Іранський генерал звинуватив Росію в тому, що не зупинила просування повстанців у Сирії

Джерело: Business Insider

Росія не змогла зупинити повстанські групи в Сирії, коли ті почали захоплювати міста, підконтрольні силам Башара Асада. Російські військові та глава РФ Володимир Путін зрадили і Тегеран, і Асада, заявили високопоставлений іранський генерал і колишній радник сирійського диктатора.

Один із командувачів Корпусу вартових ісламської революції, бригадний генерал Бехруз Есбаті, визнав провал сирійської політики й частково поклав відповідальність за падіння уряду Асада на Москву. Його заяви суперечать офіційній позиції іранської та російської влади.

Ми зазнали поразки, і поразка дуже серйозна. Нам завдали потужного удару, і це було надзвичайно складно, – заявив Есбаті.

Коли повстанці розпочали наступ на урядові війська й захопили друге за величиною місто Сирії – Алеппо, російські військові повідомили іранцям, що завдають ударів по штаб-квартирі угруповання “Хайят Тахрір аш-Шам”, яке очолювало наступ. Однак, за словами Есбаті, російські літаки “бомбили пустелю”.

Врешті-решт, опозиційним силам знадобилося півтора тижня, щоб дійти до Дамаска і повалити режим Асада.

Також Есбаті заявив, що торік Росія “відключила радари”, що дозволило Ізраїлю завдавати ударів по іранських об’єктах у Сирії.

Паралельно з Есбаті, колишній високопосадовий радник Асада Камель Сакр заявив саудівському агентству Al Arabiya, що Путін у критичний момент зупинив допомогу Сирії. За його словами, під час візиту до Москви через кілька днів після початку наступу повстанців Асад особисто попросив Путіна схвалити доставку військової допомоги до Сирії авіаперевезенням, на що російський лідер погодився. Однак, як розповів Сакр, доставити її мав іранський літак, але Тегеран повідомив Асаду, що не отримував жодних запитів із Кремля. Коли Асад звернувся за поясненнями до Москви, “відповіді не було”.

Офіційні особи в Тегерані та Москві закликали не драматизувати крах режиму Асада, який вони підтримували майже 10 років. Путін на грудневій пресконференції заявив, що Росія досягла своїх цілей у Сирії, і закликав не вважати це поразкою Москви. Водночас Есбаті сказав:

Я не вважаю втрату Сирії чимось, чим можна пишатися.

Критичні заяви Есбаті вразили іранців, оскільки він є одним із найвищих командувачів, а в Сирії керував операціями іранських сил, тісно співпрацюючи з місцевими міністрами, військовими та російськими генералами, зазначає NYT.

Експерт із Сирії, відомий тегеранський аналітик Мехді Рахматі в інтерв’ю для газети назвав виступ Есбаті важливим, оскільки він продемонстрував, що деякі високопосадовці готові відступити від пропагандистської риторики й надавати суспільству правдивішу інформацію: “Усі обговорюють цю промову і запитають, чому він сказав такі речі, особливо у публічному виступі. Він дуже чітко пояснив, що сталося з Іраном і в якому стані той перебуває. У певному сенсі це може бути попередженням для тих, хто проводить внутрішню політику”.

Уночі 10 січня російські окупанти атакували Київ безпілотниками. Не обійшлось без наслідків.

Влада Білорусі не запросила незалежних спостерігачів Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) на президентські вибори у країні, які пройдуть 26 січня.

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо вважає, що своїми заявами про приєднання Канади до США Дональд Трамп відвертає увагу від наслідків погроз запровадити мито.

У Херсоні правоохоронці затримали коригувальника РФ, який наводив артилерійські удари окупантів по місту. 

Посадовці ЄС остерігаються, що Дональд Трамп скасує санкції проти Росії, запроваджені Джо Байденом, що може кардинально змінити міжнародні відносини та торгівлю.