Кремінь: У 2024 році кількість звернень стосовно порушень мовного закону зменшилася на 37%
Джерело: Тарас Кремінь/Facebook
У 2024 році на адресу Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 2314 звернень громадян про порушення Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, що на 37% менше проти 2023 (3692), та на 19% менше проти 2022 (2846) роках.
Кремінь зауважив, що хоч і зменшилась кількість звернень, однак, це – не про зниження уваги громадян до мовних прав, а про поступове покращення мовної ситуації в Україні.
Зважаючи на виявлені факти порушень у сфері інтернету, обслуговуванні та вивісках, кількість накладених на порушників санкцій зростає, – пояснив мовний омбудсман.
Найбільше порушень стосувалися:
- відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів та веб-сайтів – 671;
- обслуговування – 367;
- мови зовнішньої реклами та вивісок – 325;
- сфери освіти – 165;
- інформації про товари та послуги – 131;
- сфери охорони здоров’я – 109;
- сфери медіа – 91.
Окрім того, протягом 2024 року до Уповноваженого звернулося 54 громадянина з проханням надати роз’яснення щодо норм і положень мовного законодавства. Зокрема, це стосувалося правил використання української мови в офіційних документах, у сфері обслуговування, освіти, медіа, а також правопису.
Переважно (29% або 671 скарга) скарги стосувалися відсутності української версії веб-сайтів або завантаження за замовчуванням російськомовної версії за наявності українськомовної.
Омбудсман додав, що регіональна мовна політика потребує більшої уваги з боку органів влади. Найбільше повідомлень громадян стосувалися порушення законодавства про державну мову у місті Київ (902), а також Одеській (429), Харківській (191), Дніпропетровській (177), Київській (96), Запорізькій (50), Миколаївській (44), Полтавській (36), Львівській (34), Чернігівській (30), Житомирській (29) областях.
Нещодавно Кремінь заявив, що утвердження української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на всій території України має стати стратегічним завданням Української держави. Омбудсман пояснив, що у 2024 році почали проявлятися ознаки уповільнення українізації.
- Згідно з дослідженням Work.ua, на українському ринку праці спостерігається зростання використання української мови, тоді як російська майже не зустрічається у текстах резюме та вакансій.
- Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь повідомив, що наклав штраф на таксиста у Києві, що відмовився обслуговувати пасажирок українською.
- З 1 січня 2024 року набрали чинності окремі положення статті 40 Закону України “Про медіа”, які передбачають збільшення обсягу програм державною мовою на телебаченні та радіо, поінформував уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
- Кабмін запровадив зміни у проведенні іспиту на володіння державної мови. До нього додали завдання на написання тексту та збільшили тривалість.
- Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь звернувся до українських телеканалів з закликом вести етери виключно державною мовою.
Міністерство юстиції України відновило роботу всіх основних сервісів порталу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) після масштабної кібератаки з боку РФ.
Уночі 10 січня російські окупанти атакували Київ безпілотниками. Не обійшлось без наслідків.
Влада Білорусі не запросила незалежних спостерігачів Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) на президентські вибори у країні, які пройдуть 26 січня.
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо вважає, що своїми заявами про приєднання Канади до США Дональд Трамп відвертає увагу від наслідків погроз запровадити мито.
У Херсоні правоохоронці затримали коригувальника РФ, який наводив артилерійські удари окупантів по місту.