе виконання закону, який зобов’язує її материнську компанію ByteDance продати платформу.
Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.
9 січня Вищий антикорупційний суд оголосив вироки ексголові правління ПрАТ “ХК “Енергомережа” Дмитру Крючкову та колишній виконувачці обов’язків голови правління ПАТ “Черкасиобленерго” Світлані Кузьмінській.