Італія підпише угоду про відновлення Одеси та Спасо-Преображенського собору
Джерело: Reuters
15 травня Італія, Україна та ЮНЕСКО укладуть угоду щодо відновлення історичного центру Одеси та Спасо-Преображенського собору, пошкодженого під час чергового ракетного удару Росії в липні 2023 року.
Про це повідомив міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні, виступаючи у парламенті 13 січня. У лютому Рим та ЮНЕСКО вже підписали угоду про виділення 500 тисяч євро для реставрації даху собору.
15 травня ми підпишемо угоду з Києвом та ЮНЕСКО тут, у Римі, для реконструкції Одеси та її собору, — заявив Таяні. — Як країна, котра головує в G7, ми продовжуємо працювати над справедливим миром, — додав міністр.
Серед пріоритетів Італії також підтримка енергетичної системи України.
Рим очолює групу G7 до кінця 2025 року.
Раніше прем’єр-міністерка Джорджія Мелоні зауважила, італійські майстри, котрі мають унікальні навички реставрації, допоможуть Україні відновити цю пам’ятку архітектури.
Нагадаємо, що внаслідок російського обстрілу у ніч на 23 липня окупанти влучили ракетою у Спасо-Преображенський собор. Ворог фактично знищив вівтарну частину, яку доведеться зносити.
Попали саме в серце собору – вівтарну частину. Це найголовніше місце, яке може бути в храмі: вівтар, де завершується божественна літургія. Цей вівтар просто зник, – сказав Максиміан Погореловський, протоієрей, представник Одеської єпархії УПЦ. За його словами, “чудом” вцілила Касперівська ікона Божої Матері, яка перебувала в епіцентрі вибуху.
Спасо-Преображенський собор перебуває під захистом ЮНЕСКО. Серед пошкоджених внаслідок ворожої атаки обʼєктів – Будинок вчених та розташовані поруч будинки.
Додамо, спеціальний посланник міністра закордонних справ Італійської Республіки Давіде Ла Чечіліа повідомив, що Італія виділить 45 млн євро на відбудову історичного центру Одеси.
Довідка. Спасо-Преображенський кафедральний собор започаткували як проєкт у 1794 році, а в 1795 було закладено перший камінь. У 1936 році за часів сталінського терору його було зруйновано. Спершу казали про те, що собор було підірвано, але на початку 2000-х років, коли почалася його реставрація, архітектори виявили цілий фасад. З’ясувалося, що собор спершу розграбували, оскільки він був фанерований, а підлоги викладені плитами мармуру і граніту. Після цього його розібрали по камінчику.
Радянська влада на місці собору влаштувала розважальне місце, а на місці головного вівтаря — туалет. Під час заступництва академіка Володимира Філатова на місці вівтаря встановили фонтан з великою мармуровою вазою у вигляді квітки.
Собор остаточно відновили у 2005 році. Фонтан перенесли на місце першого міського фонтану на Соборній площі.
- Італійська влада засудила атаки Росії Одесу та, зокрема, знищення Спасо-Преображенського собору. Як зауважила прем’єр-міністерка Джорджія Мелоні, італійські майстри, котрі мають унікальні навички реставрації, допоможуть Україні відновити цю пам’ятку архітектури.
- Виданню Reuters джерело, знайоме з планами Італії, повідомило, що країна використає своє головування у G7, щоб посилити підтримку України.
- Україна та Італія обговорили варіант використання доходів від заморожених російських активів для закупівлі італійських систем протиповітряної оборони та боєприпасів до них.
Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.
Учасники Контактної групи з підтримки оборони України домовилися зустрітися наступного разу в Брюсселі за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції, запланованої на 14-16 лютого, повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 14 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 158 бойових зіткнень.
14 січня у вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський прокоментував випадки переведення авіатехніків та обслуговуючого персоналу Повітряних сил до піхоти. Глава держави запевнив, що заборонив зменшувати кількість фахівців, потрібних підрозділам ПС.
У низці приватних переговорів з командою Дональда Трампа трансатлантичні партнери висловили аргументи на користь продовження підтримки України. У результаті, союзники заявили, що нова адміністрація США не стане змушувати Київ до передчасних переговорів з Росією.