США застерегли Росію від подальших диверсій після серії вибухів посилок у Європі – NYT
Джерело: The New York Times
Соратники президента США Джо Байдена застерігали президента РФ Володимира Путіна від подальших диверсій після того, як влітку 2024 року у Європі вибухнуло кілька посилок.
Інциденти трапились в аеропортах Німеччини, Польщі та Великої Британії. Тоді ні США, ні Європа не мали сумнівів, що за ними стоїть Росія.
Та вже у серпні США отримали таємні розвіддані, які свідчили про масштабніші плани Кремля – перенести війну з України на терени Штатів. Відтак адміністрація Байдена почала шукати способи, як послати сигнал Путіну, аби він не скоїв задумане.
Помічники Байдена провели низку брифінгів, де ознайомились з деталями розмов високопосадовців ГРУ, в яких вони обговорювали поставки товарів, які самозаймались під час транспортування.
Як тільки у РФ зрозуміли, що посилки безперешкодно пройшли контроль авіаперевезень та виявили, скільки часу триває доставка, вони почали планувати почати постачання таких посилок до США та Канади.
Хоча вантажі зазвичай перевозять вантажними літаками, невеликі посилки іноді доставляють пасажирськими.
“Ризик катастрофічної помилки був очевидним. Вони могли зайнятись у повністю завантаженому літаку”, – зауважив міністр внутрішньої безпеки Алехандро Майоркас.
У Білому домі тим часом намагались зрозуміти, чи знав про диверсії з посилками Путін, чи все відбувалось без його відома та згоди. США почали вдаватись до заходів, щоб попередити очільника Кремля про необхідність припинити ці дії.
Тоді Байден закликав свого радника з нацбезпеки Джейка Саллівана та директора ЦРУ Вільяма Бернса надіслати серію попереджень помічникам Путіна. Одне з джерел повідомило, що Штатам довелось шукати багато шляхів, аби врешті повідомлення передали Путіну.
Зокрема Салліван почав серію телефонних дзвінків своєму російському колезі Юрію Ушакову. Спершу Салліван натякнув Ушакову про причетність РФ до спроби вбивства гендиректора німецького виробника зброї Rheinmetall.
Далі Салліван сказав, що США вважають, що за вибухами посилок у Європі теж стоїть РФ, і що Кремль ставить під загрозу життя людей.
Бернс, своєю чергою, телефонував своєму колезі з розвідки Сергію Наришкіну, який керує СВР, директору ФСБ Олександру Бортникову.
США вважають, що саме вони мають регулярний доступ до Путіна.
Так, США попередили Росію, що у випадку, якщо диверсія призведе до масових жертв у повітрі чи на землі, вся відповідальність лежатиме на РФ за “пособництво тероризму”. Салліван та Бернс не уточнили, якою буде відповідь США, але дали зрозуміти, що це вивело б тіньову війну між Вашингтоном та Москвою на новий рівень.
Зазначається, що коли попередження Штатів дійшло до Путіна, інциденти з посилками у Європі припинились. Принаймні, поки що. Водночас досі невідомо, чи дав наказ Путін припинити диверсії і на який період.
Посадовці не виключають, що Росія використовує час для створення покращених засобів.
Зокрема в адміністрації Байдена, яка невдовзі завершить свою роботу, занепокоєні, що Росія може бути розгніваною через вторгнення України на Курщину та постійні атаки по російській території і через це може спробувати перенести конфлікт на територію Європи і Штатів. При цьому, Кремль хоче зробити це таким чином, аби не сприяти конфлікту з НАТО.
- Польські прокурори стверджують, що серія займань посилок у кур’єрських компаніях Польщі, Німеччини та Великої Британії, були “тестовими запусками” РФ для атак на вантажні рейси США і Канади.
Через масований ракетний обстріл України у низці областей діють аварійні графіки відключень електроенергії.
США роками закликали Китай утримуватись стримувати свої претензії щодо Тайваню, але зараз ці заклики підірвані заявами Дональда Трампа про Гренландію.
15 січня відзначають День народження Вікіпедії та День музейного селфі. Церква сьогодні вшановує преподобних Павла Тивейського та Івана Кущника.
За даними синоптиків у середу, 15 січня, у частині регіонів пройдуть опади.
14 січня держсекретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Вірменії Арарат Мірзоян підписали регламент про стратегічне партнерство між їхніми країнами.